Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Aaa, si daca Norvegia tot isi invata cetatenii ca "suntem cea mai buna tara din lume pentru a-ti creste copiii", eu nu le-as ierta nici cea mai mica greseala. A fost copilul luat de la parinti abuzat sexual de catre parintii-surogat? (vezi lista postata de Otilia). Pac, procese peste procese, inchisoare, amenzi de sa-i usture. A murit copilul? Pac, demitere, inchisoare, compensatii banesti pentru familie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

poohy, in familie am rude care au, acum, 70-80 de ani. Aceste rude au avut casa perchezitionata de comunisti, membri ai familiei "saltati" de Securitate. Au si acum mania de a spune "vorbeste mai incet, ca nu se stie cine asculta". Pentru mine este ciudat si interesant, in acelasi timp, cum un popor poate fi educat in sensul ca a sti toata lumea cand ai tras apa la WC si daca folosesti servetele sau batiste pentru a-ti sufla nasul este ceva normal. Si cum, daca nu ai voie sa le incredintezi copiilor responsabilitati de genul house chores, sa le impui sa isi faca temele, sa lucrezi suplimentar cu ei, sa, sa, sa, daca de la 12 ani in sus parerea copilului trebuie sa fie obligatoriu luata in considerare, daca de la 15 ani in sus copilul te poate da in judecata daca nu ii convin deciziile tale privitoare la el - cum reuseste Norvegia sa aiba cetateni responsabili, cu simt civic, empatici? Daca familiile sunt destramate inutil de BV, cum supravietuieste societatea aia? Cum sunt educati, totusi, copiii norvegienilor? Practic, ei sunt stapanii si sunt invatati asta de mici. Pai, si autoritatea parinteasca? Nu la palme, picioare, pumni ma refer. Copiii norvegieni nu fac tantrumuri? Nu isi testeaza parintii - limitele, adica - niciodata? Nu incalca regulile niciodata? Nu tipa, nu se cearta pentru jucarii, nu cad, nu se lovesc, si, mai ales, nu plang? Ca, daca nu... chiar ca suna a societate robotizata.

 

Eu ma gandesc altfel... daca acesti copii cresc cu toate drepturile pamantului, sunt invatati ca pot face tot ce ai scris mai sus, statul ii pune mai presus de orice/oricine... ce se intampla cu ei cand devin adulti/părinți la randul lor??!! Sunt brusc aruncati la "gunoi", dupa ce i ai invatat aa si sustina drepturile si sa ceara dreptate, ma rog, asa cum o vad ei... nu mai au deodata niciun drept cand au la randul lor un copil??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, eu am dat situatia ta exemplu doar pentru a sublinia ce ineptii pot spune unii pe subiectul asta in legatura cu fam Bodnariu. Nu pentru ca nu as fi de acord cu ceea ce ai facut tu(nici nu mi-as permite asta) pentru ca sigur tu iti cunosti copilul si oricum, si eu ii las pe ai mei singuri la 12 ani [:)]  . Chiar nu inteleg cum poti fi tot timpul langa un copil asa de mare chiar in casa cu el fiind se poate intampla ceva. Astazi exista telefoane, vecini draguti, copii instruiti, case sigure etc

 

Deci, a-ti fi luat copilul pentru o chestie de genul asta  este o trauma extrema psihologic vorbind chiar daca legea nu a fost respectata.

La fel cu taiatul painii prea groasa, cu mancatul cu mana sau cu tipatul pe strada la copil sau cu o palma cum a spus tatal fetelor .

Nu este scuzabila palma  dar modul cum au fost luati copiii fara a da nici o sansa reintegrarii in familia naturala sau in cea largita naturala este o trauma pentru copii enorma.

 

Asta tot repeta toata lumea.

 

Dar fiecare ramane la parerea lui. Eu de exemplu am spus de la inceput doua chestii pe care le vad pe zi ce trece mai clar conturate : 1. se dau cat mai multi copii in  ingrijirea strainilor  pentru a se justifica platile scoase de la buget si rulate prin diverse asociatii, firme, banci ceea ce daca ar fi reinapoiati in familiile naturale ar fi stopat si 2. familiile de romani carora le-au fost deja luati nu mai au nici o sansa sa-i ia inapoi din nefericire. Sistemul nu deruleaza si inapoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legile au rolul lor, chiar dacă prevăd doar chestiuni „de bun simț” pentru că societatea are nevoie de reguli bine stabilite, nu se pot lăsa lucrurile să funcționeze după bunul simț al fiecăruia sau după cât îl duce capul. O societate adoptă niște principii și face legi în spiritul lor. În plus, numai acolo unde există o lege pot exista și sancțiuni.

