Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

La inceputul acestui subiect am zis ca norvegia ar trebui izolata de toate tarile si sa nu le mai calce nimeni teritoriul; sa se hraneasca cu titeiul lor. O sustin in continuare : sa fie penalizati si ostracizati pt practicile impotriva umanitatii, pe care le perpetueaza cu atata nerusinare. 

Arsi pe rug nu? Ma mir. Rusine sa le fie ca nu sunt la fel cu noi, ca nu cred in aceleasi valori si ca nu tolereaza valorile noastre. Hopa stai un pic, nu pe asta se baza sustinerea noastra? Pe faptul ca norvegienii nu sunt toleranti cu valorile culturale ale strainilor? 

Adica hai sa-i obligam sa ne respecte pe noi, timp in care noi le taraim prin noroi stilul lor de viata, sistemul lor de educatie si vrem sa-i izolam ca nu cumva sa ne molipsim.

Nu prea cred ca ai reusit sa dovedesti ca valorile noastre sunt mai bune. Parerea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Redactarea de către Barnevernet al unui ”ghid pentru părinți”, măcar în limba engleză; mai multe posibilități de informare privind legea Protecției Copilului și normele de aplicare a acesteia, într-o limbă accesibilă tuturor imigranților.
 
Asigurarea pentru cei 18 copii de origine română, aflați în acest moment în îngrijirea Barnevernet, a accesului la exersarea limbii materne, a practicării religiei părinților și la cunoașterea obiceiurilor și tradițiilor românești.
 
Când se impune luarea unui copil în plasament, prima opțiune, care să fie luată în considerare de către Barnevernet, să fie plasarea copilului în familia extinsă a părinților. Respectarea dreptului natural al copilului de a fi plasat într-o familie formată din mamă și tată.
 
Audierile copiilor de către Barnevernet să fie făcute cu înștiințarea părinților și în prezența ”indirectă” a acestora sau a unui reprezentant al acestora.
 
Definirea clară (cu exemple) a următoarelor noțiuni: ”neglijență”, ”abuz psihic”, ”violență verbală”, ”interes superior al copilului”.
 
Accesul autorităților române (consul, ambasador) la copiii de origine română preluați în plasament, prin cunoașterea locului unde aceștia sunt plasați și prin drept de vizită.
 
Înființarea unei comisii parlamentare de control, care să verifice și să reevalueze acele cazuri în care există suspiciuni de încălcare a procedurilor legale sau a drepturilor omului.
 
Comunicatul este semnat de președintele asociației, Emanuel Sorin Cioacă și poartă ștampila Asociației românilor din Norvegia (Rumensk Forening i Norge). "
 

 

 

Toate cerintele astea se potrivesc perfect cu imaginea creata de cazul familie B unde nu e vorba de un abuz atroce (in lipsa de alta descriere). Acuma imaginati-va ca demersul reuseste, legea e modificata si apare urmatorul caz.

Parinte care isi bate copilul cu tot ce nimereste, ii rupe oasele il invineteste frecvent. Serviciul social primeste reclamatia si trebuie sa aplice legea:

 1. Ia copilul la audiere dar e fortat sa aduca si parintele sau o ruda. Credeti ca micutul va avea curajul sa descrie abuzul la care e expus in prezenta abuzatorului?

 2. Presupunand ca reuseste sa-si adune curajul si sa zica "Da sunt batut zilnic va rog luati-ma de la parinti", serviciul trebuie musai sa plaseze copilul in "familia extinsa". Pai alea sunt rudele abuzatorului, cum se va asigura serviciul ca abuzatorul nu poate lua contact cu copilul ca sa continue abuzul sau sa se razbune?

 3. Oferirea accesului la exersarea limbii materne, a religiei sau cunoasterea obiceiurilor  e o cerinta ridicola. Pentru ca e clar menita sa mentina legatura familiala, ori in cazul abuzurilor severe nu este absolut necesara. copilul poate afla mai tarziu din dosarul sau ca e de originea x, si daca este intradevara interesat sa invete limba, sa cunoasca obiceiuri o va face. 

