Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Prieteneste iti spun ca mesajele tale sunt din ce in ce mai greu de citit. Atatea subiecte aruncate la gramada n-am mai vazut la nimeni.

NU vad ce legatura au antenisti sau vaccinele. 

Filmele cu "popor norvegian, care jubila aplicand corectii norvegiencelor nerusinate care au facut copii cu nazistii" nu sunt relevante cu privire la subiectul curent. In primul rand pentru ca e vorba de o alta generatie, in al doilea rand pentru ca sunt urmarile unui razboi care a alterat profund constiinta supravietuitorilor (nu stiu de ce dar am senzatia ca nici noi nu am fi mai breji decat ei pusi in aceeasi situatie) si in al treilea rand pentru ca genul ala de represalii la adresa "colaboratorilor nazisti" a fost vazut si in alte state (vezi Franta).

Discutia curenta nu este nici despre pedofilie sau alte deviatii de gen. Pana una alta, pedofilia este incriminata conform codului lor penal, fie ca ne convine durata de incarcerare sau nu. Discutii cu privire la legalizarea pedofiliei si a altor deviatii au mai fost lansate si de altii, nu doar de scandinavi. Intotdeauna se gaseste cate un individ sa enunte pareri controversate dar guess what, de aia se numeste democratie. Asta nu inseamna ca restul populatiei este sau va fii de acord. Pana acuma nu am vazut nici o legalizare de gen, ba mai mult se depun eforturi importante in identificarea si prinderea celor care au genul asta de preferinte. 

 

 

Pacatul meu e ca vorbesc, nu? Si încă o fac mult :)) Si nici măcar prost, ca nu zic nimic extraordinar, zic ca muuuulti alții, pe care tu alegi sa continui sa ii ignori.

Pacatul tău este ca nu mai vezi pădurea de copaci, mai exact de un singur copac numit " Bodnariu" , despre asta este vorba aici. Despre o întreaga pădure. Ma doare in cot ca se întinde in Franța and so on, nu pune la spate niște evidente care conțin cruzimi asupra celor mai slabi, repetate la anumite popoare.

Reduci tot, pana când rămâne nimic. 

Iata ți- am returnat favorul, vorbindu- ți prietenește. Alții au înțeles ft bine despre ce vorbesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pacatul meu e ca vorbesc, nu? Si încă o fac mult :)) Si nici măcar prost, ca nu zic nimic extraordinar, zic ca muuuulti alții, pe care tu alegi sa continui sa ii ignori.

Pacatul tău este ca nu mai vezi pădurea de copaci, mai exact de un singur copac numit " Bodnariu" , despre asta este vorba aici. Despre o întreaga pădure. Ma doare in cot ca se întinde in Franța and so on, nu pune la spate niște evidente care conțin cruzimi asupra celor mai slabi, repetate la anumite popoare.

Reduci tot, pana când rămâne nimic. 

Iata ți- am returnat favorul, vorbindu- ți prietenește. Alții au înțeles ft bine despre ce vorbesc.

 

A vorbii nu e un pacat. 

Dar daca tot vorbesti macar incearca sa ai o linie de discutie clara. Am fost si raman de parere ca nu e util sa amesteci la gramada mai multe subiecte pentru ca asta ingreuneaza intelegerea argumentelor tale.

Ma acuzi ca nu vad pardurea de copaci, dar in realitate problema nu e la mine ci la voi care preferati sa aruncati in discutie tot felul de jigniri voalate sau nu si ati uitat de cateva pagini bune argumentele.

Stiu ca o sa revina Alizee sa-mi spuna ca i-am refuzat toate link-urile si ca atitudinea mea e irationala, dar in realitate eu chiar am citit tot ce a pus ea, cap coada si din pacate nu vad apararea legala a acestei familii. Inutil sa va mai spun ca de fapt familia B nu se lupta cu mine, cu norvegienii sau cu Norvegia (am vaga senzatie ca argumentele legale nu prea va intereseaza). Familia B se lupta cu legea ok? Si daca din punct de vedere legal nu demonstreaza ca sunt parinti buni, opinia mea sau a voastra nu mai conteaza. Vreti sa demonstrati ca legea nu e perfecta, foarte bine numai ca un pic de informare nu strica, chiar si schimbata legea noua nu va face nici o diferenta pentru familia B pentru ca nici o lege nu se aplica retroactiv. 

