Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alina, la multi ani baietelului! Sa fie sanatos, sa se faca mare si sa va aduca numai bucurii!

Silvi, nu te stresa! E clar ca ai lapte suficient. Tu te ingrijorezi ca nu mai ai lapte si totusi a luat 900 de grane in 3 sapt. Eu ce ar trebui sa mai zic???? Ai vazut ca tocmai scrisesem ce putin a luat pustiul meu...  Acum ea suge cam 70 ml deci e firesc sa goleasca sanii. Dar ei sa reumplu. Dupa 10-15 min daca ai fi stors (si nu se compara cu suptul ei!) ai fi vazut ca incepea iar sa tasneasca.

Cat despre hernie, o sa se rezolve fara operatie. De cele mai multe ori, in cazul vostru trebuie doar urmarita in timp, dar pana la 6 luni se va inchide de la sine.

EisEngel, bine-ai venit. Despre ce ajutor e vorba? Ce intrebare ai? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina...petrecere frumoasa! Sa iti traiasca baietelul!

EisEngel... Bine ai venit!

Kitty... Noi la 3 sapt si 4 zile aveam 4.170 kg ( nascuta cu 3.330) alaptata la san ( pana aseara cand a primit 30 ml lp nu a mai primot niciodata lp). Azi am cumparat o cutie de lp ( Aptamil) sa o am acasa in caz de urgenta dar sper sa nu fie nevoie sa o folosim. Azi noapte, azi dimineata si la amiaza a papat doar lm si sper ca s-a saturat. Ce e drept...am simtit si eu sanii mai plini...mai tari... ( am baut bere fara alcool si zic eu asta a ajutat).

Probabil de la oboseala si suparare ca azi dimineata s-a intors mama in RO a scazut putin lapticul dar sper sa revina totul la normal.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc frumos pentru primire! De la fetele care s-au mai confruntat cu asa ceva am nevoie de ceva triks and tips [:)] : un bebe f fomist care nu are rabdare mai mult de 1 min din momentul cand i se face foame si pana urla in disperare de foame. Problema e ca dand lapte praf ala trebuie incalzit si asta dureaza 3, 4 min timp in care fata mea urla ca din gura de sarpe de nu o pot schimba ca toata se incoarda si daca o schimb dupa ce mananca da laptele afara. Asa ca am adoptat o metoda nu prea buna trezita cam la 3 ore si luata adormita la schimbat .... asa pot sa o schimb calumea si intre timp laptele se incalzeste. Dar am impreasia ca mananca f mult. Ea la o masa mananca cam 120 ml lapte si are acuma 2 sapt si 4 zile. E adevarat ca a fost mare la nastere 3720 gr. O alta problema e ca nu prea am cum sa o cantaresc si pana in 26 ian nu am programare la medic, dar presupun ca are peste 4kg acuma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EisEngel, de ce nu incerci sa tii apa fierbinte intr-un termos si cand se trezeste doar adaugi apa rece cat sa fie temp potrivita (sa nu simti la incheietura mainii nici ca e calda nici rece), apoi masurile de lapte praf.

Cat despre mesele de 120 ml, coroborat si cu greutatea sa, e ok; banuiesc ca oricum are maxim 6-7 mese pe zi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit EisEngel. Eu stiu ca bebelusi mananca lapte praf mai mult decat au nevoie, din cauza tetinei, curge mult si repede si e foarte usor sa se supralimenteze. Stiu ca exista niste tetine din care laptele nu curge asa usor, trebuie sa se chinuie ei sa traga putin ca sa iasa ceva, poate le gasesti. Si cu biberoanele normale incearca sa faci pauze, mananca 20 ml, faci o pauza mica, sa mai respire si fata (5-10 sec), si sa "se aseze" mancarea in stomacel. Nu se zice asa si la adulti, ca informatia ca suntem satuli ajunge in ns cat timp la creier? la bebelusi de ce sa fie altfel?

Are 2 saptamani jumatate fata ta, eu zic ca te poti reintoarce la san fara probleme si sa ajungi sa o alaptezi exclusiv, daca iti doresti foarte mult.

Iti dau un articol sa citesti despre asta:

https://alapteaza.wordpress.com/2013/07/31/readucerea-copilului-la-san-2/

Daca te hotarasti sa incerci sa imi spui sa iti dau mai multe informatii.

Despre biberoane nu stiu nimic.

 

Silvi, felicitari, a crescut foarte bine. 

 

Alina, La multi ani pentru prichindel!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mămici,  mulțumesc mult pentru sfaturi!  Am încercat să stau departe de Aptamil (formula), dar e un chin. Doamne, în ce hal poate  plânge un copil așa mic!!! Dacă sânul e plin, trage și mănâncă(maxim 10 minute. Apropos, cam cât stau micuții voștri la sân,  la o masă? Oare se satura în 10 minute? ). În schimb, dacă sânul e mai moale, implicit mai gol, nu vrea sa mai depună niciunde efort. începe sa plângă și sa se zbată la sân!  Nu mai pune gura pe san:((..mai ales dacă e și puțin obosită, ..nu sțiu cum sa o opresc dîn plans...).

EisEngel, bine ai venit! Știu ca bebelușii în jur de o lună mănâncă intre 90-120 ml lapte. Dar dacă așa cere, eu zic să nu îi micșorezi cantitatea.

Alina, la mulți ani băiețelului tău! Sa crească mare și sănătos! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara mămici

 

Alina la multi ani puiului tău, sa crească mare, sănătos și fericit.

 

EisEngel bun venit și creștere ușoară.

 

Kitty, ce zici de numai 70 grame luate în 2 săptămâni??  Mi se pare foarte puțin, dar în același timp dacă bebe al meu papa bine la sân, noaptea nu plânge, se trezește la 3-4 ore sa pape, asta nu înseamnă că are destul lăptic??  Sânii mei nu par prea plini, dar simt cum trage laptele, și îl aud cum inghite, deci ma gândesc eu ca se satură. Ce e drept eu nu am pofta de mâncare, ma chinui sa mănânc ceva, ma gândesc poate ca nu e consistent lapte din cauza asta???

Vad ca toate avem mici întrebări legate de alăptare, sper sa reușim sa facem fata provocării și să avem lăptic pentru bebicii noștri. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...