Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara,

 

Mulțumim de felicitări, sper să fie ok la noul job.

 

Kitty sunteți mai bine? Toată familia sănătoasă ?

 

David azi a stat treaz de la 16 la 22 , era terminat de oboseală dar nu putea să doarmă, greu tare am reușit să-l adorm. Acum e la masa de de noapte, papă țiți stand în pat.

 

Marya, eu nu am plecat în deplasare cu David încă, nani acasă în fiecare noapte.

 

Lvbaby, multă sănătate mamei tale.

Despre botez, noi încă nu am reușit să depuneam actele pentru certificatul naștere, a fost soțul la ambasadă joi dar mai trebuia o hârtie, până a făcut rost de ea, s-a închis ambasada. Sper să o rezolvăm săptămâna asta.

 

E noapte liniștită dragi Mămici. Puup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi mamici..

Noi aseara am avut si inca mai avem dureri de burtica...toata noaptea a marait iar...se indoaie...se screme...toata rosie la fata si...Nimic. nu reuseste sa faca caca. Acum de pe la 6 ba se screme..ba rade..numai somn nu. Tac-so si-a pus perna in cap :))

Sa vedem ce ne asteapta astazi pe zi : somn sau maraiala.

Va pupam! O duminica linistita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! kitty am si eu nevoie de un sfat daca e posibil . baietelul meu tot mi-a vomitat in ultimile zile ..din 5 mese de exemplu mi-a vomitat 3-4 cu jet chiar si 2-3 jeturi . aseara l-am trimis pe barbatimiu sa-i ia alt lapte la insistentele lui  ca sa vad cum reactioneaza. i-am dat la 6 dimineata si a dat afara iar un jet dar cred ca din cauza agitatiei ..apoi i-am dat iar la 3 ore si nu a vomat (i-am dat in reprize) ..plus ca din 190 ml cat manca el acum 2 saptamani a inceput sa manance intre 140-160 ml .. . in rest e vioi ..rade ..e entuziasmat de jucarii smd. 

marya tu i-ai facut testul acela la stomacel? 

fetelor sa imi fac griji de aceste vome cu flux? 

recomandati-mi si mie un pediatru bun in bucuresti ! kitty nu imi amintesc, u ai cabinet prin bucuresti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lvbaby, eu lucrez in spital, nu in regim de cabine! Am o colega, care are cabinet undeva pe la Muncii, parca. Daca vrei, iti dau datele pe PM.

Cat despre varsaturi, mare atentie la cum prepari lapticul: igiena, manevrare, temperatura apei, concentratia (nu cumva sa fie prea indesate linguritele cu praf), dar si volumul administrat. Daca are mese de 190 ml, atunci ar trebui sa manance la 4-5 ore interval. Un volum asa mare (190 ml la 2 luni) presupune si o pauza mai mare intre mese. Acum, ca a scazut la 160 ml tot ar trebui lsate 4 ore. Si grija mare la tetina. Sa fie de nou nascut ca sa nu ii vina foarte repede si sa inghita laptele dintr-o inghititura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lvbaby, eu lucrez in spital, nu in regim de cabine! Am o colega, care are cabinet undeva pe la Muncii, parca. Daca vrei, iti dau datele pe PM. Cat despre varsaturi, mare atentie la cum prepari lapticul: igiena, manevrare, temperatura apei, concentratia (nu cumva sa fie prea indesate linguritele cu praf), dar si volumul administrat. Daca are mese de 190 ml, atunci ar trebui sa manance la 4-5 ore interval. Un volum asa mare (190 ml la 2 luni) presupune si o pauza mai mare intre mese. Acum, ca a scazut la 160 ml tot ar trebui lsate 4 ore. Si grija mare la tetina. Sa fie de nou nascut ca sa nu ii vina foarte repede si sa inghita laptele dintr-o inghititura.

multumesc kitty ..el cere cam la 3 ore. o sa-i schimb iar tatana . astept datele colegei tale, eu sunt din buzau nu stiu cand o as ajung , dar vreau sa-i fac si eco la sold la stomacel si inimioara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ivbaby...pe 15 avem programare la dr pt eco la stomacel ai inimioara. Si noi continuam cu vomitatul dupa mese...cand jet...cand odata cu aerul ii vine inapoi si laptic sub forma de gelatina ( o tin sus si vad cum face- exact ca un adult cand urmeaza sa vomite).

Sunt si eu ingrijoarata si stau ca pe ace pana la eco...sper din suflet sa fie totul bine. Ea primeste doar san ( de cateva ori am incercat sa ii dau si lp dar Aptamil nu i-a mers bine ei).

Multa sanatate bebelusului :* va pupam

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-a spus cumnata mea ca si ea a patit la fel cu prima fetita (ii dadea san) doctorul din belgia i-a recomandat lapte fara glucoza ..i-a dat pentru o luna si i s-a reglat flora intenstinala . azi am sunat asistenta doctoritei de familie si mi-a spus ca laptele fara glucoza ei il recomanda in cazul in care vomatul este insotit si de diaree... . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si la multi ani...nu v.am uitat nicio clipa dar am trecut prin niste clipe groaznice de pe 17dec pana pr 24...internate in IOMC Alfred Rusescu trimisa de dr neonatoloaga

...fata nu mai manca deloc pt ca la fiecare inghititura se ineca, si avea pusee de apnee tog mai dese...in spital ne.au bagat intr.un salon de terapie la incubator si oxigen...cu o groaza de fire pe ea pt monitorizare, suplimente pe vena pt ca era dezhidratata...am facut investigatii complete  cap inima burtica neurologie oftalmologie....ne.au trimis la budimex pt inima. Stiti ca va spuneam de canalul neinchis. Da era neinchis mare de 4 mm si surpriza neplacuta un defect de sept atrial dd 3.5mm ...o gaura in inimioara...am turbat am murit si am inviat iar pt ea. De aici ne.au dat tratament captopril la 12 ore si furosemid la 12 ore...adica din 6 in 6 orea imi chinui pana in ziua de azi copilul pt ca este neplacut mai ales cand trebuie sa o trezesc....din 21 dec fata mea papa numai san...si sunt extrem dd fericita...azi cand va scriu am sarit si noi de 4 kg mancam bine insa are niste crampe teribile urla ore in sir. Ii dau sab simple , bififo baby si baby drink...am termjnat si un flacon de protectis si tot avem colici...in rest am un copil extraordinar...place baitza, ii place plimbata...ii place orice daca n.o doare burta. Pe 18 ian am refacut eco la inima iar canalul se redusese la 2.6 mm....sper ca pe 18 luna asta sa fie si mai mic...ieri ne.am si botezat

...va iubesc si va multumesc din suflet pt gandurile voastre...am citit in urma si v.am vazut comorile...va pupacim si va dorim multa sanatate si noroc.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Impotriva refluxului gastroesofagian o tin in permanenta la 45 grade...cum o pun culcata vomita...daca va pot ajuta cu ceva sfaturi ma gasiti mai rpd pe fCebook florin mihaela sofia lorent....am trecut prin multe in aceste aproape 3 luni si prin 4 spitale...va pup

post-134486-408058_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...