Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Balansoar avem și noi, sta și nu sta în el, depinde ce chef are, când e nervos nici să nu audă, dacă e liniștit și are chef de joacă sta și câte o oră. Eu am avut și la Dragoș și când a mai crescut și mergea în 4 labe se urca singurel , își punea muzică și mai și adormea în el. David se mai amuza cu un carusel muzical care are niște jucării agățate și cânta, îi place și ala, zi mai are deasupra pătuțului niște jucării la care râde. Pe pereți în cameră lui am lipit personaje din desene animate , și cu ele se distrează. Ne uitam în oglindă și râde de el :))), ne plimbăm prin casă; azi i-am pus leagănul jos, de obicei era pe pat, și a văzut pisica pentru prima dată , până acum nu a bagat-o în seamă, și i-a urmărit activitatea joacă. Noi cam așa ne distrăm

 

Am văzut ca vorbeați de adormit bebelușii, noi avem o jucărioară, doudou îi zice aici, v-am mai spus mai demult ca aici toți copii au doudou-ul lor, e ca un fel de păturică mică de vreo 25 pe 25 și pe mijloc un ursuleț sau alt animalut; când văd ca începe să fie obosit îl pun la nani, îi pun jucăria să îi acopere ochișorii și i-a somn în 2 minute. La Dragoș am avut un plus din ală foarte moale și făceam același lucru, mergea super bine. 

 

Și mie a început să îmi cadă părul, sper să treacă repede, cred ca o să merg să mă tund un pic și o să incerc să îmi aduc aminte să iau vitaminele. 

 

Am fost să caut ceai pentru bebei azi și nu am găsit nimic pentru vârstă lui, toate incep de la 6 luni, nici măcar de 4 luni nu sunt. O să mai caut și zilele următoare, poate un magazin sau o farmacie mai mare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Miruna, s-a mai rezolvat cu spatele, acum imi e greu doar cand ma dau jos din pat dimineata sau daca o tin prea mult in brate.

Ma speriati cu balansoarul..am gasit unul care poate suporta pana la 12kg, e destul de scump , nu as vrea sa arunc banii aiurea in cazul in care nu ar sta...

Manduca maine iau, am avut o saptamana de proba de la hiphip si cat de cat a stat.

Bebe2mic, e o idee.. o sa incerc si eu sa ii pun pe fata, sa vad daca accepta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Alex e numai cu mainile in gurita si din cauza asta sunt reci in continuu. Maine ne ducem sa ii mai cumparam cate una slta si o sa caut si inele de dentitie, poate se va calma asa. Sper doar sa le tina in manuta, ca deocamdata refuza sa tina lucruri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mama, mama ce de piticanii minunate [il] Eu am intrat mai rar pentru ca am fost prinsa cu aniversarea celor 6 anisori ai mandrei mari si cu inscrierea ei in clasa 0, iar in mare parte din timp am fost plecati pe afara sau in vizite. Cand sunt acasa rar reusesc sa ma asez la PC pentru ca mereu am cate un proiect de crosetat (uneori cate 2-3 in acelas timp)... Intre timp moatza mica a implinit 4 luni si nu pot decat sa ma laud cu o minune mica cuminte tare, asa cum a fost si surioara ei (vorba unei vecine: daca as stii ca fac copii cuminti ca ai tai, as face vreo 10). Este un zambet toata din clipa in care deschide ochii pana se culca, ba chiar a inceput sa rada cu zgomot, dar inca nu am reusit sa o filmam pentru ca devine tare serioasa cand vede aparatul. Plange numai cand ii e foame sau daca este foarte obosita. La capitolul somn, avem o singura trezire noaptea, uneori nici aia. Creste frumos si ia bine in greutate desi inca mananca 120 ml lapte cam la 3 ore-4 ore. Diversificarea o voi incepe la 6 luni cu legume asa cum am inceput si la cea mare. Nu vad de ce m-as grabi cu diversificarea daca copilul creste bine din lapte si nu e pregatita pentru lingurita. Saptamana asta trebuie sa duc si eu banii la pediatra sa-i cumpere rotarixul si asteptam sa vina si vaccinul pentru 4 luni. Mai vroiam sa va spun cate ceva dar cum am uitat ce, nu-mi ramane decat sa pup virtual bebei frumosi si mamici minunate [pup] Asteptam caldura sa ne mutam in parc.. si pentru ca am uitat, va transmit cu intarziere o primavara minunata [bis]
sa.ti traiasca puiutii bluekidooo sa fie sanatosi si norocosi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] si ca sa arate fiica-mea ce mare plangaciosa sunt, doarme de la 20.30, imediat dupa baie, cu pauze de masa la 21, 24 si acum, la 3...sper ca ne revenim usor usor.

