Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

 

 

A avea copii mai multi nu e o justificare pentru lovitul copiilor. Este doar o scuza, cu care parintele se amageste ca nu face chiar asa mare rau. Parenting-ul e un job dificil, dar nu e vina copilului ca tu ca parinte nu ti-ai stiut limitele (frate de la 3 copii in sus ma urc pe pereti ca nu-i pot stapani), si nu ajuta daca palmuiesti copilul doar ca shortcut pentru ca nu mai ai energie si rabdare. Discutii, conflicte gelozii, paruieli sunt si la doi copii si uneori chiar si un singur copil poate fi mai solicitant decat 5, cheia in toate e rabdarea si evident constientizarea ca si o singura palma poate face rau.

 

Aici iti dau dreptate. A avea un singur copil nu e o garantie ca va fi calm si cooperant si totul va decurge pe roze. Rabdarea unui parinte e solicitata zilnic.

Diferenta reala e intre nici un copil si parinte de unul sau mai multi.

 

Dar, repet, ne pierdem in detalii. Parintii au gresit in conceptia legii norvegiene. Este pedeapsa pe masura faptelor lor, dovedite sau nu, sau e disproportionata? Sunt ajutati copiii prin aceasta pedeapsa, sau li se produc traume mai mari?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aceasta am remarcat si eu.. in jur. Multi din cei care nu au copii, sau au maxim unul (de preferat si unul linistit sau cooperant) erau si cei mai virulenti.. si fara nuante, doar alb sau negru. "Parintii le-au mai tras cate-o palma, parintii au gresit, autoritatile sunt indreptatite sa distruga familia."

 

Repet si eu: intre o familie cu un singur copil si una cu doi, sau mai multi copii, e o diferenta ca de la pamant la luna.. pai unde sunt interminabilele discutii, conflicte, gelozii, paruieli, (etc.,etc. + toate lucrurile minunate pe care le experimenteaza fratii) care duc la existenta unor multitudini de nuante situate intre alb si negru. 

 

la mine la spital sunt 4 barbati chirurgi, 3 dintre ei au 4 copii, unul are 3. majoritatea pacientilor care vin in ambulanta si au copii cu ei sau vin ca a ptit ceva copilul o reprezinta oamenii cu mai multi copii. de cate ori am spus ca vreau doar un copil mi s...a spus ca e mult mai usor  cu 2 sau 3 pt ca se joaca impreuna iar daca ai unul singur va trebui sa te ocupi tu tot timpul sa nu stea singur, deci nu vei avea timp de nimic in rest.

nu mai spun de bietul copil care va creste fara frati :))) nu m/au convins.

 

 

din cei de care ams pus  3 sigur nu si/au palmuit niciodata copiii nici macar peste fund.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, noi am stabilit reguli, pe care fiica-mea le-a respectat mereu....stie ce nu are voie sa faca....aragazul e electric de ex; nu umbla la el, mancare ii las si o incalzeste la microunde...nu are voie sa deschida usa la nimeni, in afara de postas...cand suna cineva, se uita de la etaj sa vada cine este...

Accidente se pot intampla si cu tine acasa.

Are telefon, in caz de ceva ne poate suna...oricum vorbim pe chat cand suntem plecati si ea e acasa....de obicei are vizitatori sau merge la prietene....deci nu prea e singura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e lege asta cu 12 ani;

 

Ella unii ce au tot scris la acest subiect ti-ar spune ca este inadmisibil sa nu stii legea tarii in care traiesti [:)] Inainte inca sa te muti ar fi trebuit sa inveti tot- dar tot -codul pe de rost.

 

Xio tipul ala cu blogul este asa cum am spus :nu ii pica deloc bine scandalul declansat la nivel oficial  de catre romani si asta pentru ca este bagat pana peste cap in marele ocean de asociatii neguvernamentale ce actioneaza in domeniul protectiei copilului.(directorul regional Europa Centrala si de Sud al HHC Romania.)

 

Dar, ma ales pentru ca asociatia lor exact pe asta pluseaza: schimbarea sistemului romanesc institutionalizat  de protectie  a copilului cu cel  "bazat pe conceptul familial" (foster homes) . Deci, concept familial este noua denumire in romana si e bine sa tinem minte asta pentru ca o sa o tot intalnim. Se pare ca in 2020 ar fi vrut sa inchida tot ce e de stat si sa se intre pe noul tip de concept familiar ( ce bineintels ca va fi deschis si sustinut de catre aceste neguvernamentale asociatii). Un scandal este ultimul lucru pe care si l-ar dori .Deci da,  inteleg  de ce  a scris articolul respectiv.

