Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Marya, trebuie urmarita in timp. Sa vezi daca se repeta varsatura. Daca a fost un singur episod in 24-48 de ore, atunci poate a fost de "prea plin". Daca totusi incepe sa vomite (in jet) de cateva ori pe zi, e indicat si chiar musai sa mergi cu ea la consult. In primul rand din cauza riscului de deshidratare (varsand de mai multe ori pe zi!), dar si pentru a depista eventuale boli (ex.: infectia de tract urinar), care se pot manifesta doar asa (prin varsaturi). 

Dar, un singur episod la 1-2 zile, nu e un capat de tara. Doar ca va trebui sa iei masuri. In primul rand, vezi sa nu councida cu ziua cand a primit lapte praf! Poate fi vorba de o intoleranta sau chiar alergie la proteinele din laptele de vaca... Sau pur si simplu prea mult lapte, iar cel praf se digera mai greu.

Daca vrei musai sa vezi cat suge fata (si astfel, poate sa te linistesti ca primeste suficient), poti incerca sa faci proba suptului. Asta presupune sa ai un cantar bun, care arata diferente de pana la 10 grame intre greutati. Si poti proceda astfel: inainte de a o alapta, o vei cantari. Dupa ce a terminat de supt... o cantaresti din nou. Diferenta de greutate (in grame) va reprezenta cantitatea de lapte (in mililitri) supta. 

Am admirat bebelusi frumosi precum Sofia si Abel. Sa creasca mari si sanatosi!

 

FETELOR, daca zilele astea voi intra mai rar este pt ca si puiul meu a "racit". E plin de secretii. Azi-noapte nu a prea dormit din cauza lor. Sa vedem... Sper sa ramana la stadiul asta de rinofaringita si sa nu avanseze, ca tare mi-e urat de bronsiolita. 

 

AlinaSV, sanatate multa si sa treceti cu bine peste evenimentul de sambata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata... kitty daca tie ca stii ce sa faci iti este urat de bronsiolita eu ce sa mai spun...poate nu are nimic puiutul... daca vrei un sfat despre tratament nu ezita sa_mi ceri...sunt experta (asta ca o glumă :D )

Domnisoara mea respira mai bine si secretiile vad ca sunt mai putine...azi cer doctoritei sa ma lase sa plec in regim ambulator...stau la cateva străzi de spital si sa vin la 12 ore doar la tratament...sper sa nu fac nimic rau, dar e si cald afara si oricum nu o expun decat masina spital, masina casa....ca nu mai rezist sa stau aici...am in salon o fetiță cu febra, otita....urat urat urat....seara plang odata cu ea, plânge isteric nu stiu daca is colici sau ca sa înroșit rau la fundulet...dar spalata cu paharul cu apa nu are cum sa fie bine....vreau sa plec, sa terminam tratamentul si sa dea Dumnezeu sa bu ne mai intoarcem niciodată...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumeac din suflet Kitty... nu i-am mai dat lapte praf de marti... nu cred ca aceste episoade de voma au legatura cu lp. Micuta vomita si in timp ce mananca...si cand sta in pat... imi e si frica sa o las nesupravegheata pt ca de multe ori pare ca se ineaca. O sa sun azi la cabinet la dr ei ( inca nu a inceput programul) si sper sa ne primeasca chiar daca nu avem.programare ( aici e jale daca nu ai programare).

Multa sanatate lui Natanel!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Neata... kitty daca tie ca stii ce sa faci iti este urat de bronsiolita eu ce sa mai spun...poate nu are nimic puiutul... daca vrei un sfat despre tratament nu ezita sa_mi ceri...sunt experta (asta ca o glumă :D ) Domnisoara mea respira mai bine si secretiile vad ca sunt mai putine...azi cer doctoritei sa ma lase sa plec in regim ambulator...stau la cateva străzi de spital si sa vin la 12 ore doar la tratament...sper sa nu fac nimic rau, dar e si cald afara si oricum nu o expun decat masina spital, masina casa....ca nu mai rezist sa stau aici...am in salon o fetiță cu febra, otita....urat urat urat....seara plang odata cu ea, plânge isteric nu stiu daca is colici sau ca sa înroșit rau la fundulet...dar spalata cu paharul cu apa nu are cum sa fie bine....vreau sa plec, sa terminam tratamentul si sa dea Dumnezeu sa bu ne mai intoarcem niciodată...

 

Multa sanatate fetitei! Fii puternica mami, domnisoara ta are nevoie de tine. O sa fie bine..o saa vezi! Va pupam :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kitty, daca nu as sti, nu as crede ca esti mamica de 3 baieti . Arati asa tanara si fragila...Sanatate multa , sa va faceti repede bine.

 

Azi noapte si azi am folosit si eu pompita si am scos cate ceva din nasuc, sper sa fie trecator. 

 

Si daca tot am vazut numai bebei unul si unul, am incercat sa pun si eu o poza dar formatul de pe site ii taie capul...si nu pot sa editez poza ca am memoria plina la telefon. 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,mamici!Miruna,chiar ai avut o seara urâtă.Nici eu nu inteleg cum pot unele mamici sa lase bebeii sa planga atat de rau.Eu doar daca il aud ca scanceste ma duc la el imediat.Maryia,sper ca a fost doar o intamplare unica cu vomatul la fetita si sa nu se repete.Kitty,multa sanatate baietelului.Theo,asteptam pozica.Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici...am fost la dr...ne-a dat trimitere sa facem eco la stomacel. O sa suni luni pt programare. Intre timp mi-a zis sa ii dau Espumisan si sa nu o culc pe suprafata plata. I-am zis ca fata doarme pe pernita si espumisan deja i-am dat...Din acest motiv ne-a recomaandat sa facem eco sa nu fie vb de reflux sau altceva.

Sper sa fie alarma falsa si la eco sa ne zica ca totul este ok ;)

Va pupam...un wekend linistit :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamici! marya si mie imi vomita si inca mai are episoade din acestea cand este prea calic, doctorita m-a invatat sa ii dau lapticul pe reprize ..dau un exemplu : sin 100 de laptic , da-i 50 , pune micuta sa dea aerul afara las-o cateva minutela (dar nu mai mult de 10 minute ) si apoi da-i restul ..la final pune-o sa dea aerul afara iar. isi va reveni cu siguranta , eu cred ca bebelusi prea calici au astfel de episoade. 

despre mucisori si eu iii scot la 2 zile din nasuc cate o secretie cat casa de pe o nara si de pe cea lalta ..nu stiu daca e o problema ..folosesc cate o picatura de ser si ori stranuta el si scoate ori folosesc aspiratorul nazal electric ..ii place sunetul acela ca el imi sta la aceste ,,interventii,, . pe 9 februarie face 2 luni si abia astept sa mergem la doctor sa il cantarim sa vedem cat a luat in greutate ..acum imi mananca cam 150-180 de laptic ..dar nu inteleg ce are de se enerveaza asa pe la sfarsit ..plange , tipa , se enerveaza , vrea tinut in sus si plimbat in casa,,,aseara l-a spalat mama la fundulet si s-a linistit . o fi puseu de crestere?

va pup . sanatate multa alina si kitty ! 

marya nu cred ca ai de ce sa iti faci griji cu varsatul! (al meu mai varsa si daca nu da bine aerul afara)

inca ceva fetelor , abell a inceput sa doarma noaptea cam 5-6 ore fara oprire, ma bucur ca ma pot odihni . adoarme pe la 12-1 cand ii dau ultima masa si se trezeste pe la 6-7 apoi din 3 in 3 ore. sper sa o tina asa macar!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...