Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Ivbaby, nu pune la suflet si asculta-ti instinctul matern si copilul. O mama stie cel mai bine ce e bine pt puiul ei iar oameni care dau sfaturi nesolicitate o sa tot intalnesti. Important e sa nu pui la suflet. 

Nici eu nu ii fac masaj la testicule, nu mi a zis pediatra. Insa daca lui Abell ii place nu vad de ce sa nu ii faci. Lui Toma ii place masajul la talpi spre exemplu :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimi mamici  [flo2]

Ivbaby...dai ignor lu' soacra-ta. Comportamentul asta e tipic soacrelor. A mea nu vine la noi dar ne cheama mereu la ea. Isi mai da si ea cu parerea dar... sa fie sanatoasa ;)

Theo...cum ai mai scapat de dureri de spate? Eu de o sapt daca dorm pe spate ma trezesc intepenita. Imi dau lacrimile de durere. Si mai nou motata vrea foar in brate. Ma termina cu urlatul haotic... ca nu e plans...e urlat. De cum deschide ochii dimineata ...pana seara urla daca o las 2 sec in pat...in carut...in scaun... Non stop sa fie cineva langa ea sa o tina in brate...sa miste carutul. Mai noi si afara urla. Ieri am iesit in parc...a dormit 30 min si apoi a inceput showul.

Si ca sa fie tacamul complet mai vine si tac-so de la munca si imi spune ca e obosit...vrea sa se relaxeze nu sa o auda pe fiica-sa plangand. Cand am auzit asta am innebunit. E chiar tupeist barbatu-miu...auzi la el...bine ca nu a vrut la Spa. Eu o aud non stop cum urla...ce ar trebui...sa plec in vacanta in Tenerife sa ma relaxez... [batcap]

In dimineata asta pana mi-am.facut cafeaua ...a urlat de au auzit-o iar vecinii. Deo sapta prins obiceiul asta cu urlatul...si tace doar daca o tin in brate ( ridicata pe umar). Daca este in pat..

Se impinge in picioare...in cap...trage de plapuma cu nervi...am zis ca poate e puseu si trece dar ...ma indoiesc.

Va doresc o zi linistita si relaxanta ( cum vrea sotu' meu) . Aici e super soare azi dar nu imi vine sa mai ies cu ea afara sa tipe pe strada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc fetelor mult pentru sistinere, asa o sa fac o sa-i dau ignor. maryia si al meu e la fel si daca il tin in brate in pat nu ii convine ..vrea sa stau eu in picioare sa vada el tot , e foarte curios de aceea am luat si acel port pentru bebe . eu am probleme cu coloana de mica si ma doare spatele si mijlocul , cat despre sotul tau ..ufff ci al meu mai face cateodata deastea ..gen : eu ma pun in pat ..pai si copilul??? iar el zice ..aoleu nu mai pot de somn..uffff

diferenta intre mama si tata...mama nu poate fi inlocuita cu nimeni in vecii vecilor!

va pup dragele mele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa innebunesc...am scris un roman si s-a pierdut..

 

Asadar, buna mamici.

 

Maria, am ras cand am citit, si eu am avut discutii cu al meu. Cica aseara in magazin eram prea relaxata cand Alex plangea la el in brate si nu m-am dus repede sa o iau...Sau azi l-am certat ca s-a trezit tarziu cand puteam profita de alea 2 ore libere ale lui, statea el cu fata si eu ...gaseam ce sa fac, ca am o lista mare. 

 

Cu spatele, uite ce am facut. Am luat o pastilacde ketonal (aveam din spital, mi-au dat calmant dupa opetatie). Am luat doar una, mi-a fost teama sa iau multe ca sunt puternicem Apoi,  vreo 2 sau 3 zile am luat paracetamol simplu si ibuprofen , combinat, una dimineata si una seara, chiar cand incepeam sa alaptez ( am citit ca ar ajunge intr-o ora in lapte si atunci am incercat sa evit sa ajunga si la Alex). Am frecat local cu un gel mentolat care da senzatie de rece si ia senzatia de durere. Dupa masaj imi puneam un prosopel si deasupra centura de gravida, dar te poti lega cu un fular. Am facut zilnic cate o baie fierbinte si am dat si drumimul la hidromasaj.

Pozitii de somn: pe spate, oblugatoriu pernacsau paturica sul sub genunchi ( sa faci un V intors) ca sa relaxezi coloana; pe o parte, genunchii indoiti, intre ei o perna subtire sau perna de gravida. 

Te pup si sa te faci bibe cat mai repede.

 

PS-cand ridici bebelul, incearca savil iei in asa fel sa ii distribui greutatea. Nu te apleca de spate, lasa-te pe vine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ai vostri barbati macar mai stau pe acasa...al meu vine seara la 7 de la munca, la 7:15 ii facem baie lui Toma si apoi se culca. Iar dimineata o ora de cnd se trezeste Toma pana pleaca el la munca...ora in care face dus mananca isi calca o camasa si aia a fost....Iar in weekend suntem tot timpul pe fuga, daca il las cu Toma ori fac cev de mancare ori ma duc sa rezolv chestii prin oras...gen maine ma duc la ginecolog si la banca sa imi iau un extras pt dosarul de indemnizatie.