"Mi-am propus ca, până în 2020, să eradicăm instituționalizarea ca formă de protecție a copilului în România."

 

Daca totusi vrei sa il ajuti pentru ca ti-a placut o poti face pe mai multe cai  dupa cum ne arata in propriul site: visa, mastercard, paypal. Doar un clic dai si banii pleaca spre "nonprofit"

http://www.hhc.ro/doneaz%C4%83

 

Sigur se vor descurca si vor ajuta multi copii in noul sistem ce il vor implementa oricum, studiile in finante pe care le are nu sunt de neglijat  (MBA în Management organizațional la ”The Open University Business School”,  Business Coaching la  The Business Coaching Academy ) dar stii cum e :picatura cu picatura se face oceanul.

 

edit: omul e cunoscut de altfel si recunoscut ca fiind destul de "greu" nu degeaba vorbeste asa sigur de el ; a fost bifat in lista restransa ce a mers la Cotroceni la Klaus Iohannis la acea "memorabila" intalnire cu  reprezentantii (ai cui nu stim inca :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu condamn solidaritatea in jurul acestui caz. Cel mult as putea condamna zelul cu care unii useri se incapataneaza sa inamoleasca Norvegia, condamn aluziile cu privire la homosexualitate (care nu isi au locul in subiect), acuzatiile de nazism si trafic de copii, nefondate dar aruncate cu spor.

Cineva a pus dizertatia unui avocat roman care "a avut acces la dosar" si ni-l prezinta in interpretare personala, asta dovedeste ca afirmatiile userilor care deplang lipsa de access la dosar al parintilor sunt nefondate. 

Interpretarea personala a avocatului e si ea interpretabila, am gasit cateva locuri in care eu am identificat posibile puncte de interes valide pentru BV dar voi o sa ziceti ca sunt "chitibusara" daca le prezint in plus pentru ca nu e dosarul real ci doar o interpretare prefer sa nu fac analiza.

 

Dupa cum v-am spus familia B nu are nevoie de lacrimi, ci de dovezi.

 

Eu chiar as vrea sa inteleg mai multe. Din ce am citit si conform a ce s-a spus despre legea norvegiana, vad clar motive de consiliere a familiei, supraveghere, dar nu de despartire de urgenta a copiilor de familie.

Nu erau destul de disciplinati in comunitate? Trebuiau sa mai ajute parintii? Sa le atraga atentia, sa ii urmareasca.

 

Normal ca nu trebuiau sa ia nici macar o singura palma peste fund. Era un comportament pe care puteau sa incerce sa il corecteze? Dupa cum par parintii, eu zic ca da. Nu par un caz fara speranta, se putea macar incerca.

Si nu sunt de acord ca nu ar trebui sa existe reguli si pedepse. Si ai mei s-au mai dus (pedeapsa) fara poveste seara la culcare sau au avut interzisa ziua de joc pe telefon o saptamana sau doua.

Nu sunt perfecta in nici un caz. Si nu cred ca cineva poate fi perfect. Nu cred in povestile cu oameni/parinti/copii sau tot ce vrei perfecti, ca nu suntem roboti.

 

Tin sa spun ca nu sunt de acord nici cu cei care spun ca ateii au o problema, nici cu cei care spun ca cei religiosi (pana la un punct) au o problema. In cazul asta latura religioasa nu mi se pare ca ar trebui sa fie deloc luata in considerare (de catre norvegieni). 

 

Da, la noi in tara ar fi nevoie de o protectie a copilului mult mai implicata. Dar si de o comunitate mai implicata, care nu numai sa semnaleze cazurile, dar sa si ajute la rezolvarea lor (de exemplu, luarea in plasament). Trebuie sa rezolvam asta? Da, sigur. Mai ales prin educatia copiilor, care vor deveni la randul lor parinti. Cred ca se va face asta? Sper, acum nu cred. Suntem departe.

Asta inseamna ca nu ar trebui sa ne intereseze ce se intampla si in alte parti? Eu nu cred asta. Empatizezi fara sa vrei, ca toti suntem oameni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca a afirmat cineva asta.

Dar daca copilul ramas singur in casa da drumul la gaz, aprinde becul si sare in aer? se spune ca sunt de vina cei care l/au lasat singur in casa?

