Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

poohy, in familie am rude care au, acum, 70-80 de ani. Aceste rude au avut casa perchezitionata de comunisti, membri ai familiei "saltati" de Securitate. Au si acum mania de a spune "vorbeste mai incet, ca nu se stie cine asculta".

 

Pentru mine este ciudat si interesant, in acelasi timp, cum un popor poate fi educat in sensul ca a sti toata lumea cand ai tras apa la WC si daca folosesti servetele sau batiste pentru a-ti sufla nasul este ceva normal. Si cum, daca nu ai voie sa le incredintezi copiilor responsabilitati de genul house chores, sa le impui sa isi faca temele, sa lucrezi suplimentar cu ei, sa, sa, sa, daca de la 12 ani in sus parerea copilului trebuie sa fie obligatoriu luata in considerare, daca de la 15 ani in sus copilul te poate da in judecata daca nu ii convin deciziile tale privitoare la el - cum reuseste Norvegia sa aiba cetateni responsabili, cu simt civic, empatici? Daca familiile sunt destramate inutil de BV, cum supravietuieste societatea aia?

 

Cum sunt educati, totusi, copiii norvegienilor? Practic, ei sunt stapanii si sunt invatati asta de mici. Pai, si autoritatea parinteasca? Nu la palme, picioare, pumni ma refer. Copiii norvegieni nu fac tantrumuri? Nu isi testeaza parintii - limitele, adica - niciodata? Nu incalca regulile niciodata? Nu tipa, nu se cearta pentru jucarii, nu cad, nu se lovesc, si, mai ales, nu plang?

 

Ca, daca nu... chiar ca suna a societate robotizata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mamica  [:)] sa spunem ca e o lege nescrisa (asa am auzit)..

Dar parca era vorba aia : legile sunt facute pt a fi incalcate.

 

Ce te faci cu vecinii mei care isi lasa copiii de 2 ani singuri afara, la locul de joaca? or incalca vreo lege...ca sunt multi parinti care fac lucrul asta....piticii aia sunt toata ziua afara, nesupravegheati...dar nu m-am gandit sa-i reclam...

Recunosc ca eu nu mi-as lasa copilul singur afara la varsta aia...pe fiica-mea am inceput sa o las afara singura dupa varsta de 6 ani...si nu era singura, mai erau copii cu ea (mai mari sau mai mici).

Noi ne intelegem ft bine cu vecinii, cu unii suntem chiar prieteni...avem grija de casa atunci cand sunt ei plecati, ei au grija de a noastra...daca nu pot ei, apelam la alti vecini..alti vecini apeleaza la noi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepco, America a fost un exemplu. Cand esti intr-o tara te supui regulilor de acolo iar daca nu o faci stii ce ti se poate intampla.

Nu stiu care sunt legile in toate statele de aia nici nu am nominaluzat vreunul anume.

 

Pai, te supui. Dar... daca nesupunandu-te, ies la iveala gauri in lege?

 

Sau, reformulat: consideri ca un vinovat nu mai are dreptul de a semnala abuzurile legii? OK, el e vinovat, exista destule sanse ca familia B. sa ramana fara cei 5 copii. Presupunand ca decizia e corecta, cu golurile din lege ce facem?

 

Ca, uite, avem si o familie Nan si mai avem si alte familii inainte si, daca o tinem tot asa, vor mai aparea cazuri. Si avem si copii morti din vina BV, daca e pana acolo.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre lasatul acasa al copilului singur.

Nu stiu daca e legislatie pe undeva unde scrie negru pe alb pana la ce varsta nu ai voie sa faci asta. Sau daca numai se recomanda.

Dar constat ca oamenii au tendinta sa se robotizeze, sa aiba nevoie de lucruri clare, raspicate, stricte si impuse oprintr-o lege, altfel nu mai stiu ce sa faca.

Pai e la mintea cocosului ca pe un copil mic nu-l lasi in casa singur. Este clar ca fiecare parinte stie cand poate face asta, in functie de intelegerea si maturitatea celui mic. Ca-i mai devreme, cum zice Ella, ca-i mai tarziu, poate si dupa varsta aia "legala", ce conteaza?

Crede cineva ca un parinte nu sufera consecintele legii daca copilul isi pune in cap oala de pe foc, indiferent ca-i acasa sau nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar constat ca oamenii au tendinta sa se robotizeze, sa aiba nevoie de lucruri clare, raspicate, stricte si impuse oprintr-o lege, altfel nu mai stiu ce sa faca.

Legile au rolul lor, chiar dacă prevăd doar chestiuni „de bun simț” pentru că societatea are nevoie de reguli bine stabilite, nu se pot lăsa lucrurile să funcționeze după bunul simț al fiecăruia sau după cât îl duce capul. O societate adoptă niște principii și face legi în spiritul lor. În plus, numai acolo unde există o lege pot exista și sancțiuni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit acum pe diverse site-uri de info si spun ca il poti lasa singur acasa incepand cu 8 ani...depinde insa daca vrea si copilul lucrul asta...cat de pregatit este mai precis...si ca tb sa stabilesti niste reguli (exact cele pe care le avem si noi)...

fiica-mea a vrut ea sa stea singura acasa, a fost pregatita pt asta...cum am spus, pana la 10 ani, statea 2-3 ore singura din cand in cand...de la 11 ani a inceput sa stea mai mult singura acasa, inclusiv in weekend...a devenit ft repede independenta...merge la prietene (dar ma anunta cand pleaca si imi spune cand vine), a fost si cu trenul singura...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...