Cu religia iarasi o cerinta exagerata, daca parintele abuzator e pastafarian (from the church of flying spagheti), sau mai stiu eu satanist, de ce e important ca acel copil sa mentina credinta unui parinte abuzator? Aaa e necesar in opinia generala sa aiba o credinta? Perfect, de ce sa nu lasam copilul sa-si gaseasca una singur? Nu toti copii abuzati sunt crestini si daca in cazul dezbatut curent religia e una pe care o aprobati  nu inseamna ca urmatorul caz va fi la fel.

 4. De ce e necesar accesul autoritatilor romane la copii nu il inteleg. Daca nu se sesizau niste organizatii crestine si ceva televiziuni, interesul autoritatilor ar fi fost fix zero. Deci asta e din seria cerem ca sa ne aflam in treaba.

 

Mi se par corecte cererile de informare a parintilor in limbi de circulatie internationala cu privire la legea de protectie a copilului si a procedurilor BV si as cere de exemplu ca informarile sa fie oferite parintilor la nasterea copilului si la inscrierea lui intr-o forma de invatamant ca mod de preventie al neintelegrilor.

Definirea clara cu exemple a abuzului poate duce la interpretarea legii gen "cazul asta nu e scris in clar in lege deci nu se aplica legea". 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arsi pe rug nu? Ma mir. Rusine sa le fie ca nu sunt la fel cu noi, ca nu cred in aceleasi valori si ca nu tolereaza valorile noastre.

 

Exact. Ruşine norvegienilor pentru că nu-şi bat copiii! Ruşine lor pentru că nu-i îndoctrinează! Ruşine pentru că nu-i cresc cu palma şi băţul! Nişte barbari, ce mai.

Iar în spatele somaţiei de închidere a latrinelor nu e nici Diaconu, nici Băsescu, nici serviciile, nici Sârbu, nici SUA, nici ... Nu! Este braţul lung al Barnevernet, mai mult ca sigur.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la cine va referiti voi, dar eu ma refer strict la familia Bodnariu. Despre ei am informatii ca nu-si bat copiii in scop recreativ pt ei insisi ( parintii), ca nu-i scot in zapada dezbracati ca drept pedeapsa ca au fost obraznici, ca nu-i infometeaza ca sa-i caleasca, ca nu-i plesnesc doar ca sa le arate cine-i seful samd. 

De la ei, copiii au fost luati in stare buna de sanatate, ceea ce nu se poate spune dupa cateva luni de stat in custodia baver. Cum puteti sa fiti atat de neinduratori cu aceasta familie ?!  Voi nu va ganditi ce se va alege de acesti copii ? Sau doar laudati o institutie care da rateuri dupa rateuri, doar de dragul contrazicerii ? Pe primul loc trebuie sa fie viata oamenilor, apoi legile si institutiile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, ma bucur ca se scrie la voi. :) Din pacate nu inteleg nimic :P Cetesc ce imi pica sub ochi scris in engleza.

Eu ma refeream la scandalurile din media noastra. Ei o vor lasa sigur mai moale. Si asa, nici de bebelusii din Arges nu se ocupa nu stiu cat :(

Numa bine, in 20 vor fi proteste si la voi, nu organizate de romani, dar ei se alatura.

In martie ar trebui sa se discute in PE, asa au programat. Doamne ajuta sa se rezolve! 

 

aici un nou art al av Peter Costea in lb engleza.

 

http://www.bodnariufamily.org/articles/dreading-the-dreadful-norwegians-fear-barnevernet/

 

ieri nu am reusit sa postez. merge rau forumul. nici nu am insistat.

