Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Banuiam ca aceasta este procedura.

Mereu m-am intrebat cum de colega fiicei mele nu a vorbit niciodata de mama ei naturala.

Daca tu ai fost la astfel de intalniri Dark, spune-ne te rog cum reusesc ei sa faca copilul sa nu spuna macar in ce oras l-au dus sau la ce scoala este. Cum il conving, ce metode au?

 

Eu pana acum am tradus la intalnirile juridice, deci intre autoritati (Protectia copilului+reprezentantul scolii, sa stiti ca mereu e prezent cineva din partea asistentei sociale si a scolii + foster parent)  si parinti, nu la cele private, intre parinti si copii. Care au loc intr-un loc neutru. Dar sa stiti ca am avut situatii cand copiii spuneau chiar ei ca nu vor sa ii vada pe parinti, sau pe unul dintre parinti, nici macar la intalnirile juridice. Iar reprezentantul juridic, la fiecare sedinta, analizeaza probele si temeiurile din dosar si aproba sau nu absenta copiilor la sedinte.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dark,  fain! Merci de raspuns! :) Dar asta e la voi, in Scotia. Din UK am cetit niste mesaje xenofobe la adresa romanilor, cu ocazia Bodnariu case, de mi- a mai cazut perplex un mit. ( Si era cu de- astea, tigani, cersatori, jegosi etc. ) Adica nici chiar asa rasisti nu suntem noi romanii, e si pe la case mai mari... cu cersatorii e poveste veche, probabil ca acuma vor fi un pic lasati in pace, ca au alte belele pe cap tarile respective. 

 

Eh, oameni prosti si frustrati sunt peste tot, indiferent de tara. La fel, si oameni buni.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, marele winner este barne asta, care mai justifica 1-2-3 psihologi, inca 1-2-3 avocati samd.

 

Ba da, marele winner este barne asta, care mai justifica 1-2-3 psihologi, inca 1-2-3 avocati samd.

banu-i ochiul stim noi cui. 

Si este valabil si pt victime. Parintii care aleg tarilea astea, ca sa le fie mai bine copiilor, unii  ii lasa acasa si pleaca ca sa le puna o paine pe masa, dar pierd masiv copiii in alte lucruri, riscand sa se instraineze unii de altii, sinuciderile unora dintre acesti copii ca nu mai pot de dorul parintilor :(  Altii, care nu se multumesc cu mai bine ci vor ft bine... inchizand ochii la treburile neplacute ale tarilor in care se duc...eu sunt convinsa ca stiau toti de Barnevernet...probabil ca si- au spus ca ei lor nu li se poate intampla, ca nu exista " motive", ca nu dau motive, cert e cu nu au luat in serios legea sau mai rau, posibilitatea unor astfel de abuzuri. A interzice cu desavarsirea orice forma de violenta aplicata minorului e una. Si la noi e asa. Dar de la asta, la dus copiii departe de casa, scurt pe doi, in casele unor straini, cu niste unii mari care tot pun intrebari, refuzandu- le contactul cu parintii sau in conditii inumane, pt mine una, fara intelegere, fara aplcare pt nevoile copiilor...pai e exact cum iei un caine sau o matza, sa o ingrijesti, pana si lor le oferi o forma de afectiune si se vede ca o percep... aici e totul rece, calculat, dus la extrem...si la ce sume, cam dificil sa mai vezi o bunacredinta in toate actiunile astea. Ca sa nu mai spun ca se face taman pe dos fata de ceea ce recomanda psihologii, pedagogii ca sa faci pentru ca puiul de om sa se faca Om.

Sa dea Dumnezeu sa se schimbe ceva acum. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.sott.net/article/297142-Hundreds-protest-kidnapping-in-Norways-Child-Welfare-System

 

 

"""


Hundreds of demonstrators gathered in the Norwegian capital Oslo, to protest against the country's foster care system. They are angry at children being 'kidnapped' from their families, which the protesters say is a breach of family rights. 

Driving rain in Oslo didn't put the several hundred protesters off from making their viewpoint heard, as they assembled by the city's Central Station, before marching towards the parliament building. 

Banners were held aloft, with messages including: "Children are not business," and, "Bring back our children." They are angry at the Norwegian foster care system 'Barnevernet,' (Child Protection Service), which has seen families in the country lose their children for alleged abuses, such as accidentally dislodging a child's loose tooth.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi suna foarte bine cum e in Scotia.

 

In cazul barne nu imi vine sa cred ca e vorba de bani, ci de o gandire foarte rigida si ochealari de cai

Foarte foarte ciudat mi se pare si comportamentul directoarei care ba ii reclama, ba nu mai vrea cand vede consecintele. Daca e chiar asa cum s-a scris.

 

Ok, poate am inteles eu gresit comentariul Otiliei legat de "izolarea pentru pedepsire" a fetelor. Dar cu fratii de ce nu se pot intalni? Ce le fac fratii mai mici?

Si daca parintii sunt violenti, presupun ca sunt violenti numai cu fetele, dar cu baietii nu, si pe ei ii lasa sa ii viziteze?

