Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu inteleg cum vine chestia asta cu sa-si revizuiasca Norvegia sistemul legislative ca vezi Doamne legile ei fac rau strainilor care aleg sa se mute in Norvegia. Pe bune? Da ce a obligat Norvegia pe cineva sa stea pe teritoriul ei? A fortat pe careva sa traiasca si sa munceasca pe teritoriul ei? E normal ca o tara sa-si schimbe legislatia la presiunea unor straini care nu inteleg cultura respectivei tari, nu se pot adapta si poate intr-un an-doi si parasesc tara respectiva?

 

Si daca maine s-ar muta vreo 5 milioane de norvegenieni in Romania si ar face presiuni sa se modifice legislatia romaneasca in accord cu valorile si crezurile lor ar fi ok?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Ii Inteleg reactia, la fel as fi facut si eu. Poate nu plecam in Romania, poate alegeam alta tara, dar cred ca asa i-a fost cel mai usor atunci, pe moment, sa se intoarca intr-un loc cunoscut. Chiar daca n-a primit o amenintare clara sau un avertisment, in urma discutiei si-a dat seama ca pe viitor acolo exista un risc pe care n-a vrut sa si-l asume. Din motivul asta a preferat sa fie "on the safe side", intr-o tara in care a crescut si ea, si care nu are legi atat de dure (ma rog, diferite). Bineinteles ca sunt si parinti romani/straini care raman in Norvegia, si asta pentru ca simt ca se pot adapta conditiilor sau pentru ca, pur si simplu, n-au avut inca ocazia sa poarte o astfel de discutie. De exemplu eu aici pana acum n-am avut niciodata de a face cu cei de la protectia copilului, nu obisnuiesc sa vina la scoala. Scolile au pedagog sau psiholog intern si colaboreaza cu protectia doar daca situatia este intr-adevar grava.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cum vine chestia asta cu sa-si revizuiasca Norvegia sistemul legislative ca vezi Doamne legile ei fac rau strainilor care aleg sa se mute in Norvegia. Pe bune? Da ce a obligat Norvegia pe cineva sa stea pe teritoriul ei? A fortat pe careva sa traiasca si sa munceasca pe teritoriul ei? E normal ca o tara sa-si schimbe legislatia la presiunea unor straini care nu inteleg cultura respectivei tari, nu se pot adapta si poate intr-un an-doi si parasesc tara respectiva?

 

Si daca maine s-ar muta vreo 5 milioane de norvegenieni in Romania si ar face presiuni sa se modifice legislatia romaneasca in accord cu valorile si crezurile lor ar fi ok?

 

Daca legile acelei tari incalca drepturile omului in mod flagrant, chiar daca statul respectiv nu vrea, tot se vor face presiuni de la nivelul forurilor mondiale pt a le modifica, oricat de incredibil i s-ar parea cuiva. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar la ce scoala privata din Romania se injura si se tipa? Nu de alta, dar eu auzisem in general altfel de povesti.

 

In general, copiii care sunt prinsi ca injura, intai sunt avertizati, apoi li se scade nota la purtare.

La momentul asta, putine sunt cadrele didactice care tipa la copii, fiindca au fost prea multe scandaluri cu astfel de cadre, in presa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ma......ca nu e romania tara in prada...doamne cand ii aud pe unii"como se dice la voi"......

 

Macar la noi nu se robotizeaza omul,nu e pus intr-un tipar...si n-are voie sa iaba personalitate....la noi oamenii au 'sange in ei".....

 

Mie nu mi se pare nimic extraordinar sa-ti fie frica si s atrebuiasca sa cresti copilul rece si robot si reclamagiu pe deasupra.....ca toate astea nu-l vor ajuta sa reuseasca in viata.

 

Dimpotriva, in Romania copilului ii este luata orice initiativa. Este obligat sa urmeze indicatiile profesorului, sa nu vorbeasca, sa nu intrebe decat daca este invitat sa o faca, Are teme peste teme si aproape nu ii mai ramane timp sa incerce ceva care sa fie alegerea lui. 

Tipetele si agresivitatea profesorului forteaza copilul sa-si inchida creativitatea undeva adanc doar ca sa nu ajunga in necaz. Si niciodata nu isi va cere drepturile pentru ca scoala si societatea ii arata ca drepturile lui nu conteaza si intotdeauna va exista o figura autoritativa care sa i le nege. Sunt sigura ca asta ii va ajuta enorm sa reuseasca in viata, sa reuseasca sa fie mase de manevra pentru mai marii tarii. 

 

Cel putin asa a fost educatia mea, si a colegilor mei. Mai sunt si profesori cu talent in Romania dar din pacate nu mai sunt majoritatea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, eu am copilul in clasa I si pot sa-ti spun ca manualul de matematica este complet altfel structurat decat era in trecut. Se numeste "Matematica si explorarea mediului" si contine numeroase proiecte care stimuleaza gandirea si creativitatea.

 

Materia este grea, intr-adevar, dar exista si aceste lectii de relas.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...