Practic eu stau non stop cu Toma... Cand e acasa eu ma bucur chiar daca nu sta cu baiatul ca macar mai am si eu cu cine vorbi:)))

Ahhh si daca il las cu Toma el sta pe net pe telefon sau se joaca pe tableta....pff pai daca as face si ei asa ziua ce ar mai fi??? Cat e Toma treaz eu zici ca sunt de la circ, ma maimutaresc in toate felurile, vorvesc continuu cu el...Tac su l ar lasa singur in patut acolo sa planga cat vrea el... de aia suntem noi femeile mame :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! daca tot ne plangem de soti, nici al meu nu e mai breaz. Si tot asa cum zicea Miruna si eu is cu felete toata ziua acasa ca el pleca pe la 9 si vine la 20 cand deja ne pregatim de culcare. Asa ca nici eu nu prea am cu cine vb ... noroc cu fata mare, care imi povesteste de pe la scoala vrute si nevrute. Si tot eu is aia rea ca la 22 cad lata ca doar pot dormi toata ziua cica... dar dimineata la 6 cel tarziu is in picioare plus ca peste zii nu apuc sa inchid un ochi :)).

Cat despre soacre, parinti pararea mea e ca e mai bine daca fiecare e la casa lui. Acuma daca nu se poate din punct de vedere financiar asta e alta poveste. Nu zic sa nu vina in viteza sau sa ajute cat pot, dar seara in special daca is la o strada distanta sa se duca la casa lor. Oricum la noi e mai complicat si bunicii vin mai rar ca ne despart 1000 km. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua mamici

 

Hehe și eu credeam ca numai al meu soț nu se implică prea mult. Și el pleacă la serviciu dimineața la 7, îl duce pe Dragoș la școală, și se întoarce pe la 18-19 în unele zile și mai târziu. El tot timpul mi-a zis ,când era Dragoș micuț ,ca nu știe să se joace cu el cât e așa mic și așteaptă să mai crească să aibă ce face impreuna. Asta s-a adevarit, cum a trecut de vreo 2 anișori erau cei mai buni parteneri de distracție și așa a și rămas. Când e vorbă de teme, baie, mâncare eu sunt prima la care apelează Dragoș, in rest tati face toată distracția. Acum e mai implicat decât la primul dar tot nu face mare lucru. 

 

Noi am fost la medic astăzi, nu am mai rezistat să văd pielea lui David în halul în care era, plină de pete roșii și descuamata, și intradevar trebuie schimbat lăpticul, i-am dat hipoalergic, nu îi place deloc, sper să îl fac să îl accepte. Creme superhidratane, ulei de baie și gelul schimbate, baie la 2 zile, sper să rezolvăm și să aibă din nou pielicică de bebesul, moale și pufoasă. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ehh si uite asa ne dam seama ca barbatii astia seamana intre ei ..izbitor de tare. v-am mai spus al meu isi infrumuseteaza garajul ..si tot sta acolo in fiecare zi pana la 4-5-6 seara cand se plictiseste el ..si cica e obosit cand vine , dar nu scapa de gura mea si tot sta treaz sa vorbim si sa aive grija de fisu .. . mi-l plaseaza in brate cu prima ocazie.. dar cand ma iau de el tace si le face.

cum garajul e in curte ..mai ies si eu cu abell ziua cand e frumos .. si il chem sa tina copilul cat ma duc eu la baie ..sau imi fac tabieturile..sau fumez si beau cafeaua..sau cand vreau sa imi faca beberonul cu laptic. ce sa mai ma cam ajuta dar se poate si mai mult interes! 

soacra mi-a facut azi niste mancare si a plecat la ea acasica.. da m-am enervat ..sta la 4 case de mine ...si nu e in stare sa se duca acasa..sta si ma pazeste pe mine . in fine , ea probabil crede ca face bine .o las ca pe ea ca intre timp am dormit si mo-au trecut nervii.

 

toate ca toate fetelor mi-a venit acel marsupiu si sunt extrrem de dezamagita ..eu stiam ca voi aveti dreptate , dar nu credeam ca pot fi asa dezamagita , credeam ca il pot folosi cand mai creste Abell insa se pare ca nu!

1. are acel burete care il incalzeste foarte tare si nu permit ca plamanii copilului sa stea in transpiratie pentru ca practic il transpira.

2. sta cracanat (asta nu ar fi o problema daca nu l-ar jena la picioruse si mie teama sa nu faca rani , mi-a spus aici o mamica si de ce ma temeam nu am am scapat)

3. nu stiu cat de bine sta coloana ..toata greutatea lui sta pe funduletul lui

 

IMI PARE ATAT DE RAU CA ARE ATATEA DEFECTE PENTRU CA LUI ABELL II PLACEA SA STEA ASA IN SUS. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara ,mamici..Off si eu care credeam ca am sot "rau"...Al meu la 13 maxim 14 e acasa.Cateodata nici nu pleaca de acasa,avem afaceri si nu necesita plecare de acasa,mai ales zilnic...Sta si el cu bebe cand am eu treaba prin casa dar daca vreau sa ies in oras nu sta singur cu el..BebeMic,eu am luat azi ulei de migdale,am auzit ca e foarte bun ptr pielea bebelusilor.Si David al meu o are aspra in unele locuri..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...