Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Mamicutelor voi la cat timp le-ati taiat unghiile la bebelusi?Noua din maternitate ne-au spus ca pana nu are minim o luna sa nu le taiem.Avem acum doar 3 saptamani si nu mai rezist cu ele.

 

In wrap elastic i-ati pus pe bb ?Eu am unul boba, dar mi-e frica ca nu-l pozitionez corect .

 

Alia, pe mine wrap-ul m-a ajutat f mult pentru ca ziua bebe al meu nu mai vrea sa doarma decat in brate plimbat si atunci il pun in wrap, il plimb jum de ora si doarme si cate 3 ore. Mie mi se pare mai comod ca nu ma mai dor mainile si spatele la fel de tare ca atunci cand il tin in brate.

 

Eu am manduca si la fel ca si boba stiu ca se recomanda dupa 3 luni. Eu inca n-am folosit manduca dar abia astept sa o folosesc. 

 

Mie imi place mult sa il port, sa il simt langa mine si daca si doarme asa e win-win ca se odihneste si el si eu am mainile libere si spatele nu ma doare la fel de tare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata dragele mele...trebuie sa va impartasesc si voua experienta de aseara. Dupa vizita la dr si recomandarea lui de a culca fata in patutul ei...am trecut la actiune. Am adus patul fetitei in sufragerie ( aici fiind mai racoare tot timpul). Eu am zis ca dorm cu mama pe sofa cu fata in camera ( asta ca sa facem cu schimbul la pus fata la culcare si verificat peste noapte) si sotul in dormitor in patul mare. Zis si facut....pe timpul zilei mi-a dormit motata in patut...in schimb noaptea...jale...era ora 1.30...si eu si mama o adormisem de N ori si o pusesem in patut la ea dar dupa 30 sec se trezea. Intr-un final imi spune mama ca e obosita si fata de acum...si devine tot mai greu de adormit...sa incercam sa o punem in pat la noi sa vedem totusi daca in pat adoarme. Si ce credeti....cum am pus-o in pat langa mama....somn...4 ore. Eu am plecat in cealalta camera si i-am zis mamei sa ma trezeasca cand Sophia nu mai doarme ca sa o alaptez. Dupa cele 4 ore de somn...am venit...am alaptat-o si inca 2 ore de somn linistit cu bunica-sa :)) 

Ma tot intreb eu...cum Dumnezeu stie ea cand e in pat la noi si cand e in patut la ea.... De ce ziua doarme in patut cateodata si seara nu...cat poate sa fie de smechera....

 

 

Marya, eu cred ca cel mai bine e sa te adaptezi la bebelus....astfel incat sa te poti odihni si tu si el. Eu nu prea urmez regulile astea ci pur si simplu vad cum e mai bine pentru amandoi. Al meu doarme noaptea in landou si landoul in pat langa mine, desi ziua nu vrea deloc sa doarma in landou, doar in brate. Iar dupa ultima masa de la 5 dimineata nu mai vrea sa doarma in landou si in prima dimineata cand am vazut asa l-am pus f aproape de mine in pat si a adormit instant astfel ne-am odihnit amandoi. Si de atunci asa a ramas obiceiul...dupa ultima masa il pun langa mine, tin o mana pe el si mai doarme inca 2-3 ore neintors :)

 

De asemenea eu cred ca ei inca nu fac asocierile astea ca daca plange este luat in brate. Cred ca pur si simplu  simte ca e cineva langa el si ii ofera un comfort. Ca si cu tinutul in brate...simt caldura corpului, e un comfort mai mare si adorm. 

 

Am o prietena care are un baietel de un an si imi spunea ca nu mai sta deloc sa il ia in brate si ca ii este asa dor sa il tina in brate.....deci eu profit de perioada asta si il tin in brate cat vrea el...nu ma lasa inima sa il las sa planga singur in patut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua dragi mămici vorbărețe 

 

Abia apuc sa țin ritmul cu cititul.

 

Eu sunt un pic supărată ca bebe al meu nu a luat decât 70 gr în 2 săptămâni. Doamna de la îngrijirea bebeilor a zis ca într-adevăr nu e mult, dar e binișor. A fost ieri și l-a cântărit și a zis ca mai vine marți sa vedem ce rezultat da cu același cantar. Eu as zice ca papa destul de bine , îl pun la sân de cate ori vrea, noaptea doarme bine, 3-4 ore intre 2 mese, sa vedem ce iese la cantar luni.

