Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

S-a spus (sunt si pe subiectul asta) - sunt la al doilea avocat, nu au dreptul la alta actiune pana la procesul din martie, nu au voie sa angajeze ei ce avocat vor de oriunde, nu au voie sa dea detalii din dosar, au fost sfatuiti sa nu vorbeasca etc.

 

Mai detaliat in link-ul pus de Lucialu cred :

http://costea-parlamentuleuropean.ro/content/a%20norway%20gone%20berserk.pdf

 

Cat e adevar aici? Nu stiu. Dar asta este informatia disponibila.

 

Nu ma pricep, dar in stadiul asta ar avea voie sa dea direct in judecata statul norvegian, inainte de terminarea procesului?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu. Unde scria asta? Intr-o informative oficiala a autoritatilor, intr-o lege sau pe vreun site de facture religioasa?

Din cate imi amintesc, Otilia a spus asta si am citit si pe diverse siteuri despre faptul ca parintii nu au voie sa isi angajeze avocat, ci "beneficiaza" de apararea unui avocat platit de stat. Sansa acestor parinti este de a apela la justitia internationala si nici macar atunci nu li se inapoiaza copiii. 

 

Eu nu le inteleg pe persoanele care iau apararea unei asemenea institutii, care comite abuzuri peste abuzuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci conform legii din  tara unde locuieste Ella protectia copilului i- ar fi luat copilul pana acum. Crede cineva de aici ca Marciei i -ar fi fost mai bine cu straini in locul parintilor pentru ca parintii stiind legea nu au respectat -o? 

Nu cred ca poate cineva afirma asta.

Deci, cei ce spuneti : meritau asta pentru ca asa spune legea si nu intelegeti ca aplicarea legii cu ochii inchisi in cazul copiilor poate provoca traume psihologice mult mai mari decat cele date de nerespectarea ei de catre parintii ce isi iubesc si isi cunosc copiii in diferite situatii inseamna ca nu aveti copii saunu intelegeti ca fiecare copil e diferit de altul.Pentru Marcia nu a fost o trauma nerespectarea legii de catre mama eidar luarea ei la300 km si adoptia sigur ar fi fost o trauma

in cazul pus de ea , mama lui marcia si-a asumat nerespectarea legii . nimeni nu sta sa pandeasca daca respecti legea sau nu iar  in caz de vecin prea constiincios o poti "fura" de plangi in pumni toata viata.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motive ca de exemplu nepotrivirea parinte-copil, bunastarea copilului, fapul ca nu se pune mult pret pe a fi cu parintele natural, ca ii ajuta sa fie mai independenti si nu la fusta mamei pana la baranete.

 

Istoria va dovedi ca aceste premize sunt gresite. Viata si asa este o lupta. Dar cat de greu ii este unui om smuls de langa parintii lui, care ii ofereau iubire si ingrijire, si dat in grija unor straini, mai ales cand parintii nu sunt monstri ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e lege asta cu 12 ani; ei zic ca poti lasa copilul singur acasa atunci cand este pregatit..si aici nu se iau copiii, doar pt ca stau singuri acasa...si ca Marcia sunt multi alti copii....

Aici merg singuri la gradi (de la 4 ani) si la scoala (de la 6 ani)...chiar scoala incurajeaza lucrul asta...

Vecina stia ca sta singura acasa, chiar i-a spus sa poate apela la ea in caz de ceva...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, fiecare copil e unic si special. Asta nu tine de numarul copiilor. Fiecare din copiii care au fost, dintr-un motiv sau altul despartiti de parinti, a suferit poate la fel. Si poate si alti parinti care au trecut prin asta au suferit la fel de mult. Dar nu toti parintii au scos oamenii la proteste si alte manifestari.

 

Pana una alta eu nu am citit ce altceva au mai facut parintii din cazul in discutie pentru a-si recupera copiii, in afara de a da interviuri pe la televiuni si a isca valva pe FB si alte retele.

 

Ei au in orice moment dreptul de a se adresa instantelor, pot da statul norvegian in judecata, etc. Nu stiu daca au facut vreun demers in acest sens. Pana acuma mie mi se pare ca doar mizeaza foarte mult pe coarda sensibilitatii publice.

 

Da, sufera la fel probabil, dar e vorba de 5 suferinte + doi parinti.

7 dintr-o lovitura (si nu sunt muste, ca in Croitorasul cel viteaz).

De ce au apelat la opinia publica?

Cred ca un parinte in disperarea lui ar apela direct la Dumnezeu, daca ar fi posibil. Oare pot sta linistiti luni de zile, fara sa-si vada ori auda copiii, asteptand o sentinta care de atatea ori a fost potrivnica?

Trebuie sa fii foarte tare pentru asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, fiecare copil e unic si special. Asta nu tine de numarul copiilor. Fiecare din copiii care au fost, dintr-un motiv sau altul despartiti de parinti, a suferit poate la fel. Si poate si alti parinti care au trecut prin asta au suferit la fel de mult. Dar nu toti parintii au scos oamenii la proteste si alte manifestari.

 

Pana una alta eu nu am citit ce altceva au mai facut parintii din cazul in discutie pentru a-si recupera copiii, in afara de a da interviuri pe la televiuni si a isca valva pe FB si alte retele.