(cred ca stie ca mergem azi la cumparaturi si face rezerve de energie).

Ieri ne-am comandat si noi ambele doze de rotarix, am inteles ca pana acum a fost doar un import si ar exista riscul sa se termine ...

Stiu ca vorbeati de diversificare. Mie mi s-a confirmat ca am ocupat postul pentru care am fost in ianuarie la interviu asa ca la 1 iunie incep munca. Alex o sa aiba 5 luni. Ma gandesc ca ar trebui sa incep macar cu 2 saptamani inainte diversificarea..Ce parere aveti mamici cu experienta? Si inca ceva...incep sa adun lapte acum sau atunci mai aproape? sa aiba mama sa ii dea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna dimineața dragi Mămici, Bluekidoo așa e și David, plânge numai când îi este foame și când îl îmbrac să iasă afară, în rest e un bebe cuminte, se joacă, si doarme bine și mult, câteodată mă sperie cât doarme ziua. David are pielea foarte uscată și se descuamează, mai are vreun bebe așa ceva? I-am luat ulei de baie, cremă super hidratantă și nu vad mare îmbunătățire. Kitty crezi ca putea fi ceva și să merg la un pediatru sau să continui cu hidratarea pielii? Când am fost la vaccin i-am arătat doctoriței și a zis ca e din cauza apei prea dure, dar nu e pediatră, parcă aș vrea să-l vadă și un medic de copii. Tu ce părere ai ? O zi bună dragi mamici și profitați de soare dacă aveți.

Daca ai tot folosit creme pana acum, dupa fiecare baita... poate sa apara acest "fenomen" in caz ca ratezi o zi! De regula, pielea ar trebui sa se hidrateze fara tot felul de creme. Dupa nastere, e firesc sa fie uscata, cu descuamari, dar daca folosim crema la nesfarsit, o sa-i "obisnuim" poelicica sa "ceara" sa fie unsa. Pe de alta parte, e posibil sa fie si de la apa sau sapunul folosit. Are zone anume care se descuameaza? Sau poate fi reactie la un detergent, balsam de rufe nou!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna dimineata,mamici!Am vazut niste puisori superbi pe aici!Sa ne traiasca la toate!Eu am avut o noapte foarte agitata...Imi venea sa plec de acasa in toiul noptii..Dupa ce ca bebe nu doarme ziua deloc ..acum vad ca si noaptea imi face figuri.Pana adoarme se foieste ,se strange,se intinde,de manute nu mai zic ca e cu ele in cap si le freaca de par(o fi normal?)Cand mananca la san la fel face,si le freaca de sani.Cat il tin 15 min la un san incontinuu face din manute asa..O fi ceva in neregula?Kitty,ai idee ce poate fi?Aa si are mereu reflux din acela incolor dupa ce ii dau lapte matern.La cel praf nu are nimic..O zi placuta va doresc!

MonaEde, de ce ii dai si formula? Nu ai suficient lapte? Vezi ca, daca ii dai de mult timp completare, existavpoaibilitatea de a scadea secretia ta de lapte.! Sanii tai sunt plini si par sa se goleasca dupa suptul de 15 min al lui bebe? Dupa ce ii dai lapte praf doarme? Sau tot agitat este? Ce descrii tu cu joaca manutelor este firesc, ca incep sa le descopere. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...