 

Despre dus adus frățiorii mai mari la școală e într-adevăr un pic mai complicat. Eu o am pe mama și îl las pe David cu ea când ma duc după Dragos, dar s-a mai întâmplat și să-l iau cu mine în căruț, dacă vremea a fost ok. Dimineața îl duce tati tot timpul, e în drumul lui sper serviciu. 

 

Ieri a trebuit să plec mai mult de acasă și mi-am scos și eu lăptic, dar nu am reușit mai mult de 20 ml, acum sunt în drum spre școală și iar am lăsat lăptic, vreo 30 ml de data asta, sper sa pot scoate din ce în ce mai mult. Oricum durează mult, vreo jumătate de ora, pana adun asa o cantitate de mica. Am o pompa manuala de la Avent, o sa ma uit diseară poate găsesc ceva filmulețe pe net  , poate greșesc eu undeva și de aia nu pot scoate o cantitate mai mare. 

 

Eu unghiute încă nu am tăiat, nasul încă nu l-am scobit ca nu are nevoie bubițe are și al meu dar trec, pete încă nu am observat pe nicăieri. 

 

Gata pe azi ca ajung la școală. Va pup și va doresc zile liniștite și bebei cumintei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici...Kitty...am o intrebare...ce as putea sa ii dau fetitei pt diaree? Face caca fff lichid.... Eu acasa nu am decat furazolidon pt adulti. Aici la farmacie fara reteta nu iti da nimic. In caz ca persista o sa mergem la spital...dar totusi poate as putea sa ii dau eu ceva acasa sa ii treaca. Mama e inca la mine si zicea ca sa ii fierb orez si sa ii dau apoi zeama de la orez.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou....zilele trecute scoteam cu pompa dintr-un san 70 ml in 10 min...azi din ambii sani am scos 50 ml in jumatate de ora :( Sophia e morocanoasa....se enerveaza la san...cred ca nu se satura... Nu imi explic de ce asa deodata a disparut lapticul...sunt tare suparata daca ar trebui sa ii dau lapte praf :(

Am acasa de la aptamil ceva sticlute de 90 ml...direct preparat...trebuie doar incalzit. In caz ca in seara asta nu o sa mai am laptic pt ea o sa apelez la acele sticlute desi nu imi doresc deloc :(

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Kitty... Nu i-am dat nimic aseara pt diaree...a trecut de la sine. In schimb statea la san...tragea...prindea cu gingia...se enerva...offf...ii era fomica si laptic nu mai venea...asa ca aseara a primit 30 ml Aptamil. Toata noaptea m-am gandit daca am facut bine ca i-am dat si altceva decat lm...dar nici sa planga ca ii este foame nu puteam sa o las. Peste noapte cand s-a trezit a primit san...a papat cat a vrut si somn...si in dimineata asta la fel ( doar ca dupa ce a papat acum a dat afara super mult laptic). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici! Sunt si eu o proaspata mamica de fetita nascuta pe 22 dec (Anna Nathalie). Sper ca ma primiti si pe mine in grupul vostru. Va citesc inca de la inceput de sarcina,  dar  nu am scris din superstitie etc nu stiu de ce, poate chiar prostie. Oricum am invatat f multe lucruri si in sarcina si acuma dupa ce s-au nascut puiutii de la voi. Nu promit ca o sa scriu prea des, dar de citit o sa va citesc cu siguranta ca numai sfaturi bune am primit pana acuma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca s-a discutat f mult despre alaptare. Vreau sa va dau si eu sfat pentru cele care alaptati sa nu renuntati sa va mulgeti, sa puneti cat mai des copilul la san, sa nu va stresati ca nu aveti lapte sa fiti odihnite ca asa vine si laptele. Iar daca dati lapte praf sa nu dati niciodata cu biberonul ca se invata asa. Eu din pacate nu am reusit sa alaptez copilul de loc,  desi mai am o fetita mai mare pe care am alaptat-o 1 an si 2 luni, e cel mai mare regret al meu. Cu laptele praf e f greu: sterilizat biberoane, incalzit, sresul ca laptele ales nu e cel mai bun, experienta mea mica ca eu stiam numai despre alaptat etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...