Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Buna dragi mamici!

 

Si noi avem saltea de joaca si e si f incantata... nu o montez de tot ca ea mai si doarme pe ea si va dati seama ca daca ar fii toate jucariile atarnate nu i-ar mai arde de somn.

 

Parul imi cade si mie ca toata casa e plina (nici cand aveam pisica persana nu aveam atata par in casa)... dar cred ca asta e ala care nu cazut in sarcina, ca atunci aveam un par tare frumos si nu cadea.

 

Din maini da si fata mea in somn de zici ca e elicopter si acuma vrea sa isi ia zborul ... de aia eu inca o infas sau o culc pe burta ca altfel se trezeste din cauza mainilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna mamici...asa e Miruna...nu am mai scris de cateva zile dar v-am citit mereu. 

Sophia e super maraita de vreo 3 zile..

Cand nu doarme plange ( ma rog...mimeaza plansul). E mofturoasa...nu ii convine nimic. Daca sapt trecuta o mai lasam.singurica in patut...acum abia o las 2 secunde si plange. Vrea doar in brate sau in carut ( in scoica) dar plimbata. 

Nu ii convine nimic...si cand mananca se enerveaza si plange. Schimbam si cate 5 tinute pe zi...mereu e uda pe haine  pe la gat si la maneci. E toata ziua cu mana in gura sau face balonase la gurita. Da non stop din maini ( ii tai unghile si de 2 ori pe sapt pt ca se zgarie). Pana acum vreo 3 zile a dormit f bine si ziua si seara ( cu celebrele treziri din 2 in 2 ore pt a manca). 

Cat despre caderea parului ( ca am vazut ca vorbeati despre asta) ....eu sambata am avut programare la coafor si eram pregatita sa ma tund scurt. Ei bine...vineri am primi sms ca e bolnava coafeza ....asa ca nu m-am mai tuns. Eu cred ca v-am mai zis de Gerovital pe baza de petrol. Este un produs bun. Aici nu se gaseste asa ca in weekend cred ca o sa fac o masca din miere...ulei de masline..eventual un galbenus de ou si mai vad eu daca mai pun si putin ulei de ricin ( daca am pe acasa).

Apropo de cazut parul...Sophia cand doarme ( pana isi gaseste ea o pozitie confortabila) isi misca non stop capul stanga dreapta ( de zeci de ori pe noapte) si ca urmare mi se pare ca pe ceafa s-a rarit parul ( si asa are ea mai mult pufulet blond decat par). Eu sper sa nu cheliasca acolo...sa ii creasca parul inapoi. Visez la o fetita cu parul lung pe care sa il impleresc toata ziua ( imi place la nebunie parul impletit).

Voi ce marime aveti la bebelusi acum la hainute? Noi in 62 nu prea mai incapem. Trecem incet incet la 68. Azi am vb cu cineva care are o fetita de 6 luni si fetita poarta 62-68. Sophia are doar 3 luni si poarta la fel 62-68. 

Eu nu va scriu cu zilelele dar si cand ma pun pe scris...nu ma mai opresc...

Ca era sa uit...am admirat zilele astea pozele cu bebelusii de pe forum. Sunt niste ingerasi. Avem cei mai simpatici bebelusi aici. Sa creasca mari si sanatosi

Va pupacim :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marya si a mea e cheala in zona aia.. dar stai linistita ca o sa le creasca parul. Noi la hainite aveam de toate si 56 si 62 si 68 depinde de marca (desi am pantaloni de la aceeasi firma care is 62 si unii ii sunt mici si altii inca mari).

 

Si a mea se enerveaza cand mananca: jumatate de sticla mananca frumos si cealalta cu nervi si plansete, toata se incoarda cand ii dau sa manance ca mi-e frica sa nu o scap. Haine schimbam si noi multe pe zii ca face balonase toata ziua si e unda si pe maini si pe haine la gatut.