 

Absolut de acord.

Dar nu e cazul la copii.

Parintele raspunde legal, fara precizari suplimentare, de copilul minor aflat in intretinere.

Orice pateste copilul, si indiferent cat bun simt sau cat il duce capul pe parinte. Fireste, atunci cand copilul nu este la scoala sau in alta parte unde responsabilitatea apartine altcuiva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc altfel... daca acesti copii cresc cu toate drepturile pamantului, sunt invatati ca pot face tot ce ai scris mai sus, statul ii pune mai presus de orice/oricine... ce se intampla cu ei cand devin adulti/părinți la randul lor??!! Sunt brusc aruncati la "gunoi", dupa ce i ai invatat aa si sustina drepturile si sa ceara dreptate, ma rog, asa cum o vad ei... nu mai au deodata niciun drept cand au la randul lor un copil??

 

Eu ma gandesc la depresie. Desi din cate stiu depresia in tarile nordice e determinata mai mult de lipsa indelungata a luminii soarelui... Tin minte cum imi povestea fratele meu (care a trait in Finlanda intre '91 si '08 - fara copii, si nici nu l-a interesat subiectul) despre asta si despre oglinzile/lampa pe care si-o instalau toti in casa pentru a incerca sa imite lumina soarelui. Si de cat de rigizi si reci erau in general. Si cum daca nu erau legile/pedepsirea stricta a incalcarii acestora, ar fi fost la fel ca noi, cu nimic mai civilizati sau mai putin civilizati. Parerea lui dupa 17 ani traiti in Finlanda, nu zic ca e asa.

Si eu meditez cum sa gasesc un echilibru intre a imi sustine, incuraja si lauda copiii si a le arata ca totusi nu sunt buricul pamantului, nu sunt cei mai destepti/frumosi etc din lume. Nu stiu cat imi iese.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un amanunt deloc de neglijat... dar care  a scapat..

 

 

 

"

În urma unui dialog desfășurat zilele trecute în Norvegia, între reporterii PRO TV și Marius Bodnariu, a ieșit la iveală un amănunt neștiut, deosebit de important însă. Bunicul lui Ruth, mama celor cinci copii luați din sânul familiei și dați spre adopție unor familii-surogat, pe motiv că micuții ar fi suferit corecții fizice, ar fi lucrat, în urmă cu ceva vreme, chiar în cadrul Serviciului de Protecție a Copilului! Dezvăluirea nu avantajează familia, care-și caută, acum, dreptatea prin tribunale, iar motivul este evident: Ruth, al cărei bunic fusese implicat în structurile Barnevernet, știa, fără îndoială, ce riscă în momentele în care își „educa” micuții cu ajutorul „palmelor părintești la fund” sau cu ajutorul „urechelilor”. E greu de crezut că femeia nu i-a transmis acest avertisment și lui Marius, soțul provenit dintr-un alt tip de societate, cel românesc, recunoscut pentru mustrările sale părintești, considerate „sfinte”."

 

 

 

 

http://www.evz.ro/cazul-bodnariu-dezvaluire-uluitoare-bunicul-celor-5-copii-ai-familiei-bodnariu-a-fost-sef-la-barnevernet.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamica, am inteles ce ai vrut sa spui   [flo2]

de-aia am si dat exemplul meu.

 

Aici de ex, drumul spre scoala al copilului e raspunderea parintilor, nu a scolii...a mea a mers la scoala singura din clasa 1a...ne-a spus ca ea nu mai e mica, se descurca si singura...si nu accepta sa mergem cu ea...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vauva, înainte de toate Ruth e asistent pediatru. Deci prin natura profesiei colaborează cu Protecția Copilului și știe că dacă vede semne de abuz trebuie să raporteze. Nu e nevoie să aibă un bunic în structura respectivă (mai ales că regulile de pe vremea bunicului probabil nu corespund în totalitate cu regulile de azi). 

 

(Au scris aici persoane care lucrează în mediul educațional sau în asistență socială care ne-au spus că sunt instruite de Protecția Copilului și au obligația să raporteze dacă văd semne că un copil este abuzat / lovit. E adevărat că persoanele respective nu sunt din NO, dar sunt în sisteme asemănătoare).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...