Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Kitty, ce poză de revistă cu Natanael pe sanie!

Și eu evit laptele, deși îmi place foarte mult, în orice varianta (cu orez, paste, cacao, în cafea, simplu). Nu am mâncat nici iaurt sau brânză, Ma gandeam sa suplimentez. cu niste calciu lactic.Oricum, am realizat că bebelusa mea are crampe urate indiferent de ce as manca eu. Sunt din ce în ce mai dureroase, practic o trezesc din somn.Oare o fi apogeul lor la o lună și ceva? 

Marya, eu cred că o mai țin pe soacra mea o luna. Nu mă ajuta ea cu micuța, dar gătește și nu mai am și grija asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Kitty - superba poza. Si ce cumintel sta micutul acolo.

Pt mucisorii lui bebe Dan cineva mi-a recomandat Colargol. A folosit cineva asa ceva? Kitty, tu ce parere ai?

De vreo 2 zile am dureri de sani. Ca niste sageti. Doar pt 5-10 secunde. De precizat ca nici lapte nu mai am asa mult. Sanii sunt mult mai moi fata de inceputul alaptarii. S-a confruntat cineva cu asemenea dureri?

Mihaaa - speram ca sunteti bine. Te pupam!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, poate e vorba de puseul de crestere de la 6 sapt., care e destul de "serios", greu de trecut cu vederea.

Anca, e totusi micut pt Colargol... Poate nu ai inteles tu bine, ca nu cred ca un pediatru ti-ar soune sa ii pui. Dar cat de infundat este nasucul? Nu poate suge? Daca poate suge, atunci sigur poate si dormi deci lasa-l in pace asa. 

Despre lapte... E normal sa se adapteze secretia lactata in finctie de cerere. Asadar, daca in a 3-a spre a 5-a zi de la nastere sanii pocneau, acum ei trebuie sa se goleasca dupa supt, apoi sa se reumple in cateva ore pt urmatorul supt... Acele intepaturi le simti cand incep sa se umple. De regula se intampla dupa ce a trecut ceva timp de la ultimul supt, sau cand il auzi pe bebe scancind...

Maryia, o sa te descurci de minune si singura. De-acuma stii o groaza de chestii pe care in urma cu cateva sapt nici nu le visai, deci esti super puternica si vei face fata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi-a zis nimic de eco la sold. L-au verificat doctorita pediatra si a zis ca e ok. Vitamina D nici nu s-a discutat , deci nu-i dau. Oare i-au facut vaccin ? O sa verific la urmatorul control. 

 

Constipatia - o tin sub control luand zilnic aceasta pudra,( natural fiber laxative powder 

), chiar e buna. Cred ca se gaseste si in Romania. 

 

Cele care aveti cezariana - va rog sa imi ziceti si mie , daca dupa 4 saptamani de la operatie ati mai simtit dureri cand va duceti la baie , dupa ce faceti pipi. Eu de saptamana trecuta simt dureri dupa, dar nu e ca la cistita, cred ca e de la muschi. Sau asa sper. Tot la fel pateam in primele zile dupa operatie si au zis ca e normal..dar acum la 4 au revenit????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lidiab, prin Italia stiam ca se face stoss terapie cu vit. D si deci o injectie ii asigura depozit de vit D pt mai multe luni.

Anca, cumva respira mai greu cand e agitat? In cautarea sanului, de exemplu? Oricum ar fi, atata timp cat nu e un impediment pt supt sau somn, eu zic sa il lasi in pace. In 2-3 zile va fi bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Alina, Miruna... daca au pus accent pe ecografia de sold, atunci e musai sa o faceti. In preajma varstei de 6 sapt. Ecografia va arata gradul de acoperire al capului femural. Astfel se pune dg de displazie sau luxatie de sold. Este foarte importanta diagnosticarea precoce pt a putea interveni cu orteze speciale - "chilotei de abductie", care sa le tina piciorele departate. Mai nou se recomanda din oficiu aceasta investigatir pt ca, nu cumva sa se fi trecut cu vederea peste dg in maternitate si ca sa fie "acoperiti" de eventuale procese de malpraxis. Dar, daca v-a zis special de ea... va sfatuiesc sa o faceti. Clinic, baietelul meu nu are semne... Dar mai tatonez terenul si daca e... o sa-l duc la colegul meu sa-i faca eco.

 

 

 

Kitty, mulumesc fumos pt easpuns. Ideea e ca in maternitate cand am intrebat neonatologul de ce sa facem (si eu ai colega mea de aalon) a zis ca asa se face. O sa vb cu pediatra. Din cate inteleg e o practica generala sa se recomande. Va tin la curent cu ce imi zice pediatra.

 

Si noi avem muci, acum i am scos cu pompita si a iesit si putin sange...m am panicat putin...doar ce facuse caca si se scremuse, poate din cauza asta? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi mamici....am vazut ca si voi va confruntati cu nasucul infundat la bebelusi

 Si Sophia are problema asta. Cateodata am senzatia ca de ssta se ineaca cand mananca...ca nu poate respira cum trebuie. Ii pun picaturi in nasuc si am incercat apoi cu pompita ( gen para) sa scoatem mucisorii dar...nimic...aseara parca parca iesise o cojita.

Cat despre sani....daca motata doarme mai mult de doua- trei  ore...simt ca explodez...se intaresc...incep parca se se infierbante si ma dor. Ieri dormise ea vreo 4 ore si ceva...plus ca inainte eu plecasem de acass si ii lasasem laptic de cu o zi inainte mamei mele sa ii dea...deci va imaginati cam ce senzatie aveam  [batcap]

Aseara si azi dimineata cand am ridicat-o sa dea aerul afara dupa ce a papat...a vomitat ( spun vomitat pt ca era laptic de ala parca branzit) - alta data imi da afara laptele care nu il inghite ultima data. Murdarim si iar murdarim bluzite si body  [bib]

Va pupam cu drag  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua ,mamici!Am reusit sa recuperez si eu cat de cat paginile.Frumosi bebelusi am vazut!La multi ani va uram si noi si un an plin de impliniri!Kitty multumim ptr capitolul nou si ptr sfaturile utile pe care le am citit!       Anca383 am si eu o poza identica cu a micutului tau.O sa o postez sa vad daca reusesc!Vigantolul si eu i l dau tot direct in gurita,dimineata cand ii fac igiena.Mucisorii ii curat rar ca nu prea are.   Bebelusii vostri au ceva ca o pata rosie la ceafa?De fapt e deasupra cefei,e acoperita de par..O fi normal?Am inteles de la o prietena ca si al ei bebe a avut..Acum ca ne am mai acomodat o sa fiu si eu mai prezenta pe aici.. Va doresc o zi placuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...