Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Theo felicitari ca ai luat-o pe Alexandra asa de mica in pat cu tine, eu am luat-o abia la 4 saptamani ca mi-a fost teama pana atunci.

 

Dany ai un baiat tare frumos si ce rade :)

 

Asa stiu si eu, intepaturile din sani se simt cand coboara laptele. In timp se regleaza lactatia si dispar si intepaturile. Si eu le simt cateodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off fetelor,

Aseară am cedat și i -am dat formula. Plângea de foame. Am rezistat vreo 2 ore, cand am vazut ca se invineteste de plans, i-am dat biberonul cu lapte formula. Nu reusisem sa ma storc decat 20 ml. Nu voia cu nici un chip sa tragă de sân. Într adevăr,  sânii mei erau foarte moi, in conditiile in care supsese toată ziua. Dacă mă storceam mai cu putere, ieșea lapte, dar ea nu voia să depună niciun efort.  Mă apucă groaza când se apropie seara,  ora 8-9, și iar începe show ul.Nu înțeleg Cum,  deși o pun des la sân, nu se stimulează lactația. Beau și 4 pahare de ceai de fenicul, am primit din țară niște galafor forte....ce trebuie să mai fac sa am suficient lapte?  E așa de frustrat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. Kitty, daca nu te superi, ca nu vreau sa agasez pe nimeni...

Am facut un screening metabolic, azi au venit rezultatele. Pe prima pagina imi scrie ca rezultatele nu ridica suspiciunea unei disfunctii din panelul analizat.

Doar ca: la acidemia glutarica tip unu, indicatorii C5DC - carnitine, C5DC- C5OH, C5DC-C16 sunt ok, dar C5DC-C8  este peste limita (6,38 fata de 5,70). Am citit ca e o treaba urata cu boala asta, dar nu gasesc ce inseamba C5DC-C8. 

Si mai am deficienta LCHAD(long chain  3-hydroxylacyl CoA dehydrogenase deficiency unde C16OH-CARNITINE, C16:1OH-CARNITINE, C18:20H-CARNITINE, C16OH/C16 sunt ok, iar C18:10H-CARNITINE e peste limita ( 0,10 fata de 0, 08). La fel nu inteleg ce e C18:10H-carnitine.

 

Multumesc frumos si inca o data, scuze ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Off fetelor, Aseară am cedat și i -am dat formula. Plângea de foame. Am rezistat vreo 2 ore, cand am vazut ca se invineteste de plans, i-am dat biberonul cu lapte formula. Nu reusisem sa ma storc decat 20 ml. Nu voia cu nici un chip sa tragă de sân. Într adevăr, sânii mei erau foarte moi, in conditiile in care supsese toată ziua. Dacă mă storceam mai cu putere, ieșea lapte, dar ea nu voia să depună niciun efort. Mă apucă groaza când se apropie seara, ora 8-9, și iar începe show ul.Nu înțeleg Cum, deși o pun des la sân, nu se stimulează lactația. Beau și 4 pahare de ceai de fenicul, am primit din țară niște galafor forte....ce trebuie să mai fac sa am suficient lapte? E așa de frustrat...

 

Exact asa pateam si noi...

Poti sa bei o bere fara alcool. Eu am ras cand mi-a spus doctorul, i-am spus ca astea sunt povesti...mi-a raspuns ca de fapt drojdia ajuta lactatia, ar fi bine daca am putea bea drojdie dizolvata in apa, dar cum stie ca e mai neplacut, berea e o varianta.

O alta greseala pe care o faceam cand ii dadeam san e ca strangeam sanul si tineam prea mult timp apasat, si astfel blocam prea mult timp canalele..asta am inteles abia ieri..

Nu stiu de ceai de fenicul, aici e de anason si chimen sau chimion (le incurc) baza la ceaiul de lactatie...

Tinem pumnii sa aveti o noapte linistita....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, mi s-a intamplat la fel la primul baietel cand avea 6 saptamani.Plangea si eu simteam ca nu mai am lapte.Il puneam , fara exagerare si la 10 min la san, eram disperata, dar a trecut in cateva zile totul .Eu stiu ca cea mai buna metoda de stimulare a lactatiei e sa-l pui cat mai des pe bb la san.Sa aveti o seara linistita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamicutelor voi la cat timp le-ati taiat unghiile la bebelusi?Noua din maternitate ne-au spus ca pana nu are minim o luna sa nu le taiem.Avem acum doar 3 saptamani si nu mai rezist cu ele.

 

In wrap elastic i-ati pus pe bb ?Eu am unul boba, dar mi-e frica ca nu-l pozitionez corect .

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna seara. Kitty, daca nu te superi, ca nu vreau sa agasez pe nimeni... Am facut un screening metabolic, azi au venit rezultatele. Pe prima pagina imi scrie ca rezultatele nu ridica suspiciunea unei disfunctii din panelul analizat. Doar ca: la acidemia glutarica tip unu, indicatorii C5DC - carnitine, C5DC- C5OH, C5DC-C16 sunt ok, dar C5DC-C8 este peste limita (6,38 fata de 5,70). Am citit ca e o treaba urata cu boala asta, dar nu gasesc ce inseamba C5DC-C8. Si mai am deficienta LCHAD(long chain 3-hydroxylacyl CoA dehydrogenase deficiency unde C16OH-CARNITINE, C16:1OH-CARNITINE, C18:20H-CARNITINE, C16OH/C16 sunt ok, iar C18:10H-CARNITINE e peste limita ( 0,10 fata de 0, 08). La fel nu inteleg ce e C18:10H-carnitine. Multumesc frumos si inca o data, scuze ...

Toate insiruirile astea de litere si cifrs (inclusiv cele semnalate de tine) sunt tipuri de acilcarnitine, care ajuta la dg. diferitelor boli de metabolism.

Valorile date de tine sunt OK! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mamicutelor voi la cat timp le-ati taiat unghiile la bebelusi?Noua din maternitate ne-au spus ca pana nu are minim o luna sa nu le taiem.Avem acum doar 3 saptamani si nu mai rezist cu ele. In wrap elastic i-ati pus pe bb ?Eu am unul boba, dar mi-e frica ca nu-l pozitionez corect .
Eu pana acum i-am taiat fetitei unghile de 4 ori ( si nu are o luna). Prima oara i le-am taiat a doua zi de la nastere. Am nascut-o cu unghile mari ( parca avea manichiura cu gel). Si acasa au inceput sa creasca la fel de repede si se zgaria mereu si pe fata si ma zgaria ai pe mine pe sani. Eu nu am mai auzit de povestea asta cu taiatul unghilor dupa o luna. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici...voi beti cafea? Eu pana acum nu am baut pt ca imi era sa nu fie fetita agitata. Drept sa va spun dimineata parca as bea o cafea mica. M-a ajuns oboseala si parca sunt zombi. Aseara a dormit tare rau motata si toata noaptea am stat de paza. Am senzatia cateodata ca o sa adorm in picioare. Ziua cand doarme ea si imi propun sa dorm si eu o ora...ba am de pus la spalat...ba am de mers undeva...ba de facut una alta... Si atunci cand mi+am zis " gata...acum dorm odata cu ea" ...ce credeti....se trezea din 5 in 5 min sau se foaia non stop  [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...