Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Mi-am mai adus aminte ceva ce imi da cu virgula...

Alexandra a luat intr-o luna ( luind in calcul greutatea cea mai mica) 780 grame. La limita inferioara a graficului. 

Doctorita se gandeste ca nu am lapte destul si nu se satura ( dar ea nu plange, iar cand sta prea mult la san ca e mataita am observat ca vomita). Si mi-a spus ca e o greseala ca ii dau din ambii sani la o nasa, ca trebuie sa ii dau doar din unul pana il goleste. Si i-am spus ca imi curg sanii, ce fac, pierd laptele...raspunsul a fost ca da, sa il las sa curga , ca altfel daca nu e gol gol sanul corpul nu produce...e un pic diferit de ce mi-a spus consultanta si ce am mai citit...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Silvi  [flo2]

AlinaSV, incearca sa te linistesti, sa gasesti o farama de pace, sa poti sa o ingrijesti cat mai bine pe micuta. Nu te mai gandi azi la ziua de maine. O sa treaca perioada asta de cosmar! 

Theo, ar fi bine sa ai in casa siropuri antipiretice precum:

- Panadol (Paracetamol 120 mg/5 ml) si

- Nurofen (100 mg/ 5 ml), dar acesta din urma poate fi folosit doar dupa 3 luni (sau cand are greutatea peste 5 kg).

In plus, ar fi bine sa ai:

- ser fiziologic (apa de mare spray - e mai usor de utilizat)

- supozitoare Glicerina pt constipatie

NU ai nevoie de trusa cu alte medicamente pt ca intai trebuie consultat copilul, pus diagnosticul apoi recomandat tratamentul si dat reteta.

Cat despre greutate.... Ce e peste 750 g/ luna e de bine! Laptele tau e bun, doar ca, fiind nascuta prin cezariana... s-a acomodat mai greu cu suptul. Deci prima luna a fost de acomodare. O sa o vezi luna asta ca ia mai bine. Important este sa o pui de cate ori plange. Sl meu a crescut 760 g in prima luna.

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina mult curaj!!! Sa va ajute Dumnezeu sa treceti cat mai usor si mai repede peste problema asta. [pup]

Legat de alaptat, ce sa zic, la maternitate asistenta care se ocupa doar de alaptat mi-a zis sa o pun pe Cristina la san de cate ori vrea si cat vrea, fara sa adoarma la san, alte asistente de acolo imi ziceau sa o tin 20 min la san( 10min la un san si 10 la altu), pediatra acasa mi-a zis sa o tin la un san o masa si la celalalt la urmatoarea. [zirea]  [batcap]

Oricum eu am o problema cu sanii, unul imi face foarte mult lapte iar celalalt nici jumate din ce face primul, asa ca fac cum ma duce si pe mine capu, adica daca vad ca ii este foarte foame o pun la sanul foarte plin, daca e doar maraita o pun la cel mai gol. Cat despre  cele 20 min nu este valabil, poate sa ii fie doar sete si in 3 min se retrage singurade la san sau poate sta  si 30min ca doar nu suge intruna, dar micuta mea cand se satura lasa singura sanul. Despre golirea sanului ce sa zic, de obicei nu reuseste puiutul sa imi goleasca sanul plin si am zis ca daca trebuie golit sa pun aparatul, zis si facut, mareeee prostie. Avantajul aparatului a fost ca am pus laptic in congelator, dezavantajul a fost ca tot sanul care statea sabubuie a inceput sa imi produca mai mult lapte( logic), asa ca m-am ambitionat si nu mai pun aparatul, primele 2 zile am crezut ca imi bubuie pieptul dar acum vad ca s-a reglat( mama natura stie mai bine). 

Cristina a luat in greutate 700 gr prima luna ceea ce in mod normal este putin, dar tinand cont de kg cu care sa nascut este foarte bine, nu poate un bebelus care are la nastere 2.5 kg sa ia in greutatela fel cu unul care sa nascut cu 4kg.

Cu constipatia am avut si eu probleme in sarcina si am luat cateva zile Duphalac sirop, a facut minuni si nu e contraindicat pt ca se poate da si la bebelusi. Dupa cateva zile m-am reglat si nu a trebuit sa mai iau dar hemoroizi tot am facut din cauza sarcinii. Am crezut ca dupa ce nasc or sa dispara dar nu am fost norocoasa, poate cu timpul dispar pt ca de iesit la baie ies normal.

O chestie ciudata este ca eu inainte de sarcina am avut probleme cu mersul la baie, aveam ritual in fiecare dimineata o portocala sau iaurt dupa care cafea cu tigara( pe atunci fumam) si doar asa aveam scaun. Acum nu am nici o treaba. [:)]  Sa fi fost asa bun Duphalac sau s-a reglat organismul dupa sarcina, nu stiu.

Kitty multumim lui Dumnezeu ca esti aici  cu noi [pup]

Va pup mamici si pitici [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, 

In lumina ultimelor evenimente (  [batcap] ) caut pediatru. Aveti vreo recomandare? 

V-am spus ca ieri am fost la control..Alexandra de la nastere are o secretie la ochiul drept, galbuie cateodata, mai abudenta daca plannge, cateodata dimneata "ochi lipit". Ni s-a spus in maternitate ca e vb de canalul lacrimal infundat. Vineri se inrosise un pic coada ochiului si  i-am recoltat secretie ca sa vedem daca nu e conjunctivita. Rezultatul e bun, nu e infectie. Aseara pediatra mi-a recomandat sa ii dau 7 zile la ambii ochi  Nettacin. L-am cumparat aseara, iar azi am spus sa citesc despre medicament inainte sa il administrez. In prospect scrie ca e medicament ptr adulti...e antibiotic...m-am gandit ca nu e ok. De ce antibiotic daca nu e infectie? caut pe net si dau de blogul dr. oftalmolog Monic Pop. Ce credeti? interzice complet picaturile si cremele ptr ca inrautatesc blocajul  [batcap]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theo, curata ochiul cu ser fiziologic (incalzit la temp. corpului - fie prin tinerea fiolei de ser in mana ta, fie prin introducerea pungii de ser sau fiolei intr-o cana cu apa calda) si pansament steril. Apoi fa masaj pt a elibera canalul. Masajul se face tragand cu degetul tau aratator dinspre coltul ochiului spre in jos, la contactul cu nasul: practic intre ochi si nas apesi cu degetul spre in jos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Theo.... si cine nai are nevoie de info!

Sanul e bine sa fie golit din doua motive: stimularea lactatiei, dar si pt ca laptele de la sfarsit este mai concentrat. Va mai ziceam ca, la inceputul suptului laptele este mai diluat pt a potoli setea, apoi spre final devine mai concentrat pt a astampara si foamea. Daaaaaaar... dupa ce termina un san, daca nu s-a saturat, se va muta la celalalt!!!! La urmatoarea sesiune de supt se va incepe cu sanul care a fost supt al doilea (si deci nu a fost golit!).

Despre sanul care produce mai putin.... Am inteles ca ai pompa de muls. Te sfatuiesc sa folosesti pompa dupa fiecare supt al fetei. Ar fi bine sa mulgi in gol cate 10 min la fiecare 3 ore. O sa vezi ce minune va fi dupa 3 zile....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...