Vreti sa ajutati famila B, trimiteti-le o scrisoare de suport cu toate gandurile voastre bune, continuati sa iesiti la manifestari (desi personal nu cred ca au mare influenta) dar renuntati odata la a mai arunca cu caracterizari de doi lei la adresa unei populatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica noi, astia, care avem compasiune pt familia Bodnariu, nu avem voie sa postam la acest subiect, dar cei care cred ca legea-i lege, indiferent de cate victime face si de cat de inumana este, au voie sa isi spuna parerile clar si raspicat ? 

 

Legile pot fi schimbate daca oamenii protesteaza, chiar daca tu nu crezi asta.

 

Fii sigura ca au suportul meu, pe pagina lor de fb.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica noi, astia, care avem compasiune pt familia Bodnariu, nu avem voie sa postam la acest subiect, dar cei care cred ca legea-i lege, indiferent de cate victime face si de cat de inumana este, au voie sa isi spuna parerile clar si raspicat ? 

 

Legile pot fi schimbate daca oamenii protesteaza, chiar daca tu nu crezi asta.

 

Fii sigura ca au suportul meu, pe pagina lor de fb.

 

Ce zic eu si ce intelegi tu. Continua sa expui argumente, nu te opreste nimeni. Da e posibil ca cineva sa le conteste, se intampla intr-o dezbatere, asta nu inseamna ca esti opresata, sau ca cineva are ceva cu tine, inseamna dialog. 

Legea poate fi schimbata, nici nu am zis contrariul dar e posibil sa nu ajute cazul curent (chestie care nu ar trebui sa te opreasca sa ceri schimbarea, nu e niciodata tarziu sa schimbi ceva), sau e posibil ca schimbarea ceruta sa faca mai mult rau decat bine. 

Compasiunea nu inseamna ca acuma gata suntem justificati sa luam norvegienii in catare si sa ii acuzam de toate cate ne vin la gura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca din punct de vedere legal nu demonstreaza ca sunt parinti buni, opinia mea sau a voastra nu mai conteaza.

 

Madanic, aici e problema esentiala a acestor cazuri.

S-a intrat intr-o spirala de necontrolat pentru ca parintii trebuie sa demonstreze ca sunt parinti buni dupa ce li se iau copiii in loc ca aceste organizatii sa demonstreze  mai intai ca parintii nu sunt buni pentru a le fi luati copiii.

Atunci intrebarea este unde se opreste spirala? Pot lua casele impare din doi in doi de exemplu si  obliga parintii sa demonstreze ca sunt parinti buni? Da, o  pot face conform procedurii actuale. Nu trebuie demonstrat nimic inainte . Doar se ia o hotarare. In timp se va putea ajunge acolo sigur pentru ca s-a mers din observatii grave cu adevarat (bataie dovedita) la observatii mult mai putin grave (bataie banuita, neingrijire adecvata , certat copil, tantrumuri) si apoi la observatii de-a dreptul fara logica (paine taiata prost , mancat cu mana si altele) deci continuand se poate ajunge prin inductie chiar si la momentul in care fiecare parinte va trebui sa dovedeasca la 2,5,8,12 ani ai copilului de exemplu in fata lor ca este un parinte bun pentru a nu ii fi luat copilul? Da. Intelegi diferenta poate.

 

Pe cand constitutia Romaniei de exemplu (pentru ca nu stiu norvegiana:) dar cred ca si pe la ei sunt articolele astea) spune clar:

 

ARTICOLUL 48

(1) Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între soţi, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor.

 

 

DEci, este un drept dat prin constitutie . Asta inseamna ca nu trebuie dovedit nimic pentru a-l avea. Il ai pentru ca esti parinte.

Din contra , pentru a-ti fi restrans acest drept altii trebuie sa dovedeasca intai legitimitatea aceasta . In fata instantei.

 

Barnevernetul nu demonstreaza nimic inainte de a lua copiii si nici  timp de ani de zile dupa aceea de multe ori deci le incalca parintilor un drept constitutional  creindu-se precedente periculoase si nedemocratice.

 

Asta desi nu sse  demonstreaza  initial de catre ei faptul ca era necesara luarea copiilor din familie.

 

(2) Restrângerea poate fi dispusă numai dacă este necesară într-o societate democratică. Măsura trebuie să fie proporţională cu situaţia care a determinat-o, să fie aplicată în mod nediscriminatoriu şi fără a aduce atingere existenţei dreptului sau a libertăţii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...