Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Buna fetelor,

 

Theo, te inteleg perfect...nici eu nu sunt complet multumita de pediatra lui Toma. Cand a venit la vizita de o luna m a intrebat ce ii dau pt colici si ii zic Infacol. Iar ea mi a recomandat sa ii pun si espumisan in lapte concomitent. Eu ca fraiera ma duc la farmacie,cumpar espumisan si cand citesc pe el vad ca are aceeasi substanta activa ca si infacolul si in plus are si un E in compozitie (sorbitol). Asa ca nu i am urmat sfatul pediatrei. Mi se pare f greu sa gasesti pe cineva care aa fie pe aceeasi lungime de unda cu tine ca mama. Eu o tin si pe doamna asta ca pediatru ai i  am facut abonament si la Regina Maria si o sa incerc sa gasesc acoli printre pediatrii pe cineva mai apropiat de ideile mele.

 

Eu am o alta problema acum.... o sa va expun desi e cam mult de scris.

Toma mananca doar lapte praf ( asta e o alta poveste despre care nu vreau sa vb din pacate). I am dat laptele pe care l a primit ai in maternitate,Hipp combiotic. Pana la 6 saptamani facea caca zilnic, textura ai culoare normala pt beblusi

 Imcrpand cu sapt a 7-a s au schimbat datele problemei. Nu mai face caca zilnic....cateodata face la 2 zile singurel, daca vad ca nu a facut si se chinuie f tare ii pun supozitor cu glicerina si scoate f putin, tare si in doua culori....galben inchis si un verde inchis spre negru. Ieri nu mai facuse de sambata caca iar la masa plangea cu lacrimi si urla f tare...presupun ca il direa burta f tare si cand mai baga si laptic in stomac avea crampe.

Laptele asta praf e chiar indicat pentru constipatie....contine prebiotica si probiotica...deci nu ar trebui sa il constipe. chiar nu stiu ce sa fac, ca daca sun pediatra mi e frica sa nu zica sa ii schimb laptele si sa ii fie si mai rau. 

Ii mai fac si masaj pe burta in jurul buricului in sensul acelor de ceasornic ca sa il ajut sa faca caca dar nu functioneaza mereu.

Offf asa stresata sunt ca il vad ca se chinuie.

Kitty, umbla o legenda cum ca daca ii pui supozitor prea des se obisnuieste si nu mai face singur caca. E adevarat sau e tot un mit? 

 

Am scris un roman :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Buna seara,mamici.Alina,multa sănătatea fetitei tale.Sper sa fie totul bine.Kitty,utila lista ta,siropuri nu am nici eu.Fetele,eu am o.intrebare.Ce metoda comtraceptiva folositi sau urmeaza sa folositi?

 

Dany, eu momentan abstinenta :))) glumesc

Noi inca nu am avut timp de sex, dupa controlul de 6 sapt cand am primit unda verde nu am avut cand...oboseala isispune cuvantul. Apoi duminica mi a venit mie menstruatia,sapt viitoare vine soacra...deci viitorul suna bine :))

 

Dar cand o sa se intample miracolul noi vom folosi prezervativul...anticonceptionale nu iau, am luat o singura data pt un chist.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Theo, curata ochiul cu ser fiziologic (incalzit la temp. corpului - fie prin tinerea fiolei de ser in mana ta, fie prin introducerea pungii de ser sau fiolei intr-o cana cu apa calda) si pansament steril. Apoi fa masaj pt a elibera canalul. Masajul se face tragand cu degetul tau aratator dinspre coltul ochiului spre in jos, la contactul cu nasul: practic intre ochi si nas apesi cu degetul spre in jos.

 

[pup] curatarea ochiului o fac asa cum ai spus. Bag seama ca masajul il fac prost, prin miscari circulare  [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună Mamici...mai revenim si noi.....sa plang putin si sa scriu sau sa scriu....sunt epuizata...daca azi am crezut toata ziua ca e joi...e bine :(

Aseară au observat ca e înfundata branula de la picior....si dai si sparge vene la maini si picioare de nu mai putea respira bietul meu copil...m.au dat afară din cabinet ca cica de mila nu.i gasesc venele...le.am zis ca stau langa ea dar nu sa ies...am iesit pe hol si_am plans odată cu ea zeci de minute....o eternitate mi sa parut....seai aude la plămâni ceva nu tare dar mai e....concomitent ma ocup cu petrecerea de botez....sun de tort, de amenajarea salii...nu am putere dar trebuie, am intrat in hora trebuie sa joc...

Kitty HHC trebuie facut la 6 ore...ma scuzi dar nesimțitele de asistente sar peste doza de la 12 noaptea, am spus azi la medic....

Mai revin... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici...va spuneam acum cateva zile ca Sophia plangea la san...nu se satura si i-am dat putin lapte praf. Ei bine...nu trebuia. I-am dat Aptamil 1...si micuta s-a constipat cred. De ieri nu a mai facut caca si se screme non stop...e toata rosie la fata si plange de durere de burtica. Ea care facea caca de cateva ori pe zi...acum se chinuie si nu reuseste. Se calmeaza doar daca o tin la mine pe burta. Imi e asa de mila de ea...ma simt asa vinovata pt asta :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, încearcă să te linistesti.acum nu mai poți schimba situația. Dar o sa treaca. Te imbratisez! 

 

Eu am aceiași pediatra ca la fata cea mare.  Chiar dacă e foarte in varsta, sunt tare multumita de ea. Pot sa o sun la orice ora.

Si am noroc si cu o dr de familie super.

 

Noi iar trecem printr-un puseu de crestere. 6 sapt. Sta numai la san, doarme in reprize f scurte si sanii nu prea fac fata. 

Sunt tare obosita si ma doare capul, dar macar nu am mai intrat in panica...stiu ca nu dureaza mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theo - si baietelul meu a avut canalul infundat. Un medic ne-a dat antibiotic, dar nu a dat nici un rezultat, iar cand am fost la pediatrul lui, a zis sa intrerupem unguientul cu antibiotic, ca nu are infectie. ci a trebuit sa continuam cu masaz zilnic, asa cum a descris Kitty, si sa ii spalam ochisorul ori de cate ori e necesar cu tamponas de vata cu apa calda. ( nu a zis ser, nici macar apa fiarta, si de la robinet). Si i-a trecut cam in 2-3 saptamani dupa ce am inceput masajul . Se face de cateva ori pe zi, dar trebuie facut corect. Nu te speria multi copii se nasc asa, si le trece de la sine pana pe la 6 luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...