Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Miruna, nu fi stresata. Lsa-l sa doarma! E o idiotenie chestia cu moartea subita de la somnul pe burtica! S-a propagat ideea asta pe net ca o raie! In sectia de TI asa ii tinem pe prematuri ca sa ii ajute la respiratie! Deci, fa-ti curaj! 

AlinaSV, o sa treaca. Si, probabil va mai face si alte episoade, dar pe viitor vei stii sa nu mai dai mucolitice.  [flo2]  O SA FIE BINE! Acum, insa... perioada asta cu secretii abundente si tuse e, intr-adevar, dificila si obositoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata,

Multumesc fetelor ptr urari. Noi din fericire am revenit la programul normal de somn, fara plansete si treziri decat ptr masa. Cred ca vinovate au fost perele si un nectar de prune facut de mama...e drept, au avut efectul scontat la mine. Mi-e ciuda de nu mai pot ca am chinuit-o asa rau..

O saptamana frumoasa sa aveti,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miruna, nu fi stresata. Lsa-l sa doarma! E o idiotenie chestia cu moartea subita de la somnul pe burtica! S-a propagat ideea asta pe net ca o raie! In sectia de TI asa ii tinem pe prematuri ca sa ii ajute la respiratie! Deci, fa-ti curaj! AlinaSV, o sa treaca. Si, probabil va mai face si alte episoade, dar pe viitor vei stii sa nu mai dai mucolitice. [flo2] O SA FIE BINE! Acum, insa... perioada asta cu secretii abundente si tuse e, intr-adevar, dificila si obositoare.

Dar oare cat mai dureaza??? Is obosita, nu mai pot...s.nici ea nu doarme bine, a si răgușit la cat plânge...nici forta nu mai avem...:(((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AlinaSV, de regula dureaza cam 5-7 zile perioada asta urata cu secretii. Teoretic, daca nu apar complicatii, ar trebui sa se simta ameliorare dupa 3 zile de Hemisuccinat de Hidrocortizon (prescurtat HHC), aerosoli cu Adrenalina si tapotament toracic.Dar fiecare caz e unic. 

Stiu ca e greu, nu doar din experienta de medic, ci si ca mamica de pacient cu alergii respiratorii si deci bronsiolite repetate la 2 luni, 5 luni, 6 luni, 8 luni...etc.

O sa treaca si perioada asta! Insanatosire grabnica si putere. Inca putin si o sa scapati si de asta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici...multa sanatate micutei Alina! O sa fie totul bine :*

Theo, ma bucur ca ati revenit la programul de somn. Sper ca ai rezolvat si tu problema cu constipatia. Eu acum astept la medicul de familie sa vad ce imi da el pt constipatie si hemoroizi.

Miruna multumesc pt recomandare. Joi am programare la gineco si astept sa verifice ea daca e prinsa bine operatia sau durerea ce o simt eu e data din alte cauze nu ca ar fii desprinsa cusatura.

Bebe2mic ma bucur ca ai reusit sa intri sa ne povestesti ce mai faceti. 

Mamici...oare ce mai fac Miha si micita Sofia? Nu a mai intrat pe forum de fff mult timp. Sper din suflet ca sunt bine amandoua.

Va pup mamici:*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, îmi pare rău să aud că nu sunteți bine, va doresc multă, multă sănătate și sa se facă bine cat mai repede. Și ție multa putere sa reziști încă un pic, pana trece totul.  [flo2]

 

Kitty, nu știu cat e de idioțenie chestia cu dormitul pe burtica, mie mi-a zis și pediatra din maternitate și cea a lui David care ne urmărește, sa nu cumva să-l las sa doarmă pe burta ca e periculos. Ziua, supravegheat e ok, dar noaptea nu e recomandat deloc. Eu îl las sa se joace pe burtica și-l voi lasa sa doarmă asa atunci când se va întoarce singur. 

 

Eu sunt la stomato acum, și asteptandu-mi rândul am zis sa va salut.  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Alina, îmi pare rău să aud că nu sunteți bine, va doresc multă, multă sănătate și sa se facă bine cat mai repede. Și ție multa putere sa reziști încă un pic, pana trece totul. [flo2] Kitty, nu știu cat e de idioțenie chestia cu dormitul pe burtica, mie mi-a zis și pediatra din maternitate și cea a lui David care ne urmărește, sa nu cumva să-l las sa doarmă pe burta ca e periculos. Ziua, supravegheat e ok, dar noaptea nu e recomandat deloc. Eu îl las sa se joace pe burtica și-l voi lasa sa doarmă asa atunci când se va întoarce singur. Eu sunt la stomato acum, și asteptandu-mi rândul am zis sa va salut. [flo2] [flo2] [flo2]

Pai vezi ca e idiotenie? De imtors pe burta... O va face de la 3 luni. Ori pana pe la 6 luni ce o sa faci? O sa stai de paza? [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.sitemedical.ro/content/sindromul-morţii-subite-sugarului-măsuri-de-securitate#h-3

 

Bebe2mic, dupa cum observi... dormitul pe burtica reprezinta un risc doar pt cei deja afectati. 

In schimb, riscul unei pneumonii de aspiratie sau chiar stop cardio-respirator il au toti, daca sunt pusi pe spate si varsa/ regurgiteaza.  [:)]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, multa sanatate micutei si putere sa rezisti tie. 

 

Kitty, sa stii ca de cand doarme pe burtica nu s a intors niciodata cu nasul in jos...dar tot sunt stresata. Si oricum el ridica destul de mult capul si cred ca si ar schimba imediat pozitia daca nu ar putea respira...insa nu am liniste sa il las nesupravegheat... 

 

Saptamana viitoare vine soacra la noi, sta o saptamana...sper sa fie ok, ca sotul meu are inchidere de luna la serviciu si o sa vina noaptea tarziu acasa asa ca o sa fiu non stop doar cu soacra cel putin 3 zile...va tin la curent  :)

Partea buna e ca sambata seara il lasam pe Toma cu ea si noi planuim o iesire in doi....trebuie sa mai avem grija si de relatia noastra :)

 

A imceput si Toma sa rada la noi....este minunat, trece orice oboseala

 Prima data cand mi a zambit aproape mi au dat lacrimile de emotie. 

 

Va pup fetelor, o zi usoara in continuare!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...