Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor, degetelul este bine, si-a revenit foarte bine, mai are doar un pic de urma de la zgarietura.. In rest pitica este bine, zambareata, vorbareata (are discutii aprinse cu tavanul si cu hartiile Tanyei de la lustra (T a facut niste forme pe hartie, le-a colorat si decupat iar acum este un fel de carusel pentru cea mica [:)] ) ). Si mai nou nu mai are stare pe spate.. face ce face si ridica capul de jos si putin umerii.. nu sta asa, doar se ridica pentru 1-2 secunde.. ii spun mereu sa nu se grabeasca pt ca abia 3 luni si are timp sa creasca si sa alerge, dar n-ai cu cine... Aici e diferita de Tanya.. Tanya pana nu a stat in fund, nu s-a obosit sa ridice capul, dar avea o prietena fetita de aceasi varsta, care de pe la 3-4 luni nu mai statea cu capul jos, cat statea treaza tinea capul ridicat, era mereu incordata.. cred ca asa va face si asta mica.. Am vazut cat spuneati ca mananca piticii vostrii, Sonya inca mananca 120ml uneori chiar 90 ml la 2-3 ore.. noaptea are o singura trezire, uneori nici pe aia.. cu toate astea e dolofanica.. mai radeam cu sotul si spuneam ca daca ar manaca mai mult ar ajunge biluta, nu i-am mai vedea ochii de falci [:)] Gata, profit ca doarme pitica si fug sa mai crosetez niste martisoare [:)] https://www.facebook.com/media/set/?set=a.509716799143107.1073741828.509710932477027&type=3 Multa sanatate piticotilor!

Ma bucur ca e bine micuta.Chiar zilele trecute,inainte sa scrii tu ce ai patit,am citit un articol pe net despre un bebelus din Marea Britanie care a patit acelasi lucru.Tatal nu știa de ce plange cea mica si a inceput sa o examineze,iar cand i-a dat sosetuta jos,avea un fir de par infasurat in jurul degetelului si era asa de rau,incat se umflase si se inrosise.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici :) sper ca sunteti bine. Multa sanatate bebeilor,Bebe sper sa ii treaca lui David repede si fara alte vizite la spital.

Marya, ce bine ca nu are nimic Sophya, macar te ai linistit ca e bine. Mersi pt recomandare pt par...am zis ca daca as putea m as tunde cheala sa nu mai raman cu atat par in mana la baie :( Mie in sarcina nu mi a cazut nici un fir iar acum raman cu o mana plina de par cand il pieptan dupa baie.

Kitty iau vitamine...fier,magneziu, calciu...dar cred ca pica acum si ce nu mi a picat in cele 9 luni de sarcina.

Azi am iesit si noi afara prima data cu carutul si a stat in el cuminte nici pas n a zis...Asa greu imi era pana acum ca il scoteam in brate...in carut urla cat il tineau plamanii de tare.

Cand e vremea frumoasa cred ca somnul 2 din zi il facem afara in carut...azu a adormit in carut, cand l am bagat in casa s a trezit si apoi m am chinuit o ora sa il adorm :( de acum daca adoarme afara si e frumos si cald stau pana se trezeste...nu mai fac ca azi.

Va pup fetele si multa sanatate si somn prichindeilor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara mămici dragi,

Maria, mă bucur tare mult ca Sophia este sănătoasă. Chiar dacă a plâns mult, tu ai fost lângă ea..Am auzit ca în țară mai sunt pediatri de moda veche care nu lasă mama sa dezbrace copilul, dacă a venit la consultație. E pusă să stea deoparte în timp ce asistenta manipulează copilul și acesta plânge cu suspine. La fel în spital,  dacă e cazul sa caute o venă sau de o injecție, mama e data afară din salon. Mi se pare inuman sa faci asta unui copil atât de mic, care, în acele momente de durere și insecuritate, sa fie lipsit de brațele mamei.

Bebe2mic, multă sănătate lui David. Sa nu mai fie nevoie de nicio altă vizită la spital.Alina, mă bucur ca sunteți bine. Sper ca și Natanael a scăpat de răceală.

Eliza a avut 3 zile de constipație după vaccin. Asta noapte a reușit sa se elibereze. Și azi a mai avut un succes aun"generos". Ceea ce mă surprinde e ca miroase tare urât, atât scaunul cât și vânturile pe care le trage, în condițiile în care e alaptata exclusiv la sân. Scaunele bebelușilor voștri sunt urât mirositoare? 

O seară cu gangureli va doresc  [:)] !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bluekiddo, ce mămică talentată ești!

Bine ca a scăpat și puiul tău, Kitty, de secreții! 

Doamne ajută să fie toți bebelușii sănătoși!

Parcă m-am mai obișnuit și eu cu bebeluseala. Mă simt mai relaxata și sigura pe mine. Doamne, câtă anxietate! Câtă teamă că se întâmplă ceva, ca se îmbolnăvește. ..Apropos de mesajul postat de Kitty dimineață, încep sa mă bucur de momentul prezent, de tot ce îmi oferă el...

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara mămici dragi, Maria, mă bucur tare mult ca Sophia este sănătoasă. Chiar dacă a plâns mult, tu ai fost lângă ea..Am auzit ca în țară mai sunt pediatri de moda veche care nu lasă mama sa dezbrace copilul, dacă a venit la consultație. E pusă să stea deoparte în timp ce asistenta manipulează copilul și acesta plânge cu suspine. La fel în spital, dacă e cazul sa caute o venă sau de o injecție, mama e data afară din salon. Mi se pare inuman sa faci asta unui copil atât de mic, care, în acele momente de durere și insecuritate, sa fie lipsit de brațele mamei.

 

Dana, nu stiu cum este in tara pt ca noi locuim in Germania. Aici asistentele nu se ating de bebelusi..

Mama sau cine insoteste bebelusul la dr trebuie sa il dezbrace/ imbrace. 

Exact ca si in tara...ai programare la 11 dar intri in cabinet la 12... am stat in sala de asteptare unde erau copilasi bolnaviori ( raciti).

Au nemtii sistemul asta medical pus la punct ( conditii in spitale, asigurari medicale etc) dar au si ei minusurile lor : astepti pana iti vine acru chiar daca ai programare...daca nu ai programare nu te primeste... au medici care par rupti de realitate ...

Prietena mea a nascut sapt trecuta la 42 sapt de sarcina ( prin cezariana). Au tinut-o internata cateva zile inainte de cezariana in speranta ca va naste natural. Nu se dilata...ii dadeau ceva medicamente homeopate si ceaiuri. Intr-un final au intrebat-o pe ea ce vrea sa faca mai departe. ( pe bune? Adica de unde sa stie ea din punct de vedere medical ce ar fii mai ok). Ca sa nu ma zic ca venea la ea o doctorita si ii spunea sa insiste sa puna bebe la san sa vina laptele...a doua zi venea alta si o certa ca de ce nu ii da lapte praf copilului siil chinuie tinandu-l la san.

Asa ca mamici dragi...noi in RO nu avem conditii si aparatura asa performanta dar avem multi medici mai profi decat aici.

In seara asta ma chinui putin cu motata... pt ca are ff mult aer in stomacel am renuntat sa o alaptez intinsa in pat. Ea papa si adormea asa frumos dar...nu dadea aerul afara... asa ca in noaptea asta trebuie sa gasim alta modalitate care sa ii convina si ei. Se anunta a fii o noapte grea :)

Va pupam :*

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...