 

Acuma cu somnul ea doarme bine noaptea... sa speram ca o sa ramana asa ... ca daca iara incep foielile in pat ma duc si ma culc la vecini :)).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hey fetelor , ce active ati fost . 

o sa fac o recapitulare a ce am citit si imi voi soune si eu parerea. 

mie nu prea imi cade praul ..ma asteptam sa imi cada mult dar se pare ca e binisor pana acum 

lui Abell ii dau ceaiut prima data i-am dat babydrink , acum ii dau alinan .

si al meu baiat e foarte mofturos , vrea doar in brate sa adoarma .. nu mai doarme in patutul lui singur , il pun eu dupa ce adoarme in brate ...daca se simte singur se si trezeste. imi da din maini cand ii dau sa manance (cteodata) , tipa la mine ..cred ca in cazul nostru este de la reflux desi nu a vomitat.

despre piele ..al meu o are fina ..prima data i-am facut baie cu apa de la robinet , dar dupa ce zicea pe la tv ca acei copilasi s-ar fi inbonlavit de la apa de la robinet ..ii fac baie cu apa plata (fiarta ) stiuuu cred ca e cam exagerat ..dar aici tati tot insista ..si   ma costa cam 20 de lei o baie ..nu cred ca voi mai continua mult ..imi e sa nu-l protejex prea mult ..iar apoi sa se inbonlaveasca la orice e strain pielii lui .

pentru Abell am cumparat pantalonasi pentru 9 luni si body-uri la fel ...si trening pentru un an..ciudate marimi au astia !

pupppp dragele mele . sper ca nu am uitat ceva!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici, Si eu va citesc permanent dar nu am reusit sa scriu...

De saptamana trecuta nu ne merge bine deloc. Dupa vaccin a dormit Alexandra mea non stop 2 zile dupa care a inceput marea agitatie, si si-a stricat complet programul de somn.

Daca nu o iau in brate imediat ce scanceste de somn o apuca sughitul si pa pa somn, dar apoi e maraita si nu poate manca si apoi nu poate dormi ca ii e foame..si tot asa. Si incepe sa o fure somnul pe la 9.30 dar nu cumva sa o las din brate, ca face ochii mari si iar pa pa somn. Si uitatu asa se face 12-1 noaptea pana adoarme.

Mai nou, noaptea la masa de la 3 mananca in brate si apoi ca sa nu se trezeasca cand o las jos ii bag sanul in gura..mai fac asa si la pranz. Acum doua zile a molfait 2 ore jumate. Nu stiu cum a putut, eu eram intepenita toata si vroiam si la wc... Si ea nu era asa,sa vrea numai in brate...

Ma gandesc la la puseu, dar mai avem o saptamana pana la 3 luni...

Legat de caderea parului, asa mi-a spus pediatra, ca la 3 luni o sa cada smocuri smocuri...si sa nu ma sperii.

Nici eu nu stiu cum sa o distrez, ca nu pot sa stau cu ea in brate non stop.  Avem o salteluta din aceea primita imprumut si am scos-o acum 3 zile si e mica..Are 60 cm diametrul, dar marginea e mai sus decat restul iar Alex are deja 65 cm, si sta foarte prost in ea.

M-am gandit sa ii iau un balansoar, dar trebuie sa caut unul care sa tina macar pana la 11-12 kg. Toate care mi-au placut sunt de 9 kg si iar, Alex avea duminica 6,2...

In manduca nu sta mai mult de 10 minute deocamdata, sper sa se schimbe lucrurile.

Mai nou se sperie de tot ce fosneste, inclusiv de pachetul de servetele . 

 

Vad insa ca e cat de cat generala starea asta o lor..Sper sa le treaca.

 

Puo bebeii frumosi pe care i-am vazut...

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off Theo imi pare rau ca e asa agitata micuta. E posibil sa fie puseul de 3 luni putin mai devreme. Si eu stiu de premergatoare la fel ca nu sunt ok pentru dezvoltarea bebeilor. Insa pt cand vom ajunge acolo exista antemergatoarele care sunt ok :) 

Theo, cum mai esti cu spatele? Ti ai cumparat manduca pana la urma? Sper sa stea in ea mititica ca te ar ajuta mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah am uitat Theo ca ziceai de balansoar...uite Toma nu sta in balansoar deloc...el e f energic si da din picioare incontinuu daca sta pe spate sau se taraste si se intoarce daca e pe burta...iar in balansoar e limitat cu miscarile asa ca nu ii convine deloc. Il mai tin in el maxim 5-10 min cat mai spal vasele sau cat intind rufele dar mai mult nu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou..Vad ca avem bebei agitati in perioada asta,toate ne vaitam :) Dar lasa ca trece ea si agitatia asta si puseele si vin altele :) Glumesc...Maryia si al meu isi suge manutele mereu...Theo,eu il voi pune in premergator dar de pe la 7-8 luni incolo..Nici al meu nu sta in balansoar..Ma gandesc ca mai tarziu ii va placea,sau stiu si eu?:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...