Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Eu sunt PRO VACCINARE. Si pe primii 2 i-am vaccinat. Dar si bebeii nostri sunt deja vaccinati de 2 ori: imediat la nastere, pt Heoatita B (care are rapeluri ce trebuie facute, altfel degeaba a facut la nastere!) si, la externare pt TBC (adica BCG-ul). 

Nu ii voi face pt Rotavirus. Dar, in rest... facem.

Miruna, e asa frumos baiatul tau... zici ca e o fetita!!! 

Temperatura din casa este recomandat a fi intre 20-24 de grade Celsius. Americanii chiar recomanda 18-22/24. In functie de bebe (nascut prematur/ la termen, nirmoonderal/ subponderal/ dismatur) se vor da hainutele. Prematurii, sau cei cu greutate mica la nastere ar putea avea nevoie de o bluzita in plus. In orice caz, fara caciula in casa. 

La noi sunt 22-23 de grade si sta imbracat cu body, salopeta de "catifea" si sosetele. Cu toate acestea, are manutele reci... pt ca circulatia periferica nu e foarte bine "pusa la punct" la varsta asta.  [:)]

Multumes Kitty :) Si Natanael e frumos foc, pe saniuta lui ...ati facut sedinta foto ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Doamne, ce băieței frumoși și eleganți avem aici! Sunt niște norocoase fetele noastre!!! Dragele mele,

eu știam ca, colicii își fac de cap3-4 ore, ziua sau noaptea mai degrabă. Fetița mea, după fiecare masă, se strânge,  se înroșește, plânge,  trage parturi...timp de aproape o ora se chinuie (mănâncă la interval de 2 ore și apoi o ora suferă).

Plus că până face un caca serios, schimb vreo 3 scutece (face puțin , îl schimb...După ce îl schimb iar mai face putin...și poate a treia oară face un caca serios și se răcorește.  apropos, am văzut ca face caca cu spume, e ok? ).

Cat despre puseul de creștere....mă termină. Am sânii moi, probabil seara fluxul de lapte e mai mic, iar ea nu vrea sa tragă...poate e prea obosita...și plânge ore în șir.

Nu i -am curatat nasul pana acum. Nu știu dacă a fost cazul. Plus că, mă uit cam reticenta la pompita de aspirat..apoi la nasucul ei..

Sa aveți o zi ușoară!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miruna, am facut sedinta foto la 10 zile. Eu nu il decalotez si nici nu recomand. Nu vei face decat sa creezi si mai multe aderente. Smegma care se aduna acolo favorizeaza separarea preputului de gland in mod natural. Grija mare cu decalotarea pe care toataa lumea tabara..... Sper sa aveti parte de pediatri destupati si updatati care sa va dea sfaturi intelepte si in cunostinta de cauza. 

Apropos, fetelor... Ati incercat sa mai rariti cu scobitul nasului? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici....noi de 2 zile ne luptam cu nesomnul...doarme in reprize de cate 30 min....stam o ora sa o adormim si ea doarme doar 30... E maraita...nu stie ce vrea...ar sta cateodata non stop la san...la fel cum mai spunea cineva...o adormin in brate si cand vrem sa o lasam jos ..simte si in sec 2 se trezeste. Eu ma simt parca tot mai obosita :( noaptes nu mai doarme linistit...se foieste non stop...parca geme ...scoate tot felul de sunete. Sa nu mai zic ca cel mai mare inamic al somnului sunt manutele. Intr-una da din maini ....adoarme si se trezeste din cauza asta. Mama o mai inveleste in patutica...si ii prinde manutele ( cum se infasau inainte bebelusii) si asa o adoarme ( altfel e chin).

Sper sa treaca repede si etapa asta cu mofturile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai pt a avea un somn neintrerupt de reflexul Moro (este cel care il face sa tresara la zgomote sau miscari bruste), care face sa isi miste bratele... eu am ales pozitia ventrala! Asa am facut inca din maternitate. Asa si la cei doi baieti mai mari.

Deci, daca te temi sa o culci asa noaptea, atunci macar ziua... Incearca. Stiu ca circula tot felul de baliverne despre pozitia asta, dar internetul e plin de multe gogonate!!! Pe burtica sunt pusi in sectiile de TErapie si prematurii tocmai pt a le putea usura respiratia. Aceasta este de tip abdominal, iar ei elibereaza abdomenul strangandu-si picioarele (asa cum vezi in poza cu N). In plus, asa nu mai ai nici stresul datului aerului afara. O poate face singur, daca nu il jeneaza prea tare bula cat sa il trezeasca din somn.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O prietena mi a spus ca ea cu aceasta pozitie recomandata de tine Kitty a scapat si de colici. Merita incercat

 

Kitty, de asta si zic ca mi e frica cu decalotarea....nu i as face. Eu as lasa corpul si organismul lui sa isi faca treaba.

 

Toma aseara s a culcat la 11 si s a trezit la 7, cu 2 treziri de papa, iar azi este rupt de oboseala si a dormit majoritatea timpului...n am mai avut de mult o zi asa linistita :) am reusit sa si gatesc astazi  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si noi ne confruntam de 2 zile cu nesomnul ziua. E foarte agitat , nimic nu pare sa il multumeasca, doar bratele mele. Nu as vrea sa il invat asa, ca se face din ce in ce mai greu, iareu nu pot face nimic. nici macar sa merg la baie. Si papa des, abia terminam cu o masa, doarme iepureste 30 min , si vrea alta. Eu ii dau si san si lapte praf. ...Voi reusiti sa le faceti un program de la 4 saptamini, sau mergeti cu valul, adica

hraniti ori de cate ori plange?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o hranesc la cerere, ori de cate ori doreste, si din 10 in 10 minute daca asa vrea. Am avut o perioada asa dar a trecut. Suptul tine si de confort, si de multe alte lucruri, nu numai de foame. Indiferent cat de greu e nu o sa suga toata viata si ma bucur de fiecare perioada asa cum vine.

In primele 4 saptamani faceam depresie daca ramaneam fara lapte si trebuia sa suplimentez cu 20 maxim 30 ml de lp pe zi :), si mai mult ca ii dadeam cu biberonul si stiu ca biberonul este dusmanul alaptarii. Acum nu mai am nevoie sa suplimentez dar daca plec (de ex azi am fost la doctor) ii las biberon fara sa ma panichez ca gata raman fara lapte, dar pe termen constant nu este de dorit. (de ex un bineron pe zi in fiecare zi). Am lasat-o dormind, si am gasit-o tot dormin, asa ca nu a folosit biberonul.

Nu zic niciuneia ce sa faca, fiecare stie ce e mai bine pentru ea si bebelusul ei, dar cele care vreti sa alaptati mult timp, aveti grija, biberonul si suzeta sunt dusmanii alaptarii. Si daca aveti nevoie de suplimentare folositi sistemele alternative, SNS, seringa, canita. 

Si la mine adoarme in brate, doar la san (in puseuri am sanii rontaiti bine bine) dar astept sa adoarma profund si o pun in patut si nu se trezeste. Toata treaba asta imi ia mult timp, si nu imi mai ramane pentru altele, dar sunt fericita ca pot fi alaturi de ea si simte caldura mea mereu. O sa creasca si nu o sa mai aiba nevoie de mine, momentan are.

V-am pupat mamici. Fi-ti curajoase, trec perioadele asta si o sa ne fie dor de ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...