Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Ce nu înțeleg eu si pace este de ce e condamnata solidaritatea în jurul acestui caz, folosit în mod declarat pentru arata în ce direcție periculoasa a virat aplicarea legii pentru protecția copilului.

Autoritățile românești se ocupa de TOATE cazurile de în care copii cu cetățenie romana au fost luati din familie de  BV iar societatea civila cere cu voce tot mai puternica transparenta și control. 

Văd ca meru se revine cu argumentul " da cine sunt domne astia de tocmai pentru ei se ridica lumea? Da ce au ei special?"

Ei sunt picătura care a umplut paharul. Fa  parte dintr-o comunitate religioasa unita si dispusa sa le stea alături în lupta lor.

Legile strâmbe n-au fost schimbate niciodată prin tăcere și cu capul plecat. Iar dacă nu sunt strâmbe de ce ar deranja refectorul pus asupra lor, interesul societății pentru proprii membri?

eu am intrebat daca acest topic e facut  doar pentru a plange de mila, de a ne pune in piela cuiva  , de a ne jeli, ca ne este caractacteristic din punct de vedere mioritic.

 

legal exista un consul, un avocat , un presedinte al tarii la care apelezi in astfel de situatii.   daca nu iti merge apelezi la sentimente.   eu asa vad mersul normal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La subiectul acesta problema e ca acest om locuieste in norvegia si trebuie sa respecte legile de acoli, legi pe care le cunoaste.

Asa cum in America si in alte tari ti se ia vopilul daca il lasi singur in casa si nu poti spune ca in Romania toti procedeaza asa.

 

Xio, nu este adevarat!

 

am citi si blogul pus si inteleg un  bate dar nu e relevant.

ce legatura are situatia din Romania cu situtia romanilor din strainatate...adica romanii din alte tari sa nu mai fie ajutati decit cind e totul perfect si la locul lui in Rom?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cat despre imaginile din blog cu saracia in care traiesc unii ... pe mine nu ma impresioneaza prea mult.

stiu ca mai sunt si exceptii, si ca treb ajutati...dar eu -personal cred...ca lenea trage dupa ea saracia.

 

tata la 80 de ani munceste si la tara si mai repara, face curat si in casa...spune ca nu vine nimeni sa -i  munceasca pe bani putini....deci nici macar cei care "mor de foame" mai bine cersesc, traiesc in mizerie...decit sa munceasca.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

“Justice will not be served until those who are unaffected are as outraged as those who are.”
― Benjamin Franklin 

 

"Bad laws are the worst sort of tyranny." ~Edmund Burke

 

sau cum mai zicea cineva "the law doesn't guarantee justice"

 

...si din propria experienta am avut neplacerea de a gusta , gustul amar al nedreptatii facute de lege.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei, Michelle, din pacate pe cei care traiesc in saracia aia ii afecteaza, si nu e din lene. spune/le asta copiilor care nici macar papuci nu au ca sa se incalte iarna cand merg la scoala.zi/le ca Bill Gates nu a avut nimic si acum e miliardar, sa vezi cat ii incalzeste.

 

la voi e voie sa lasi copilul singur? nu te ia nimeni la intrebari?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei, Michelle, din pacate pe cei care traiesc in saracia aia ii afecteaza, si nu e din lene. spune/le asta copiilor care nici macar papuci nu au ca sa se incalte iarna cand merg la scoala.zi/le ca Bill Gates nu a avut nimic si acum e miliardar, sa vezi cat ii incalzeste.

 

la voi e voie sa lasi copilul singur? nu te ia nimeni la intrebari?

nu vorbesc de copii, ma ref la adulti.

 

da e voie...nu ma ia nimeni la intrebari ...cine?

 

am gasit asta pe net...citeste si tu...doar citeva state au age limit.

 

http://www.freerangekids.com/laws/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Problema e ca judeca fara empatie pt aceste familii, MAI ALES cei care n-au copii, sau au doar unul...diferenta intre niciun copil, un copil si MULTI copii este pur si simplu uriasa.

 

Aceasta am remarcat si eu.. in jur. Multi din cei care nu au copii, sau au maxim unul (de preferat si unul linistit sau cooperant) erau si cei mai virulenti.. si fara nuante, doar alb sau negru. "Parintii le-au mai tras cate-o palma, parintii au gresit, autoritatile sunt indreptatite sa distruga familia."

 

Repet si eu: intre o familie cu un singur copil si una cu doi, sau mai multi copii, e o diferenta ca de la pamant la luna.. pai unde sunt interminabilele discutii, conflicte, gelozii, paruieli, (etc.,etc. + toate lucrurile minunate pe care le experimenteaza fratii) care duc la existenta unor multitudini de nuante situate intre alb si negru. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta am remarcat si eu.. in jur. Multi din cei care nu au copii, sau au maxim unul (de preferat si unul linistit sau cooperant) erau si cei mai virulenti.. si fara nuante, doar alb sau negru. "Parintii le-au mai tras cate-o palma, parintii au gresit, autoritatile sunt indreptatite sa distruga familia."

 

Repet si eu: intre o familie cu un singur copil si una cu doi, sau mai multi copii, e o diferenta ca de la pamant la luna.. pai unde sunt interminabilele discutii, conflicte, gelozii, paruieli, (etc.,etc. + toate lucrurile minunate pe care le experimenteaza fratii) care duc la existenta unor multitudini de nuante situate intre alb si negru. 

 

A avea copii mai multi nu e o justificare pentru lovitul copiilor. Este doar o scuza, cu care parintele se amageste ca nu face chiar asa mare rau. Parenting-ul e un job dificil, dar nu e vina copilului ca tu ca parinte nu ti-ai stiut limitele (frate de la 3 copii in sus ma urc pe pereti ca nu-i pot stapani), si nu ajuta daca palmuiesti copilul doar ca shortcut pentru ca nu mai ai energie si rabdare.  

Discutii, conflicte gelozii, paruieli sunt si la doi copii si uneori chiar si un singur copil poate fi mai solicitant decat 5, cheia in toate e rabdarea si evident constientizarea ca si o singura palma poate face rau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...