Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cine sunt narozi? Cine isi bate copii in numele religiei?

Bodnariu din punctul meu de vedere sunt narozii care isi bat copiii. Pana la urma singurul fapt concret e ca acei copii se plangeau la scoala ca o mai luau din cand in cand acasa. Eu imi pun intrebarea daca au ajuns sa se planga la scoala cate palme corectionale or fi luat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bodnariu din punctul meu de vedere sunt narozii care isi bat copiii. Pana la urma singurul fapt concret e ca acei copii se plangeau la scoala ca o mai luau din cand in cand acasa. Eu imi pun intrebarea daca au ajuns sa se planga la scoala cate palme corectionale or fi luat. 

 

Marina, chiar daca ar fi asa, intai trebuia monitorizata familia, apoi ajutata, nu smuls copiii din familie. Mult mai traumatizati sunt niste copii aruncati intr-un mediu strain pt a le inlocui familia, decat daca ar fi ajutati parintii sa isi indrepte comportamentul fata de copii. 

Nu ma refer la parinti sadici.

 

Sotii Bodnariu au gresit, intr-adevar, fiindca stiau ca legile in norvegia frizeaza absurdul si risca sa li se confiste copiii, dar asta nu inseamna ca protectia copilului are dreptul sa procedeze la modul in care a procedat cu ei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alizee, banuiesc ca ai dreptate desi nu pot sa stiu magnitudinea cazului sau la cata violenta au fost supusi acei copii. 

am cautat declaratia care mi-a ramas in minte acum ceva vreme data de fratele tatalui si care sincer m-a facut sa gandesc ceea ce am scris:

 

"Daniel Bodnariu, fratele lui Marius Bodnariu, a declarat pentru HotNews.ro ca directoarea ar fi facut sesizarea pe motive religioase (exemplu: Eliana si Naomi ar fi spus la scoala ca "Dumnezeu pedepseste pacatul" sau ca educatia religioasa primita acasa le limiteaza dezvoltarea), dar si pe motiv ca fetele ar fi fost "disciplinate fizic" de catre parinti, in urma unei marturii a fetelor. In sesizare, directoarea scolii din Vevring ar fi scris ca nu exista semne de violenta fizica, potrivit declaratiei lui Daniel Bodnariu"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, si eu am citit acel articol, ca de altfel, tot ce s-a scris despre  aceasta familie. Dar tot nu pot fi de acord cu indepartatul copiilor din familie. Nu asa se ajuta parintii si pe copiii acestora sa creasca frumos, fara traume majore. Ori, actiunile barnevernetului nu iau in considerare familia ca instrument de dezvoltare armonioasa, ci pun accent numai pe anumite derapaje ale parintilor fata de copii, indiferent daca le da o palma dupa ceafa sau ii scoate dezbracati in zapada pt a-i pedepsi. Este absurd pana la inconstienta criminala fata de soarta celor care traiesc pe teritoriul lor.

 

Nu stiu unde am citit ca, norvegia procedeaza la modul asta, pt ca copiii get beget norvegieni se nasc, in numar mare, cu sindromul down. 

 

Orice motiv ar avea pt a rapi copiii oamenilor, sub cel mai mic pretext, nu este unul cinstit, care poate fi spus clar. De aceea barnevernetul pastreaza o tacere absoluta asupra motivelor sale, impunandu-le si parintilor sa faca la fel.

Nu, nu este in interesul copiilor sa fie smulsi din familie pt niste palme si rugaciuni (ca mod de viata); doar nu-i antreneaza, ca pe cei din isis, sa devina ucigasi. 

Sa pastram o proportie a faptelor in raport cu consecintele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este o masura exagerata. Acum copiii sunt de 1000 de ori mai traumatizati. Mai degraba trimiteau pe cineva de la protectia copilului in familie sa-i tina zi de zi sub observatie. Nu sunt de acord cu pedepsele fizice, nu le aplic, stiu ca sunt destui parinti care o fac, dar tot mi se pare un abuz sa li se ia copiii din prima zi. Da, merita sa fie sanctionati cumva, ar trebui obligati sa mearga la cursuri de parenting si la psiholog, ar trebui sa vina acea persoana de la protectie pentru o perioada in familie si sa incerce mai intai sa corecteze greselile de educatie ale parintilor, sa-i ajute sa-si educe copiii, nu sa destrame familia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...