Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna mamici...se pare ca toate suntem rupte de oboseala :) bebelusii nostri ne dau batai de cap. Si Sophia e super morocanoasa..

doarme 10 min apoi incepe sa scartaie ( plans nu se poate numii ce face ea). E obosita si nu doarme. Mandra mea de 2 zile...dupa ce o schimb de pampers si ii dau sa pape face de fiecare data caca ( ii place sa faca caca doar in pampersul curat). Cat despre somn....am incercat sa o pun la taica-so pe piept ( in pozitia care zicea Kitty- pana acum dormea in pozitia asta la noi pe piept) dar fara succes....am legatat-o pe picioare....am tinut-o in brate... toate astea nu au succes ( somnul e de 10 min apoi scandal)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fetele! si la noi e mult stres, macar acuma is singura cu fata cea mica ca sotul s-a dus cu cea mare la ski pe ghetar.

Pana acuma a scartait de dimineata de cand s-a trezit abia acuma stau si eu un pic ca doarme. Macar noaptea a dormit mai bine... Eu cred ca are si colici ca daca nu o doare nimika e cuminte...se mai uita pe pereti si mai fac si eu una alta prin casa.

Da Marya13 stam in Germania in Munchen de peste 10 ani... si eu am cautat moasa pana am obosit.. toate erau ocupate sau nu aveau chef fiind Craciunul si am gasit ceva centru de moase care veneau acasa pana la 10 zile a copilului. Acuma nu mai vine nimeni aia e prob si nu stiu cum sa o cantaresc. Am incercat azi si mi-a dat 5kg (m-am cantarit pe mine cu ea si fara ea si am facut diferenta pe un cantar normal), dar nu cred ca e adevarat ca mi se pare ca a pus f mult in aproape 3 sapt. Ea s-a nascut cu 3720.

Cu unghille i le-am ros, ca mie imi e frica sa i le tai cu unghiera si pe urma am o pila mica, dar tot se mai zgaraie... deci manusi in cont.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamicute.

Ma intereseaza daca mamicile din tara stiu ce avem de facut in continuare referitor la actele ptr concediu...

Mi-am facut un calcul, din cauza ca am nascut dupa 40 sapt, mai am doar 39 zile de concediu de lauzie..deci cred ca pana la 42 trebuie sa imi fac cerere de concediu fara plata si apoi cerere de concediu de crestere copil...

Si nu stiu cand trebuie sa depun cererea de indemnizatie la primarie, in lege spune dupa cele 42 zile, dar nu stiu cum /cabd primesc adeverinta de la angajator cu veniturile (practic nu ar putea trece ultima luna).

Si inca ceva...parca era o prima de stat ptr nastere sau ceva de genul asta. Se mai acorda?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si la noi cred ca e puseu de crestere..bebe mananca f.des, sanii sunt "franjuri", dar mai strangem din dinti, mai dam cu lanolina, o sa treaca si asta ..si vine urmatorul puseu..

 

Noi am pus 800gr in 3 sapt.de la iesirea din spital, nu stiu daca e suficient sau nu.Am inteles ca prematurii trebuie sa puna mai mult decat cei nascuti la termen.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theo, eu stiu ca sunt 126 zile , din care 42 minim obligatorii postnatal.Eu am inteles de la medicul de familie ca poti , daca vrei sa iei dupa nastere toata diferenta pana la cele 126 zile, deci nu doar 42.

 

Silvi, si noi avem icter prelungit.Primul copil l-a avut pana aproape la 12sapt.Mi s-a spus ca e dat de laptele meu.La fel si acum..nu stiu daca sa-l mai duc sapt.aceasta la control.Noua ne controleaza cu ap.bilirubina.Ultima data ,in urma cu 1sapt.jumate inca era mare,11.

 

Bebe2mic si eu merg la stoma.si dr.mi-a sis ca nu e prbl.daca o sa facem anestezie ca foloseste anestezic special , compatibil cu alaptatul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...