Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Buna dimi mamici [flo2] Enadera...ce scumpa este Emma...ce par frumos are ...off doamne...un ingeras Theo...ei de vreo luna beau cafea zilnic...nu cred ca are treaba Sophia. Sincer iti spun ca si mananc orice si nu am bagat de seama daca are reactii la ceva ( ce e drept ca nu am stat niciodata sa analizez - ce mama iresponsabila sunt :)) Aseara a facut si Sophia baita in cada plina cu apa si cu acel colac minune la gat. S-a distrat copios vreo cateva minute apoi din senin a inceput sa planga si sa urle cat o tin plamanii Era obosita ce e drept si poate dupa putin inotat a luat-o si mai tare somnul sau nu stiu de ce a plans. In fine...o sa mai facem o proba sa vedem. Eram la soacra-mea in vizita aseara cand am facut baita. Cumnatul meu ( 6 ani) bineinteles ca a vrut si el balaceala...asa ca dupa ce am scos-o de Sophoa din apa...el hop hainele jos si a sarit in cada...ba mai mult si-a pus colacul in jurul gatului. Ei bine el era prea mare pt a plutii...ii ajungeau picioarele pe findul cazii .. Plus ca pe colac scrie ca e pana la 12 kg.. Ori el are vreo 19 :)) Am ras de am innebunit ca nu a vrut sub nici o forma sa iasa din cada :)) Sa aveti o zi linistita si un weekend relaxant ( asta cu relax-ul o stiu de la sot :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineața fetelor,

 

Enadera mă bucur să aud vești de la tine, foarte frumusica micuța ta.

 

David a dormit bine, ca de obicei ,fără să se trezească noaptea, deși cu schimbarea laptelui a scăzut și cantitatea, acum bea 120-130 ml și aia chinuiți, mai plânge, îl scuipa, nu-i place. Am gustat și eu, intradevar are un gust amar și miroase ciudat, sper să se obisnuiasca și să fie ceea ce trebuie pentru el.

 

Va doresc un weekend liniștit și călduros.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata fetelor , eu am avut trezirea la ora 8 ..si nu m-am trezit asa vesela ..pff oboseala asta . insa acum al meu baiat doarme si pot incepe curatenia ..asa in mare pentru ca nu am chef de migaleli prin casa. 

si eu vreau sa ma vopsesc astazi , tot negru . 

theo la multi ani sotului tau .

enadera ce mult ma bucur ca ne-ai dat de veste , ai o printesa de fetita , e asa de frumoasa.

eu sunt din buzau , si mai mereu mergem pe la bucuresti sa ne plimbam , deci nu m-ar deranja o plimbare ..insa daca va organizati eu voi veni cu sotul , ca alt fel cine sa ne aduca si spre rusinea mea am fost prea lenesa pentru a avea permis.

chiar ar fi o placere sa imi petrec ceva timp cu voi si sa va cunosc, ar fi minunat sa fim toate prezente. cine poate si vrea sa imi dea si mie de veste (poate cand o fi mai cald eu zic ca ar fi bine). si kitty cred ca e tot din Bucuresti daca nu ma insel ..

o zi minunata va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut fetelor!

 

Enadera, chiar ma gandeam la voi. Ma bucur ca sunteti bine! Emma e o scumpa.

 

Mie nu-mi cade parul foarte mult. La primul bb am patit asa si cand avea ea 5 luni m-am tuns dar tot cadea, doar

ca nu il mai vedem.

 

Iulia are 62 cm si luam hainute si 68 iar ca varsta si de 6 luni si chiar si de 9.

Salteluta de activitati nu avem si nici nu cumpar. Ea a inceput sa stea in patut unde are carusel. In leagan deloc. Jos o pun pe o pilota mica cu desene si cu jucarii in jur. Ea apuca numai daca vrea. Un urs cu gel, de

dentitie il tine de exemplu doarvcatvil roade, dar prefera sa il tin eu.

 

 

 

cu sistele de purtat e mare disputa...v-am zis ca mie pediatra mi-a zis sa nu o pun deloc, dr. cand i-a facut eco de sold mi-a zis dupa 3 luni si doar daca sunt ergonomice.

la cea mare, am folosit 2 modele, de la primii pasi si bertoni, nici unul nu e ergonomic si a fost ok. Fetita se simtea bine in ele si s-a dezvoltat armonios...acum nu mai sunt bune...

La cea mica nu am folosit inca nici un sistem.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si despre soti, soacre-sa fiu eu exceptia?

Soacra mea nu s-a bagat niciodata in familia noastra in nici un fel si nu isi da cu parerea niciodata. 

Sotul, v-am mai spus, doar nu alapteaza in rest face tot ce fac eu. Si nu pentru ca il pun eu. Sta cu ambele fete, cu cea mare doarme, le face baie, le citeste povesti, le scoate afara. Prefera sa stea cu ele decat sa faca treburi casnice...dar face si deastea, ca n-are cine.

Si merge la serviciu, ca toata lumea.

Eu zic sa ii implicati mai mult.

 

Si inca ceva: am citit un articol despre copiii autizati de tv si alte asemenea. Asadar, mare grijala expunerea bebeilor la  tvv, comp, tableta, tel...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lvbaby: Eu am wrap elastic, l-am luat de aici:http://hiphip.ro/collections/babywearing/products/wrap-elastic-organic-manduca-slate

L-am folosit de la 1 luna și il folosesc și acum aproape în fiecare zi pentru 1 somn, ma plimb prin casa cu fata in el și după ce adoarme ma întind în pat și doarme pe burtica. 

Si mi-am mai cumpărathttp://hiphip.ro/collections/marsupiu-manduca/products/manduca-newstyle

, inca nu l-am folosit, mi se poate ca sta mai mult în fund cu toate ca este recomandat de la naștere.  Eu o sa încep sa îl folosesc de la 6 luni, de când o sa stea și în fundulet.

Uite și 2 articole despre mai multe sisteme de purtare: 

-http://www.printesaurbana.ro/2014/04/purtati-va-bebelusii-dar-nu-oricum.html

-http://www.printesaurbana.ro/2014/10/in-ce-sa-mi-port-nou-nascutul.html

Iti poți face o idee despre ce ti s-ar potrivi ție mai bine. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...