Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dana, si la mine se intampla la fel, seara ramaneam fara lapte, si am am dat peste un articol care explica ca seara laptele este mai consistent si fluxul mai slab, dar bebelusi au senzatia ca nu se satura. Acum nu stiu ce sa zic, dar cel mai bine este asa cum ai procedat tu, sa il lasi sa traga din sani cam 1,2 ore ca sa stimuleze lactatia, si dupa sa ii dai completare. Completarea eu i-o dadeam asa: atasata la san, cu seringa (fara ac) ii strecor in coltul gurii cate putin, si ea trage practic in continuaredin san si inghite bine. Pericolul bineronului este ca modul de extragere al laptelui este diferit, si ei se obisnuiesc repede cu trasul din biberon pentru ca curge si mai repede si mai mult cu mai putin efort, si dupa aia nu mai sug eficient de la san, de aia e important sa nu se foloseasca tetina.

 

Al 2-lea aspect: cat reusesti tu sa scoti cu pompa nu inseamna ca atat lapte ai. Bebelusi scot mai mult lapte decat reusim noi sa extragem cu pompa, sunt mai eficienti, si laptele se produce in continuu, adica o pui pe Elisabeth la un san, cand nu mai inghite (tb s stii cand inghite sii cand nu, daca nu stii imi zici si iti caut sa ti arat), faci compresiile sanului, cand se termina si asa, treci la sanul celalalt, acelasi procedeu, cand se termina si aici revii la primul san, sigur s-a mai produs ceva inte timp. Si tot asa o ora sau doua, cat te tin nervii, si dupa daca mai este nevoie ii dai completarea.

 

Stiu ca poate fi extrem de frustrant, si multe mamici se lovesc de problemele astea la inceput, dar trec, si lactatia o sa se instalaeze asa cum trebuie. Bananele am inteles ca ajuta lactatia, la mine cred ca a functionat, cine stie. Rabdare si perseveranta. Tin pumnii.

 

..a si inca ceva. Daca ai o pompa ar ajuta foarte mult sa te mulgi in gol, stimuleaza lactatia in plus. 5-10 min, 1 data sau de 2 ori pe zi, fac minuni. Orice pompa, manuala sau electrica.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamicutelor voi la cat timp le-ati taiat unghiile la bebelusi?Noua din maternitate ne-au spus ca pana nu are minim o luna sa nu le taiem.Avem acum doar 3 saptamani si nu mai rezist cu ele.

 

In wrap elastic i-ati pus pe bb ?Eu am unul boba, dar mi-e frica ca nu-l pozitionez corect .

Eu i-am taiat unghiile din prima saptamana, si la maini si la picioare si de atunci in fiecare saptamana la maini, la picioare mai rar. 

In wrap o pun si in pozitia de alaptat, si a bebelusului cu picioarele ghemuite si cu picioarele cracanate. Vezi ca sunt filmultete pe you tube cu modurile de prindere, cauti 'moby wrap'. Nu iti fie teama, cu grija, atentie sa respire, sa nu fie prea wrapul prea strans si incet o sa te obisnuiesti fara porbleme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragele mele...trebuie sa va impartasesc si voua experienta de aseara. Dupa vizita la dr si recomandarea lui de a culca fata in patutul ei...am trecut la actiune. Am adus patul fetitei in sufragerie ( aici fiind mai racoare tot timpul). Eu am zis ca dorm cu mama pe sofa cu fata in camera ( asta ca sa facem cu schimbul la pus fata la culcare si verificat peste noapte) si sotul in dormitor in patul mare. Zis si facut....pe timpul zilei mi-a dormit motata in patut...in schimb noaptea...jale...era ora 1.30...si eu si mama o adormisem de N ori si o pusesem in patut la ea dar dupa 30 sec se trezea. Intr-un final imi spune mama ca e obosita si fata de acum...si devine tot mai greu de adormit...sa incercam sa o punem in pat la noi sa vedem totusi daca in pat adoarme. Si ce credeti....cum am pus-o in pat langa mama....somn...4 ore. Eu am plecat in cealalta camera si i-am zis mamei sa ma trezeasca cand Sophia nu mai doarme ca sa o alaptez. Dupa cele 4 ore de somn...am venit...am alaptat-o si inca 2 ore de somn linistit cu bunica-sa :)) 

Ma tot intreb eu...cum Dumnezeu stie ea cand e in pat la noi si cand e in patut la ea.... De ce ziua doarme in patut cateodata si seara nu...cat poate sa fie de smechera....

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri!Se pare ca doar la maternitatea unde am nascut eu e recomandarea asta cu o luna la taiatul unghiilor.Am scapat si noi de ele azi..

 

Enadera , am vizualizat niste filmulete.O sa incerc si eu azi.Multumesc frumos!

 

Alina si noi ar trebui sa-l ducem pe cel mic de luni la cresa , dar il mai las o perioada in cursul sapt.la bunica, desi nu-mi convine defel ca nu e cu noi, am sentimentul ca-mi lipseste permanent ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...