Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Maryia, la multi ani, scuze de intarziere. Ai o familie foarte frumoasa. Mi-am dat seama, vazand poza voastra, ca in agitatia de ieri am uitat sa o imbrac pe Alex cu rochita...

Mamici, la multi ani cu valentinii vostri,tatici si bebici.

Noi am facut o masa cu mama, sora si cumnatul, si copilasii lor. A trecut repede, dar ne-am simtit bine. Prima aniversare in calitate de mamica...

Am fost ieri si la o pediatra foarte buna aici in Constanta, dar despre asta va povestesc zilele urmatoare.

Multumesc inca o data pentru urari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Azi am realizat din nou ca atunci cand ai bebe orice detaliu este important. Cum fiica cea mare este nascuta primavara, a stat mai mult in haine scurte asa ca nu mi-am facut niciodata griji de scame. 

Azi o schimbam pe cea mica si cum sotul intarzia cu body-ul, am tinut-o putin dezbracata si ne jucam. Am observat ca este cam rosie la degete dar cum avusese o salopeta rosie pe ea, am crezut ca sunt scame.. Am continuat joaca apoi mi-a sarit in ochi ca totusi, un deget este mai rosu decat celelalte. Cand m-am uitat atenta, acel deget era umflat si rosu pentru ca era strangulat de un fir de par blond de la fiica cea mare si acoperit cu scame. Nu stiu cum a ajuns acel fir acolo si nici nu mai conteaza.. Cert este ca ne-am chinuit sa tinem copilul imobilizat iar cu o penseta ne-am chinuit 20 minute sa luam firul de acolo si orice ramasita de par si scame si asta pentru ca pe masura ce desfasuram firul, am constatat ca nu doar sugrumase degetul, ci i l-a taiat efectiv de jur imprejur.. pielea este crestata, la prima vedere destul de adanc.. am spalat-o cu apa, i-am dat cu crema de galbenele pentru ca nu stiam ce pot folosi in siguranta din ce aveam in casa, apoi am mai tinut-o fara pantaloni sa ii urmaresc piciorusul si spre linistea mea am vazut ca isi misca degetul fara probleme si a inceput sa se desumfle ceea ce inseamna ca rana e totusi de suprafata si nu a atins vreun nerv sau ceva. Binenteles ca prima reactie cand sa pun pantalonii pe ea, a fost sa-i intorc pe dos sa fiu sigura ca nu sunt scame sau par in ei.. Asa ca dragelor, acordati atentie si celor mai neinsemnate detalii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai se confrunta vreuna dintre voi cu problema mea? Sofia nu face deloc caca singura iar vanturi trage f greu si urla de durere..ieri am terminat cura de bifido baby....cam la 6 ore ii dau 15pic sabsimplex si putin baby drink ...nush ce sa fac sa o ajut.....

Mie mi-a recomandat pediatra Gripe Baby Water.. ets epe baza de plante si asuta la tranzitul digestiv.. pe noi ne-a ajutat si la primul copil si acum.. i-a calmat si colicii, o ajuta sa traga vanturi si o desconstipa. Nu a fost nevoie sa apelam la nici un medicament

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Kitty. Sper sa nu fie viroza :( Theo, multumim de informatia cu casa de pensii, m am uitat si eu pe site la DGASPC si asa este...uofff in loc sa usureze depunerea dosarului...acum trebuie sa mai stam la inca o coada :(

pe mine m-ati bagat in ceata cu casa de pensii.. eu am depus dosarul pentru alocatie si cel pentru indemnizatie in ianuarie si nu a fost nevoie de nici un drum la casa de pensii.. am depus dosar cu fina, CI, copie si original, certificat de casatorie, certificatele de nastere ale fetelor, decizia de incetare a activitatii, adeverinta completata de la firma, declaratia tip data  de sot, si cererea tip.. extrasul de cont, nimic altceva..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pt urari dragi mamici :*

Scame aduna si Sophia...daca toata ziua sta cu mana in gura...e lipicioasa si aduna scame. Si culmea...cand ii fac baie si vreau sa ii spal manutele sta cu pumnii stransi. Ne luptam cand trebuie sa curatam murdaria dintre degete.

Cat despre par...si eu il tin strans in coc pt ca imi e teama sa nu inghita par sau sa se taie la manuta cand baga mana in par si trage.

Miruna..incearca produsele pe baza de petrol de la Gerovital - pt caderea parului. Daca nu : masca din ulei de ricin+ miere ( naturala) + galbenus de ou. Asta recomandam eu clientelor mele in salon ( cand eram in tara) sau produsele profesionale ( care de fff multe ori sunt scumpe si nu sunt mai bune decat Gerovital).

Pupici tuturor bebelusilor :*

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miruna, in perioada alaptatului organismul nostru e stors de resurse (minerale, vitamine). Asa ca, daca nu ai o dieta echilibrata e posibil sa ai o carenta. Incearca sa iei o luna vitamine speciale pt perioada alaptarii. Cu sau fara aceste vitamine, laptele este bun pt bebe. Diferenta este in cum se resinte corpul tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...