Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Pentru ca legea si regulamentele sunt aplicate de oameni. Pentru ca organizarea si functionarea institutiei Barnevernet lasa loc la arbitrar, pentru ca nu dau socoteala nimanui, nu exista vreun for care sa-i supervizeze. Deci, ce hotarari iau, alea sunt, ratificate formal de un consiliu municipal sau asa ceva.

 

Edit ca nu a functionat citatul: era un raspuns la intrebarea userului Vauva, de ce o alta persoana, mama a 3 copii traitoare in No si citata nu mai stiu in  care link, a scapat cu copiii neluati si, din contra, a fost ajutata de Barnevernet.

Profit ca sa adaug ca sunt convinsa ca in multe alte cazuri, de abuz real, Barnevernet si-a facut datoria si a ajutat realmente copii neglijati, batuti, suferinzi, cu parinti incapabili sa-i ingrijeasca adecvat samd. Asta nu justifica insa cazuri precum Bodnariu sau Nan.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce nu înțeleg eu si pace este de ce e condamnata solidaritatea în jurul acestui caz, folosit în mod declarat pentru arata în ce direcție periculoasa a virat aplicarea legii pentru protecția copilului.

Autoritățile românești se ocupa de TOATE cazurile de în care copii cu cetățenie romana au fost luati din familie de  BV iar societatea civila cere cu voce tot mai puternica transparenta și control. 

Văd ca meru se revine cu argumentul " da cine sunt domne astia de tocmai pentru ei se ridica lumea? Da ce au ei special?"

Ei sunt picătura care a umplut paharul. Fa  parte dintr-o comunitate religioasa unita si dispusa sa le stea alături în lupta lor.

Legile strâmbe n-au fost schimbate niciodată prin tăcere și cu capul plecat. Iar dacă nu sunt strâmbe de ce ar deranja refectorul pus asupra lor, interesul societății pentru proprii membri?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, pai posteaza blogul ala, sa avem si noi sansa de a-l citi.

Eu banui despre ce e vorba, s-ar putea sa-l fi citit deja dar nu sunt sigura ca vorbim de acelasi. Era parerea unui roman care locuieste in No despre sistemul f. diferit de cel romanesc, de abordare a protectiei copilului. Eu nu am tras insa aceleasi concluzii ca tine, despre romanii rupti in fund etc. (dac-o fi vorba de acelasi blog. Nu am acum sursa la dispozitie, sunt la munca intr-o pauza).

 

 

asta e blogul>

 

http://stefandarabus.ro/2016/01/cazul-norvegia-privitul-in-oglinda-si-padurea-care-nu-se-vede-de-copaci-2/

 

 

nu am putut sa il postez de pe telefon.

 

are 4 copii :)) dar doar 40 de ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci conform legii din  tara unde locuieste Ella protectia copilului i- ar fi luat copilul pana acum. Crede cineva de aici ca Marciei i -ar fi fost mai bine cu straini in locul parintilor pentru ca parintii stiind legea nu au respectat -o? 

Nu cred ca poate cineva afirma asta.

Deci, cei ce spuneti : meritau asta pentru ca asa spune legea si nu intelegeti ca aplicarea legii cu ochii inchisi in cazul copiilor poate provoca traume psihologice mult mai mari decat cele date de nerespectarea ei de catre parintii ce isi iubesc si isi cunosc copiii in diferite situatii inseamna ca nu aveti copii saunu intelegeti ca fiecare copil e diferit de altul.Pentru Marcia nu a fost o trauma nerespectarea legii de catre mama eidar luarea ei la300 km si adoptia sigur ar fi fost o trauma

 

nu cred ca a afirmat cineva asta.

Dar daca copilul ramas singur in casa da drumul la gaz, aprinde becul si sare in aer? se spune ca sunt de vina cei care l/au lasat singur in casa?

 

 

 

 

 

Nu stiu daca functioneaza similar cu Norvegia, dar ce te-ai face daca copilul tau, suparat odata ca nu i-ai luat ceva, nu l-ai lasat undeva, sau pur si simplu ca asa a simtit el, spune la scoala ca mananca zilnic bataie? Si daca te ancheteaza aia descopera ca copilul si-a spart capul in casa (na, a alunecat pe parchet), raceste cam des iar vecinii spun ca te-a auzit odata ca tipai in casa, probabil la copil?

Esti de acord ca trebuie sa aiba statul grija de el, ca tu nu te prea pricepi si i-ar fi mai bine fara tine?

(scenariu absurd, dar extrem de posibil)

 

Eu cred ca ti s-ar sui sangele in cap numai la gandul ca aia ar putea crede asa ceva despre tine!

 

si daca copilul merge la scooala, spune ca acasa mananca bataie, vecinii aud cum parintii urla la el, si/a spart capul pe scari pt ca l/a impins tatal si copilul este clar abuzat? atunci ce? sa il lasam acolo ca [resuunem ca poate s/a suparat ca nu a primit prajitura la pranz si a inventat totul? sau se ancheteaza?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu înțeleg eu si pace este de ce e condamnata solidaritatea în jurul acestui caz, folosit în mod declarat pentru arata în ce direcție periculoasa a virat aplicarea legii pentru protecția copilului.

Autoritățile românești se ocupa de TOATE cazurile de în care copii cu cetățenie romana au fost luati din familie de  BV iar societatea civila cere cu voce tot mai puternica transparenta și control. 

Văd ca meru se revine cu argumentul " da cine sunt domne astia de tocmai pentru ei se ridica lumea? Da ce au ei special?"

Ei sunt picătura care a umplut paharul. Fa  parte dintr-o comunitate religioasa unita si dispusa sa le stea alături în lupta lor.

Legile strâmbe n-au fost schimbate niciodată prin tăcere și cu capul plecat. Iar dacă nu sunt strâmbe de ce ar deranja refectorul pus asupra lor, interesul societății pentru proprii membri?

Eu una nu condamn solidaritatea in jurul acestui caz. Cel mult as putea condamna zelul cu care unii useri se incapataneaza sa inamoleasca Norvegia, condamn aluziile cu privire la homosexualitate (care nu isi au locul in subiect), acuzatiile de nazism si trafic de copii, nefondate dar aruncate cu spor.

Cineva a pus dizertatia unui avocat roman care "a avut acces la dosar" si ni-l prezinta in interpretare personala, asta dovedeste ca afirmatiile userilor care deplang lipsa de access la dosar al parintilor sunt nefondate. 

Interpretarea personala a avocatului e si ea interpretabila, am gasit cateva locuri in care eu am identificat posibile puncte de interes valide pentru BV dar voi o sa ziceti ca sunt "chitibusara" daca le prezint in plus pentru ca nu e dosarul real ci doar o interpretare prefer sa nu fac analiza.

 

Dupa cum v-am spus familia B nu are nevoie de lacrimi, ci de dovezi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...