Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Protestele contra practicilor bavernetului continua in toata lumea :

 

"Mass demonstrations all over the world against Barnevernet (Norway) abuses: December 2015 - February 2016
24 Countries - 56 Cities - 70.000 protesters
‪#‎StopBarnevernet‬ ‪#‎BodnaruFamily‬

 
Demonstraţiile de masă din toată lumea împotriva barnevernet (Norvegia) Abuzuri: Decembrie 2015-februarie 2016
24 de țări-56 oraşe-70.000 de protestatari
‪#‎Bodnarufamily‬ stopbarnevernet #"
 
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Acest subiect a fost deschis pt a sustine familia Bodnariu, nu pt controverse, cearta sau dat cu geanta-n cap.

 

De acum inainte, refuz sa mai raspund comentariilor rauvoitoare; n-are niciun rost sa ma incarc aiurea.

Asta nu-i dialog, ci o cearta care nu va duce nicaieri, fiindca fiecare parte are propriile sale opinii, pe care nu i le va schimba cealalta parte. Total neproductiv si stresant. Nu de asta intru eu pe forumuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o prietena care a plecat in urma cu mai bine de 5 ani in Norvegia. Avea job si ea si sotul, casa inchiriata, masina, familia extinsa aproape (sora si parintii ei erau acolo de cativa ani). Era foarte incantata de viata ei acolo, de societate, de tot.  Intr-o joi in februarie s-au decis , vineri au facut bagaje, sambata era in drum spre Romania. Totul in urma unei sedinte avuta la scoala de baiatul ei de 12 ani cu o persoana responsabila cu protectia copilului si apararea intereselor acestuia. 

Exact ce a fost mi=a spus si mie mai greu si nu cred ca am dreptul sa povestesc mai departe. Dar concluzia mea este (si in urma a ce am mai citit si a filmuletelor puse de Otilia aici la subiect)  ca diferentele de mentalitate, de asteptari de la parinti si mod de educatie a copiilor in Norvegia difera atat de mult fata de societatea romaneasca incat e f. f. greu pt tine, ca roman, sa intelegi si sa accepti cum merg lucrurile acolo. 

 

Copilul e bine, e fericit in Romania, are prieteni , merge la o scoala particulara (nu stia sa scrie deloc in limba romana si nu s-ar fi putut integra in invatamantul de stat asa usor). Dar  este contrariat de ce d-na de la scoala tipa , de ce unii copii vorbesc urat, de ce unii copii se cearta si se mai imbrancesc fara sa le spuna nimeni nimic. Pe de alta parte, i se pare scarbos si nu intelege de ce in Romania copiii sunt pupati si imbratisati de toata lumea (de la unchi, bunici, matusi la prieteni si cunoscuti ai parintilor) . In Norvegia nu era asa deloc, relatiile intre oameni, modul cum sunt crescuti si educati copiii e altfel. 

 

Aici e de fapt esenta problemei. Socetatea norvegiana, mentalitatea, educatia data copiilor, spiritul incare sunt crescuti (nu vorbesc doar de materia ce li se preda la scoala si in ce fel) , asteptarile societatii de la parinti sunt altele, multe lucruri sunt total diferite. Asta nu ne face pe noi mai buni si pe ei mai dezaxati sau invers. Pur si simplu e altfel. Si daca vrei sa traiesti in mijlocul lor, trebuie sa le intelegi si sa le accepti legile si modul de viata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai asta incerc si eu sa subliniez, e usor sa judeci un popor cand habar nu ai de cultura si modul lor de viata.

 

Exista notiunea de soc cultural care este cat se poate de adevarata si pe care strainii o experimenteaza in momentul cand se muta in alta tara cu o cultura f diferita de cea in care erau obisnuiti sa traiasca

 

Este chiar si subiect de studiu in universitati, se numeste  "Intercultural communication" .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, cand o tara provoaca atatea controverse si proteste, ar fi bine sa-si revada sistemul legislativ, care da nastere atator nemultumiri la nivel international si local.

 

Laura, prietena ta a fost f inspirata cand si-a luat familia si s-au intors in tara. Chiar daca profesoara tipa sau copiii injura, macar familia este factorul principal in cresterea si educarea copilului, nu statul, ca stapan absolut peste copiii tarii, cum este in norvegia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg ce- are a face stilul norvegienilor cu drepturile omului? Sa fie reci pana la criogenizare, cui ii place, go for it!

Nu e nici despre "talibana " Romanie, nici despre botul de aur al civilizatiei descoperit exclusiv de Norvegia. Tot facem abstractie de celalalte tari care au fost lovite in aripa tot de sistemul totalitar al norvegienilor. Nu ma leg de istoria lor, caci dc intru acolo, cat or fi fost nazistii de... nazisti, cand vezi cum au fost tratati copiii ( si ai lor, ca mume le- au fost femei norvegiene) dupa razboi, suna taaare... primitiva intamplarea. Nu ma leg nici de faptul ca de bine ce le merge, se sinucid intr- o veselie, nici ca au sterilizat un nr  de femei de etnie rroma si niste barbati. Dar tarile astea plus procese pierdute la CEDO plus...ce sa vezi ? chiar norvegieni, simpli cetateni, juristi si medici, au fiecare o problema cu Barnevetul asta, toti sunt precum romanii, inapoiati si alte alea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alizee, uite eu nu imi pot da cu parerea daca a fost inspirata sau nu sa mute brusc copilul in Ro. Laura nici macar nu ne-a spus daca a fost de acord copilul.

Dar mi se pare ca minimizezi impactul negativ pe care il are asupra unui copil o profesoara care tipa, un coleg care il injura. Nu, nu e normal. El nu a experimentata asa ceva in ultimii ani.

Nu am afirmat niciodata ca este usor sa te adaptezi sistemului din Norvegia. Dar la fel nu este absolut deloc usor sa muti un copil din de la scoala din No la scoala in Ro. Chiar in we discutam cu amici de-ai mei ca singura varianta este la o scoala privata in Ro si nici acolo nu ai certitudinea ca se va adapta bine. Nu am printre cunostinte familii care sa isi fi trimis copii la scoala in Ro. Dar nici nu e deloc de aplaudat ca te lasi dus de val si cu gandul la drobul de sare sa iei o astfel de decizie pentru copilul tau. Poate fi bine, poate fi rau, fiecare decizie are consecintele ei. Fiecare are motivele lui iar eu din afara si fara sa stiu ce s-a intamplat nu pot comenta o astfel de decizie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ma......ca nu e romania tara in prada...doamne cand ii aud pe unii"como se dice la voi"......

 

Macar la noi nu se robotizeaza omul,nu e pus intr-un tipar...si n-are voie sa iaba personalitate....la noi oamenii au 'sange in ei".....

 

Mie nu mi se pare nimic extraordinar sa-ti fie frica si s atrebuiasca sa cresti copilul rece si robot si reclamagiu pe deasupra.....ca toate astea nu-l vor ajuta sa reuseasca in viata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otiliav, gandindu-ma ca femeia si-a facut bagajul si a parasit tara intr-o zi si jumatate, imi este clar ca ceea ce a auzit de la reprezentantii asa zisei protectii a copilului a determinat-o sa renunte la tot ce avea in acea tara, fara sa se mai uite inapoi. Siguranta unitatii familiei este mai importanta decat perioada de acomodara a copiilor intr-o alta tara. Copiilor li s-a explicat cu siguranta motivele acelei decizii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...