 

se aseamana mai mult decat credem norvegienii cu noi. parca unii au supt de la aceeasi mama. sunt obedienti, mioare, unii de frica, altii din slugarnicie etc. au fost calariti ca noi si poate chiar mai rau, fiind mult mai putini ca numar. :( diferenta o face faptul ca sunt uniti, chiar si cand sunt de aratat cu degetul, fac un scut...dar copiii nu ar trebui sa fie bagati in toate astea. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am luat paragraf cu paragraf articolul pus in norvegiana de O. si concluzia este ca lauda B : interesul superior al copilului, mii de angajati care fac o munca ingrata, responsabilitatea lor, parinti care sunt multumiti de ajutorul CPS si hai sa discutam despre cum putem imbunatati partea aceea infima care nu merge bine. [:-@]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am luat paragraf cu paragraf articolul pus in norvegiana de O. si concluzia este ca lauda B : interesul superior al copilului, mii de angajati care fac o munca ingrata, responsabilitatea lor, parinti care sunt multumiti de ajutorul CPS si hai sa discutam despre cum putem imbunatati partea aceea infima care nu merge bine. [:-@]

 

 

ah, so? [alcool]

asta e ca " Multumim din inima partidului! samd " 

uou! ce rabdare ai avut, Dana Vio! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am citit undeva o statistica cu tarile in care e cel mai bine sa fii mama (dar nu mai stiu unde, nu o cereti) si Norvegia era pe primul loc. Pe primul in lume deci.

Deja din punctul meu de vedere orice articol ce se refera la parinti, copii , invatamant, etc trebuie privit ca si "trecut de cenzura"  deci se scrie clar cu aceasta grija asa cum se scria la noi inainte.

Si sa nu vina capcaunul sa-mi spuna ca am ceva cu norvegia pentru ca pur statistic adca iei mamele nemultumite ce au iesit in strada la proteste nu mai poti scoate o majoritate in lume. Procentual vorbind la 100% mame existente in Norvegia sigur scade mult procentul .

Deci, asta nu s-a luat pur si simplu in calcul la acel studiu. Deci, asta se cheama manipulare pe fata.

Dana vio si eu m-am gandit sa iau cu google le tradus articolul asta aparut in presa No in ideea de cum a scapat daca critica totusi dar nu am avuit in final rabdare. Bine ca ai scris, ramaneam cu nedumerirea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primele semne ca ceva incepe sa se schimbe in sistemul de asa zisa protectie a copilului din norvegia. Sper ca, odata cu aceasta demisie, sa vina si altele impreuna cu schimbarea legislatiei, in asa fel, incat sa nu mai poata fi interpretata la bunul plac sau chef al unor functionari. 

 

"Directoarea Barnevernet din oraşul în care locuieşte familia Nan a demisionat

 

În urma scandalului în care a fost implicat Barnevernet (Protecţia Copilului din Norvegia), dar şi a acuzaţiilor aduse acestei instituţii, directoarea Enhetsleder Elizabeth Kræmer a decis să demisioneze. O dată cu ea au renunţat la funcţie şi alţi angajaţi ai Barnevernet din oraşul Tromso.

Asupra instituţiei Barnevernet din respectivul oraş norvegian au planat mai multe acuzaţii, celebru fiind un caz în care angajaţii au decis să-i ia unei femei copilul doar în urma unei discuţii telefonice cu ea. Mai exact, reprezentanţii Barnevernet au catalogat-o pe femeie cu “probleme psihice”, deşi nu o văzuseră niciodată şi nu aveau probe împotriva ei.

În oraşul Tromso locuieşte şi familia Nan, greu încercată după ce micuţii Bianca şi Dragoş au fost luaţi de către Barnevernet. Mihaela şi Dumitru Nan sunt acuzaţi că şi-au bătut copiii, deşi nu există nicio probă în acest sens. Cei mici au fost plasaţi în alte familii, în Norvegia."

http://www.libertatea.ro/ultima-ora/directoarea-barnevernet-din-orasul-in-care-locuieste-familia-nan-a-demisionat-1293359

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...