Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

"În urma discuţiilor, consulul român poate vizita copiii aflaţi în plasament, cu menţiunea că astfel de vizite pot fi acceptate de autorităţile de protecţie a copilului dacă interesul superior al minorului nu este lezat."

 

Ironic si sinistru, in acelasi timp, este ca deja interesul superior al copilului a fost lezat in momentul in care aceasta institutie a rapit copiii acestei familii.

 

 Foarte concret, intr-adevar.  [fri]

 

Important este ca acest barne sa se stie supravegheat. Sa vada ca nu mai poate face chiar ce vrea, cand vrea si cum vrea fara sa dea socoteala ptr asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Otilia, e mai rau ca darea spre adoptie. Faptul ca raman asa, in fostere, cu probabilitati mari sa tot fie permutati, nu face decat sa terorizeze copii si parinti biologici, deopotriva, ii tine in limbo cat timp vor ei, e sadic de- a dreptul! daca te gsndesti ca vorbim si de ani.

Niste parinti adoptivi se prezuma ca sunt la fel ca parintii biologici, isi doresc copiii ca sa le fie fii/ fiice, sa le fie parinti, neconditionat. Daca nu se trece la adoptie, nici familia extinsa nu poate fi luata in calcul, nu? Bunici, unchi etc.

Copiii astia risca sa nu mai aibe o familie niciodata, atata timp cat sunt minori.

Eu una, sincer, dupa cate castane ne- am luat ca suntem " comunisti" ,  nu credeam ca voi ajunge sa discutam lucruri de genul, in anii astia, provocate de crema Europei. E groaznic, suntem din filme si din istorie, metodele le- am trait ca omenire, ca natie...scopurile sunt de teorii conspirationale. Va vine sa credem ca ne cadram la Equilibrium, Gattaca, Matrix, Divergent..sau 1984/ Procesul? Filmele astea...se tot fac, probabil ca cine persista, incearca sa ne traga de maneca.

Trebuie sa intelegem ca se negociaza, pe cale diplomatica...se face un balet ft complicat, intre unii puternici si cu idei de iti sta freza in loc si noi, laxatii spre igorare ca stat ac vine vorba de minori. Parintii romani cum sunt, e o alta discutie. Eu zic ca ne- am schimbat si continuam sa o facem intr- o directie buna :) Se vede din multe mesaje inclusiv pe DC. 

Cu copiii tiganilor/ celor care cersesc in genere, sorry, dar la noi chiar s- a subtiat vizual aspectul. Au plecat multi dincolo. In afara de francezi, care ii ridica dimpreuna cu parinti si ii pune pe avionu' de Romania, copiii aia sunt lasati in pace si de catre autoritatile tarilor respective, isi vad de cersit si altele in continuare , cu alte cuvinte. Nu e simplu nici pt " democrati" :D. Dar la modul serios, isi baga capul intre umeri cand vine vorba de copiii tiganilor sau musulmanilor din ograda lor. Pana la problemele cu refugiatii, in cartierele musulmanilor parca nici politia nu calca...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scrie undeva ca fetele nu se duc la scoala? Probabil nu la aceeasi scoala, dar la o scoala tot se duc. Baietii la fel, daca sunt de varsta scolara. La fel, si in oras, sau in alte locuri... ideea e ca nu au voie parintii si familia sa aiba contact cu copiii, nu ca sunt copiii tinuti non-stop in casa si izolati de lume.

 

Nu cred ca scrie, a banuit  din cazurile celelalte citite.

Dar tu cum iti explici faptul ca nu are voie nimeni sa le vada nici macar sub supraveghere decat ca se incearca ruperea lor psihiologica de ceea ce a fost inainte? daca acuzatia este de abuz fizic asta nu se poate intampla de fata cu oamenii protectiei sociale sigur deci parintii ar fi trebuiti lasati sa le vada pana la decadere din drepturi legala. De ce pe baiiatul nealaptat pot sa il vada dar pe fete nu?

 

Inca ceva inexplicabil Legal: cum merg la scoala? Cine a facut Legal inscrierea la noua scoala si radierea de la cea veche? deocamdata parintii sunt Legal tutori.

Fara inscriere legala nici un dascal nu cred ca intr-o tara civilizata nu isi asuma raspunderea copilului pe un interval de 6 ore cel putin.