 

 

 

 

 

 

si daca copilul merge la scooala, spune ca acasa mananca bataie, vecinii aud cum parintii urla la el, si/a spart capul pe scari pt ca l/a impins tatal si copilul este clar abuzat? atunci ce? sa il lasam acolo ca [resuunem ca poate s/a suparat ca nu a primit prajitura la pranz si a inventat totul? sau se ancheteaza?

 

Un copil batut zilnic de parinti si abuzat se vede de la o posta. Adica nu de mine, ca poate nu ma pricep, dar de un psiholog sigur da (dar un psiholog de buna credinta, independent, nu al BV-ului din N de ex., care are interes sa spuna ce vrea angajatorul). UN psiholog competent isi va da seama ca un copil e abuzat, in orice forma. Deci daca vrei sa afli adevarul, il poti afla. Plus expertize medicale, rapoarte medico legale, se poate identifica o lovitura dupa forma acesteia, cum ar fi putut sa se produca, exista metode.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamica, te rog sa nu atingi un punct nevralgic :)

 

Individa Pippidi care acum traieste in Germania a gasit vinovatii care au organizat protestele in cazul fam. Bodnariu si cere nici mai mult nici mai putin decat interventia serviciilor, cu niscaiva cenzura.

 

http://www.romaniacurata.ro/sie-trezeste-te-rusii-sunt-in-spatele-campaniilor-antioccidentale-sub-pretextul-protectiei-copiilor/

 

 

Ei ne arata cu pozici cam ce magiveleste madama si cu ce bani. Da, stiu e naspa Spanu si Cotidianul. [bib]

http://www.cotidianul.ro/alina-mungiu-mitingurile-de-solidaritate-cu-familia-bodnariu-sint-organizate-de-rusi-275660/

 

Ce scrie Papahagi despre articolul cucoanei

http://www.evz.ro/papahagi-despre-alina-mungiu-pippidi-komisarii-sovietici-ar-fi-mici-copii-fata-de-acest-monstru-de-aroganta-intoleranta-si-ideologie-tampa.html

 

De altfel in emisiunea L. Sandru de aseara s- au atins niste aspecte legate de interesul subit al norvegienilor de a finanta Romania pe chestii cu copiii. 

Si nu numai! Inteleg ca si in justitie au donat niste bani.

 

 

Oare de ce Chireac spunea ca autoritatile ro nu pot face nimic concret in cazul fam B, acolo unde este implicat statul no?( bine, el sfatuia  sa continue lumea sa iasa in strada). A mai dat un pont: sg ambasada no care a trimis un diplomat in fata protestatarilor a fost la protestul din Washington DC. Mai stim ca in presa no a transpirat un protest din Oz...interesant, nu?

 

Ce sfarsit de ancheta sa astepti, cand stim ce se intampla acum fam Nan? Isi vor vedea de- acum copiii de 4 ori pe an

 

 

Personal, m- am trezit intr- o zi cu fata la perna, pt ca l- au omorat nordicii pe tata lui Uthred. Asa ca, s- a potrivit precum  o manusa subiectul Bodnariu, si am zis sa imi scot parleala cu norvegienii. [clo]

 

 

 

 

 

 

 

 

ma gandesc ce hram poarta( sau au purtat ) unii pe aici...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norvegienilor li se pare normal sa ii chestioneze pe copii inca de la gradinita si sa ii invete sa parasca orice li se pare nelalocul lui. Noua, nu, poate si din cauza comunismului, poate si fiindca intelegem altfel notiunea de familie.

 

A explicat Otilia ce si cum.

 

Paratul asta este si bun, si rau, dupa cum se vede.

 

XIO, de ce aduci in discutie America? America permite pedepsirea corporala a copiilor de catre parinti - in limite rezonabile, bine definite. In America, nu cred ca familia Bodnariu ar fi pierdut copiii pentru palme peste fund si urecheli.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma tot gandesc la un documentar pe care l-am vazut inainte de '89 la TV. Eram copil si m-a ingrozit, am avut cosmaruri dupa. Poate si pentru ca de cand am inceput sa mai cresc mi se tot spunea - sst, sa nu repeti ce mai auzi prin casa etc.

Emisiunea elogia niste copii sovietici din anul '50-'60 (cred, nu mai tin minte exact) care s-au dus si au parat parintii ca vorbeau contra comunismului. Parintii au ajuns in inchisori, copiii au fost decorati si erau foarte mandri cum salutau in uniforma de pionier in fata unui ceva (presupun ca secretar de partid).

Pe mine una m-a speriat groaznic, mi-era frica si sa mai deschid gura. Ma bantuie si acum.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...