Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Si Toma are pe fundulet un semn rosu aproape la fel ca al vostru Theo. Si mai are sub un mamelon un semn dar nu e rosu, e maroniu.

Nici eu nu gac masaj in adevaratul sens  al cuvantului, il mangai mai mult in timp ce il alint si ii cant. Taica su zice ca il rasfat prea tare ;)))

 

Dana, noi la 6 sapt avem 5100gr...dar el s a nascut f mititel la 3150gr. Eu din cate stiu copii care se nasc mai micuti recupereaza in primele luni. Circumferinta capului nu ne a masurat o nimeni....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Referitor la colici,Theo....eu zic ca nu are daca doar se incordeaza. La Toma cand au inceput colicii plangea ascutit parca tipa asa....si mi am dat seama ca sunt colici. E diferit de plansul de foame sau cel de plictiseala.

De cand ii dau Infacol asa face si el se incordeaza si se inroseste tot si trage cate un partz. 

E foarte bine daca motata ta le trage singurica :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici...ce vorbarete sunteti astazi.. Vad ca vorbeati de circumferinta capului...Sophia are 38 la 1 luna... si nu e capoasa...zic eu :)

Noi ne confruntam cu o problema mai nou..vomitatul. imi vomita fff des...dupa ce mananca..cand sta linistita in pat...cand ne jucam... azi noapte a dat afara si pe gurita si pe nas. Oare e ceva grav? Ar trebui sa merg la dr?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da la nemti se recomanda o data pe sapt. Daca ii fac mai des i se usuca f tare pielea am observat... plus ca ii fac singura si nu imi e prea usor.

 

Eu o spal zilnic la fundulet...pe fata...picioruse...si odata la 2 zile o spal pe cap. Ce e drept ca Sophia are pielea f uscata dar nu stiu daca de la baita. Mie in spital nu mi-au zis cat de des sa ii fac baita. Am facut dupa capul meu...si nu ii fac zilnic pt ca acum nu transpira...dar in primavara/ vara vom face zilnic baita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da la nemti se recomanda o data pe sapt. Daca ii fac mai des i se usuca f tare pielea am observat... plus ca ii fac singura si nu imi e prea usor.

 

Eu o spal zilnic la fundulet...pe fata...picioruse...si odata la 2 zile o spal pe cap. Ce e drept ca Sophia are pielea f uscata dar nu stiu daca de la baita. Mie in spital nu mi-au zis cat de des sa ii fac baita. Am facut dupa capul meu...si nu ii fac zilnic pt ca acum nu transpira...dar in primavara/ vara vom face zilnic baita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marya la fund o spal si eu... si pe fata, dar aia nu prea ii place de aia face scandal :).  La vara o sa o spal mai des,  daca transpira e clar si o sa fie si mai mare si nu o sa imi mai fie asa de greu ... acuma la baie imi e frica sa nu ii lunece capul in apa etc..plus ca trebuie sa am totul la indemana sa nu o scap din ochi o sec.

De azi is singura acasa urmatoarele 3 sapt si nu imi e prea usor... plus ca Anna nu e prea cuminte e maraita mai toata ziua nu stiu daca is colici sau pur si simplu e maraita ea si mai am si fata mare de care trebuie sa ma ocup.

Mesajul asta l-am inceput acuma 3 ore si abia acuma am reusit sa il trimit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc fetelor [pup] . Dana si fraza asta imi este cunoscuta cu oboseala baiatului [batcap] ( ce sa fac e baiatul lu mama [:)] ) noroc ca ii mai spune al meu cate ceva cand sare calu si noroc ca am cumnata foarte de treaba  o mai pune la locul ei, dar cand sunt doar eu cu soacra si imi zice ceva de ma scoate din ale mele nu pot sa ma duc la sot sa ma plang, nu vreau nici sa exagerez, asta e are ea si parti bune si parti mai putin bune.

 Multumesc Kitty, Miruna pentru sfaturi [pup] .

Astazi a fost iar pediatru la noi si a zis ca este foarte multumita, se dezvolta foarte frumos puiu meu si este un bebelus puternic pentru varsta ei, urmareste cu ochisorii daca ii atragi atentia( se mira doctorita) masuratoarea la cap este de 39 cm. 

Baita eu ii fac in fiecare seara dupa care ii fac putin masaj cu lapte de corp pentru bebelusi de la Freziderm, imi place ca intra usor in piele si o hidrateaza foarte bine pentru ca in prima saptamana a avut pielea foarte uscata, acum nu am nici o problema si doctorita a zis ca are pielea foarte frumoasa. Pe fata are bubite si pe gat asa cum mai avem bebelusi aici cu aceasi problema dar doctorita este de parere sa nu ii dam cu nici o crema deocamdata pentru ca mai toti bebelusii au problema asta si e ceva normal asa cum a zis si Kitty.

De fiecare data cand o schimb o si spal la fundulet cu sapun lichid pt bebelusi cand face caca si daca e doar pipi numai cu apa. Consider ca este mai mai bine sa o spal cu apa decat sa o sterg cu servetele umede pe care o sa le folosesc doar cand o sa fiu in deplasare.

Va pup si ma intind putin ca doarme printesa si nu stiu ce ma asteapta la noapte [|)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Am avut si noi o noapte semialba (pana la ora 4). Nu stiu ce s-a intamplat, a vrut permanent sa stea la san, daca o indepartam incepea sa se mataie...am crezut ca ii e foame, i-am facut si formula, dar mi-a refuzat biberonul. Intr-un final a adormit bustean...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici...si noi am avut o noapte mai putin buna...a marait toata noaptea...a papat din ora in ora...a fost tare agitata ( poate si din cauza ca ieri am fost tot mai mult pe drumuri- am avut de rezolvat cu actele si am luat-o cu noi).

Alina...eu nu ii pot pune cercei pana la 6 luni...aici nu iti pune nimeni mai repede...si la 6 luni e greu sa gasesti pe cineva disponibil sa faca gauri in ureche. Nemtii spun ca cerceii se pun dupa 2 ani normal. Noi avem deja cercelusii ( i-a primit de la mama mea de Craciun).

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...