 

Ei au in orice moment dreptul de a se adresa instantelor, pot da statul norvegian in judecata, etc. Nu stiu daca au facut vreun demers in acest sens. Pana acuma mie mi se pare ca doar mizeaza foarte mult pe coarda sensibilitatii publice.

 

"Specialul" acesta pe care nu-l intelegi este faptul ca sunt penticostali si ca aceasta religie a reusit ceea ce nicio alta religie nu a putut : sa uneasca oamenii de toate religiile.

Astfel, sustinand familia Bodnariu ii sustinem pe toti parintii carora le-au fost furati copiii.

Prin proteste si multe alte actiuni la nivel diplomatic si legislativ, international, este posibil ca legile baver sa fie schimbate cu unele mai logice si mai umane, plus ca nu-i normal ca un functionar baver sa actioneez ca o instanta de judecata. Asta a dus la atatea decizii si actiuni aberante si inumane.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu stiu daca e lege asta cu 12 ani; ei zic ca poti lasa copilul singur acasa atunci cand este pregatit..si aici nu se iau copiii, doar pt ca stau singuri acasa...si ca Marcia sunt multi alti copii.... Aici merg singuri la gradi (de la 4 ani) si la scoala (de la 6 ani)...chiar scoala incurajeaza lucrul asta... Vecina stia ca sta singura acasa, chiar i-a spus sa poate apela la ea in caz de ceva...

Stiam si eu de 12 ani ...nu stiu daca  e lege,o sa ma interesez. 

Oricun eu nu il las niciodata singur  .

Aici vin insotiti la scoala   iar copii  se predau(la scoala )  de catre parinti, tutore  tot pana la 12 ani parca. 

 Oricum  completezi  un formula la inceput de an scolar cine preda  copilul  la scoala si cine il ridica  (parinte,ruda,bona  etc ).

 

Chiar si farà ...mi.è teama  sa il las singur. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare tara e diferita, iar legile sunt si ele diferite. In Elvetia stiu si eu ca se incurajeaza sa fie copiii cat mai independenti, sunt incurajati sa mearga si sa vina singuri de la scoala, iar, desi se recomanda sa fie lasati copiii singuri acasa de la o anumita varsta (posibil 12, Ella stie mai bine), daca parintele considera ca cel mic poate ramane in siguranta singur desi inca nu are acea varsta, este acceptabil. Iar aici fiecare parinte isi cunoaste copilul/copiii, stie daca acestia sunt pregatiti sau nu sa ramana singuri acasa

 

In UK varsta recomandata parca e 12 ani, tot asa, nu e o lege clara, parintele are posibilitatea sa decida... pana la un punct. Iar autoritatile au dreptul sa verifice daca intr-adevar copilul e in siguranta. Adica daca X isi lasa copilul de 10-11 ani singur acasa, cineva anunta autoritatile, acestia vor veni sa vada despre ce e vorba si vor discuta cu parintii. Si in functie de "ce gasesc", adica dupa ce vad copilul, discuta cu el, discuta si cu parintii, vor spune "da, e OK, si noi consideram ca poate continua sa ramana copilul acasa dupa ce termina scoala, pana vine mama etc" sau "nu, totusi suntem de parere ca inca e prea mic copilul, si pentru siguranta lui ar fi mai bine sa mearga la un after school, sau la un childminder, sau sa fie cineva care sa stea cu el"

  Ce in nici un caz nu se va accepta, sa zicem, e ca un copil de 6-7-8 ani, deci destul de mult sub varsta recomandata, sa ramana singur acasa ca e mama la serviciu, oricat ar sustine mama ca e responsabil copilul. Si alt lucru care nu se accepta (asta stiu sigur, am avut de-a face cu cazuri din acestea): copii care sa aiba grija de alti copii, sau bebelusi. Adica o fi copilul tau de 12 ani responsabil si poate sta in casa, dar nu il poti lasa sa aiba grija si de fratiorii mai mici - nu e responsabilitatea copilului mai mare (dar tot copil) sa stea cu ochii pe cei micuti, asta e responsabilitatea parintilor.

 

...dar probabil sunt tari (Statele Unite?) in care nu ai voie legal sa lasi un copil singur acasa, iar cei care o fac incalca legea - si pot suferi sanctiuni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e lege asta cu 12 ani; ei zic ca poti lasa copilul singur acasa atunci cand este pregatit..si aici nu se iau copiii, doar pt ca stau singuri acasa...si ca Marcia sunt multi alti copii....

Aici merg singuri la gradi (de la 4 ani) si la scoala (de la 6 ani)...chiar scoala incurajeaza lucrul asta...

Vecina stia ca sta singura acasa, chiar i-a spus sa poate apela la ea in caz de ceva...

ella, tu discuti dintr-o tara nordica, unde copiii sunt incurajati sa fie independenti de mici  la fel ca si in norvegia de altfel. de aceea nu iti inteleg mesajul.

 

eu am dat un raspuns la replica ta .  in america , unde sunt oameni din toate tarile cardinale , ca sa zic asa , la fel iti recomanda sa nu il lasi singur pana la 12 ani ( asta tinand cont de increderea ta ca se poate descurca singur  ) dar  daca ceva se intampla ceva cu el ti-l ia,   fara discutii. unde e lege nu e tocmeala.

 

daca nu e buna legea sunt alte parghii , dupa parerea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...