Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Și a mea are colici. Face caca, destul de des de altfel, dar la fiecare pârț și scaun plânge de durere. La fel și când e vorba de crampe. Mereu se strânge.  Nu are stare la sân. După 3 minute începe zvarcolirea. A ajuns sa fie un chin alăptarea pentru mine. Aștept sa fie semiadormita, atunci mănâncă și ea mai serios.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici...imi e tare mila cand stiu cat se chinuie bebelusii noatri din cauza colicilor. Noi ne confruntam cu aceasta problema noaptea. Sophia adoarme in jur de ora 10, se trezeste din ora in ora sa manance ( doar cate putin) si toata noaptea se screme si se foieste. De multe ori se trezeste...mananca..adormim amandoua si cand aud ca iar se trezeste si ma uit la ceas ca deja a trecut o ora nu imi vine sa cred ( parca abia am inchis ochii si deja iar trezirea). Sa nu mai zic ca atunci cand se trezeste isi baga mainile in gura ( tot pumnul) si mereu este uda si are manutele inghetate.

Eu am acasa SabSimplex si Espumisan. Ii dau ambele dar mi se pare ca mai de efect la ea este Espumisanul. ( dr ei mi-a zis ca ambele au aceiasi compozitie).

O noapte linistita va dorim !

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaaaa, bine-ai revenit! Ma bucur ca ai venit cu vestile bune despre voi. Cat despre colici, Colief ai incercat?

 

Maryia, multumim de intrebare! Inca are secretii (de fapt, a fost bine 2-3 zile, apoi...iar). Eu in continuare cu otita seroasa.

 

AlinaSV... ma faci sa rad cu lacrimi. Evident nu ai avut acelasi serotip de E.Coli. Sunt muuuuuulte tipuri si serotipuri. In cazul de fata, este vb de un serotip extrem de periculos, enterohemoragic (O157:H7). Tu ai avut prob. inf. urinara... Ca sa nu mai spun ca E. COLI se afla si in flora intestinala, dar e un serotip, care nu e patogen, diferit de cel enetropatogen, care poate provoca diarei, altele decat cele de care se vb. zilele astea la TV. Deci... multe rau, vezi??? :))

 

Silvi, vestea proasta pt colegii mei e ca nu au suficiente locuri in spital. Si cand zic asta nu ma refer la patut efectiv ci la toata logistica aferenta necesara ingrijirii unui astfel de pacient: izolare (nu pt ca el ar fi contagios, ci pt ca fiind oe dializa peritoneala e foarte susceptibil la alte inf.), ap. pt. dializa, suport ventilator, etc... Vestea buna pt alti pacienti este ca NU se ia de la un copil bolnav, ci DOAR consumand fructe/ legume insuficient spalate, carne/ lapte (de vaca) neprelucrate termic suficient, apa nefiarta. Vestea buna pt noi este ca, fiind micuti ai nostri, nu sunt diversificati si deci si riscul e mult scazut. Stiu ca se vehiculeaza diverse surse. Laptele praf ar putea fi, dar nu toti consumau acelasi tip, in plus unii erau alaptati la san si nu sunt decat cazuri de copii DIVERSIFICATI! Daca era laptele de vina, ar fi fost cazuri si sub 6 luni... ca doar sunt si sugari nehraniti la san in jud. Arges. Parerea mea eate ca poate fi de la mere (eu sunt argeseanca si stiu ca zona e recunoscuta pt mere!), banane sau branzica dulce sau carne. Eu la astea ma gandesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kitty cum ne luminezi tu pe toate...mii de mulțumiri și sănătate multă...pai când am auzit de e.coli îți dai seamă ca mi s-au aprins beculetele... :D te pup

Azi dacă nu bate vântul ieșim și noi afară...

Ce mai gătiți mămici ca nu mai știu...

Și cum stau mult în casă soțul să gândit sa-mi dea ceva de învățat, și mă înscris la un curs, acu am de învățat ca la sf lunii am examen

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Kitty,  multumim ptr info. Sanatate si sa scapi de otita cat mai repede.  [flo2]

 

Mihaa, eu am avut la prima fetita probleme ca nu facea caca cate 4-5zile...cica are un deudocolon-sau cam asa ceva si nu era constipatie. Ii dadeam lactuloza. Acum nu mai are probleme.

Micuta face inca caca de mai multe ori pe zi.

 

Leaganul pe care il laudati voi la noi nu are nnici un efect. ..Defapt nici nu sta în el, nu-i place. Poatecand mai creste...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...