Doar daca BV are  legi interne de functionare ce in situatii de urgenta intra peste legea normala altfel, nu, nu pot merge la alta scoala/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucialu, ca cineva care lucreaza in domeniu, pot sa te asigur ca cel putin in orasul in care traiesc si lucrez eu copiii tiganilor NU ies la cersit  - ar fi luati imediat de politie si de serviciile sociale, iar parintii arestati -  merg la scoala iar autoritatile de aici se asigura ca cei mici intr-adevar merg la scoala. Vrei sa-ti spun cum o echipa dedicata se asigura ca TOTI copiii est-europeni sunt inscrisi la scoala? Lucrez macar de 2-3 ori/saptamana cu echipa asta, care inclusiv se ocupa de completarea formularelor de inscriere si asigura sustinere si interpret parintilor sa le duca la scoala si sa discute cu directoarea. Vrei sa iti spun cate cazuri am avut la tribunal  - cazuri in care parintii sunt dati in judecata ca au copiii prezenta redusa? Mai de voie, mai de nevoie, parintii ii trimit pe copii la scoala (mai ales ca nu e nevoie sa plateasca nimic, in caz ca au venituri mici sau deloc copiii primesc inclusiv uniforme si o masa calda), pana la 16 ani TOTI copiii trebuie sa fie scolarizati - iar cei care raspund in caz ca nu sunt scolaizati sunt parintii. Si cum nu le convine sa primeasca amenzi (pe care daca nu le platesc au probleme si mai mari) sau sa ajunga dupa gratii, parintii, fie ei si de etnie roma, ii trimit la scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca scrie, a banuit asta fata din cazurile celelalte citite.

Dar tu cum iti explici faptul ca nu are voie nimeni sa le vada nici macar sub supraveghere decat ac incearca ruperea lor psihiologica de ceea ce a fost inainte? daca acuzatia este de abuz fizic asta nu se poate intampla de fata cu oamenii protectiei sociale sigur deci parintii ar fi trebuiti lasati sa le vada pana la decadere din drepturi legala. De ce pe baiiatul nealaptat pot sa il vada dar pe fete nu?

 

Inca ceva inexplicabil Legal: cum merg la scoala? Cine a facut Legal inscrierea la noua scoala si radierea de la cea veche? deocamdata parintii sunt Legal tutori.

Fara inscriere legala nici un dascal nu cred ca intr-o tara civilizata nu isi asuma raspunderea copilului pe un interval de 6 ore cel putin.

Doar daca BV are  legi interne de functionare ce in situatii de urgenta intra peste legea normala altfel, nu, nu pot merge la alta scoala/

 

Eu aici am lucrat mult cu Children's Reporter, autoritatea juridica ce se ocupa de copii. Am avut de-a face cu destule cazuri in care parintii au fost despartiti de copii, si asta e procedura. Copiii stau in fostercare, la o alta familie, nu neaparat in acelasi oras. Frecventeaza o alta scoala, sunt inscrisi la alt medic de familie  - asta pe perioada in care nu locuiesc cu parintii. Iar la intalnirile cu parintii nici parintii nu au voie sa intrebe, dar nici copiii sa spuna adresa unde stau, scoala la care merg, la ce GP sunt inregistrati.

Si da, directorul de scoala/autoritatile scolare ii pot primi pe copii la scoala fara probleme. Responsabilitatea parintelui a fost preluata temporar de autoritati (in cazul Norvegiei BV) , copiii sunt inscrisi absolut legal la noua scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca scrie, a banuit asta fata din cazurile celelalte citite.

Dar tu cum iti explici faptul ca nu are voie nimeni sa le vada nici macar sub supraveghere decat ac incearca ruperea lor psihiologica de ceea ce a fost inainte? daca acuzatia este de abuz fizic asta nu se poate intampla de fata cu oamenii protectiei sociale sigur deci parintii ar fi trebuiti lasati sa le vada pana la decadere din drepturi legala. De ce pe baiiatul nealaptat pot sa il vada dar pe fete nu?