La bebelus mi se pare clar, e vorba de acuzarea de scuturare... Si iar, ar fi trebuit sa se extinda la toti copiii daca ei cred asta.

 

Cel mai grav mi se pare ca (in alte cazuri) chiar atunci cand acuzatiile se dovedesc nefondate, se incearca sa nu se dea copiii inapoi.

Si faptul ca totul se desfasoara (tot procesul Barne) fara a se lua in considerare psihicul si binele copilului. Si aici nu ma refer la despartirea de parinti, ci la cum se ocupa de toata situatia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi suna foarte bine cum e in Scotia.

 

In cazul barne nu imi vine sa cred ca e vorba de bani, ci de o gandire foarte rigida si ochealari de cai

Foarte foarte ciudat mi se pare si comportamentul directoarei care ba ii reclama, ba nu mai vrea cand vede consecintele. Daca e chiar asa cum s-a scris.

 

Ok, poate am inteles eu gresit comentariul Otiliei legat de "izolarea pentru pedepsire" a fetelor. Dar cu fratii de ce nu se pot intalni? Ce le fac fratii mai mici?

Si daca parintii sunt violenti, presupun ca sunt violenti numai cu fetele, dar cu baietii nu, si pe ei ii lasa sa ii viziteze?

La bebelus mi se pare clar, e vorba de acuzarea de scuturare... Si iar, ar fi trebuit sa se extinda la toti copiii daca ei cred asta.

 

Eu am scris ca sunt ca si intr-o perioada de pedeapsa. Nu e logic sa li se spuna fetelor ca sunt pedepsite. Nici macar sa se sugereze asa ceva. Asta ar mai trebui sa faca fetele sa se simta vinovate.

Cu fratii mai mici probabil nu se intalnesc pentru ca cel mai probabil nu sunt in acelasi oras sau poate nu vor sa discute intre ei, nu vor sa se simta fetele defavorizate ca fratii s-au intalnit cu mama. Pot fi tot felul de motive. Iar re-unirea celor 4 frati mai mare e greu de realizat pentru ca si daca sot-sotie sunt angajati ai statului tot le-ar fi greu sa ia dintr-odata 4 copii in grija.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, marele winner este barne asta, care mai justifica 1-2-3 psihologi, inca 1-2-3 avocati samd.

 

BV am mai scris si repet. Nu e firma privata. Stiu ca s-au mai facut astfel de afirmatii pe aici dar eu nu am vazut o astfel de afirmatie confirmata.

BV e protectia copilului din Ro. Care nu inregistreaza venituri proprii. Sunt angajati ai statului psihologii. Si cu cat au mai multe cazuri cu atat cheltuie mai mult si raman fara buget. Care buget apropo s-a redus anul acesta si se va reduce foarte mult din cauza crizei petroliere. Pe ei ii costa foarte mult cazurile cu imigrantii pentru ca apeleaza la traducatori, avocatii au mai mult de munca si BV plateste avocatii din bugetul pe care il au. Vom vedea in anii urmatori cat isi mai permit ei sa faca exces de zel in astfel de cazuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai era un caz in care BV il luasera pe copil pe motiv de homeschooling far sa  sa mai si descopere ceva

 

 

Groaznic. Totusi, cum fac daca nu se sesizeaza vecinii? 

 

Otilia, uite aici ce spune Renate Weber, europarlamentar cu niscaiva vechime in trebi juridice europene. " Europarlamentara a subliniat că Barnevernet este un serviciu externalizat, unul privat. "Eu sunt convinsă că există un buget care este cred că este pus la dispoziție pentru fiecare caz de copil în parte. Faptul că norvegienii și-au externalizat un serviciu e ok, este opțiunea lor, nu este o problemă, dar nicio organizație nu poate să fie absolut independentă în sensul în care oricum trebuie să existe un control", a subliniat eurodeputata. "

 

 

Sursa: http://www.dcnews.ro/mobile/caz-ocant-care-a-dus-la-infiin-area-barnevernet-renate-weber-informa-ie-cheie-exclusiv_494648.html

 

 

Controlul lor se face per caz in parte, doar in instanta. Deci pana la Dumnezeu, te mananca sfintii. Si vedem cum au grija ca sa isi faca dosarele beton. 

 

Banuiesc ca sapaturile dupa infos legate de statutul legal al institutiei s- au facut in mod temeinic de catre oficiali. Si cre' ca au inceput de la negarea oricarei forme de detaliu, tot pe cale oficiala, nu in presa!  inclusiv dinspre ambasadoarea Norvegiei, care o tot tinea langa ca e ilegal sa ofere/ primeasca detalii. A facut si o declaratie  la TVR. Si a ridicat mingea ac a spus ca deciziile BV pot fi contestate etc doar in instanta. Bazaconia e ca, ancheta " sociala" cand si parintii vor fi intrebati conform legii, nu cum fu la politie fara avocat...s- ar fi vrut a avea loc ptin februarie. Desi copiii au fost luati in noiembrie. Poate acum reusesc sa accelereze un pic procedurile, ca e tambalau. Nu stiu, vom vedea.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...