Eu nu pot decat sa speculez pe baza a ce s-a scris si zis pana acum. Deci nu o luati cu litera de lege ca asa a fost. Dar am inteles ca fetele au spus ca ambii parinti le-au lovit. Deci in situatia lor nu le pot vedea parintii. In legatura cu bebele, acuzatia fusese ca a fost scuturat de tata. Deci mama poate sa il vada, tatal nu. Nu mai stiu cum era cu baietii. O situatie tare trista... ca toate situatiile de acest fel. There are no winners [:(] [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dark,  fain! Merci de raspuns! :) Dar asta e la voi, in Scotia. Din UK am cetit niste mesaje xenofobe la adresa romanilor, cu ocazia Bodnariu case, de mi- a mai cazut perplex un mit. ( Si era cu de- astea, tigani, cersatori, jegosi etc. ) Adica nici chiar asa rasisti nu suntem noi romanii, e si pe la case mai mari... cu cersatorii e poveste veche, probabil ca acuma vor fi un pic lasati in pace, ca au alte belele pe cap tarile respective. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu aici am lucrat mult cu Children's Reporter, autoritatea juridica ce se ocupa de copii. Am avut de-a face cu destule cazuri in care parintii au fost despartiti de copii, si asta e procedura. Copiii stau in fostercare, la o alta familie, nu neaparat in acelasi oras. Frecventeaza o alta scoala, sunt inscrisi la alt medic de familie  - asta pe perioada in care nu locuiesc cu parintii. Iar la intalnirile cu parintii nici parintii nu au voie sa intrebe, dar nici copiii sa spuna adresa unde stau, scoala la care merg, la ce GP sunt inregistrati.

Si da, directorul de scoala/autoritatile scolare ii pot primi pe copii la scoala fara probleme. Responsabilitatea parintelui a fost preluata temporar de autoritati (in cazul Norvegiei BV) , copiii sunt inscrisi absolut legal la noua scoala.

Banuiam ca aceasta este procedura.

Mereu m-am intrebat cum de colega fiicei mele nu a vorbit niciodata de mama ei naturala.

Daca tu ai fost la astfel de intalniri Dark, spune-ne te rog cum reusesc ei sa faca copilul sa nu spuna macar in ce oras l-au dus sau la ce scoala este. Cum il conving, ce metode au?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucialu, ca cineva care lucreaza in domeniu, pot sa te asigur ca cel putin in orasul in care traiesc si lucrez eu copiii tiganilor NU ies la cersit  - ar fi luati imediat de politie si de serviciile sociale, iar parintii arestati -  merg la scoala iar autoritatile de aici se asigura ca cei mici intr-adevar merg la scoala. Vrei sa-ti spun cum o echipa dedicata se asigura ca TOTI copiii est-europeni sunt inscrisi la scoala? Lucrez macar de 2-3 ori/saptamana cu echipa asta, care inclusiv se ocupa de completarea formularelor de inscriere si asigura sustinere si interpret parintilor sa le duca la scoala si sa discute cu directoarea. Vrei sa iti spun cate cazuri am avut la tribunal  - cazuri in care parintii sunt dati in judecata ca au copiii prezenta redusa? Mai de voie, mai de nevoie, parintii ii trimit pe copii la scoala (mai ales ca nu e nevoie sa plateasca nimic, in caz ca au venituri mici sau deloc copiii primesc inclusiv uniforme si o masa calda), pana la 16 ani TOTI copiii trebuie sa fie scolarizati - iar cei care raspund in caz ca nu sunt scolaizati sunt parintii. Si cum nu le convine sa primeasca amenzi (pe care daca nu le platesc au probleme si mai mari) sau sa ajunga dupa gratii, parintii, fie ei si de etnie roma, ii trimit la scoala.

 

 

Eu nu pot decat sa speculez pe baza a ce s-a scris si zis pana acum. Deci nu o luati cu litera de lege ca asa a fost. Dar am inteles ca fetele au spus ca ambii parinti le-au lovit. Deci in situatia lor nu le pot vedea parintii. In legatura cu bebele, acuzatia fusese ca a fost scuturat de tata. Deci mama poate sa il vada, tatal nu. Nu mai stiu cum era cu baietii. O situatie tare trista... ca toate situatiile de acest fel. There are no winners [:(] [:(]

 

Ba da, marele winner este barne asta, care mai justifica 1-2-3 psihologi, inca 1-2-3 avocati samd.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...