Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Da si eu am pus  mai demult un link in care se explica in 2011 ca s-a privatizat o treime din BV

 

edit am incercat acum sa-l redeschid si vad ca da eroare [:)] culmea

dar am gasit altul din 2013 deci cifrele pot fi mai mari acum deja: One third of the national Child Welfare Service is not public 

 

http://www.tnp.no/norway/panorama/4049-social-inclusion-ministry-wants-private-players-in-child-welfare-in-norway

 

ar fi bine sa nu fie adevarat pentru ca ar mai fi o sansa

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da si eu am pus  mai demult un link in care se explica in 2011 ca s-a privatizat o treime din BV

 

edit am incercat acum sa-l redeschid si vad ca da eroare [:)] culmea

dar am gasit altul: One third of the national Child Welfare Service is not public 

 

http://www.tnp.no/norway/panorama/4049-social-inclusion-ministry-wants-private-players-in-child-welfare-in-norway

 

ar fi bine sa nu fie adevarat pentru ca ar mai fi o sansa

Ce inseamna pentru tine privatizare?

 

Am cautat in DEX si am gasit "PRIVATIZÁ, privatizez, vb. I. 1. Tranz. A trece întreprinderi sau instituții din proprietatea statului în proprietatea particulară. 2. Refl. A(-și) înființa o întreprindere, o firmă particulară; a iniția o afacere. – Privat + suf. -iza"

 

Nu se pot cumpara actiuni la BV? nu e la bursa?

 

Faptul ca apeleaza la firme private de avocatura, de traducatori, etc nu inseamna ca s-a privatizat BV.

Ai pus acelasi link si data trecuta. Exista un registru aici unde veti cine detine o firma privata si in ce proportie. Credeam ca vii cu informatii exacte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BV am mai scris si repet. Nu e firma privata. Stiu ca s-au mai facut astfel de afirmatii pe aici dar eu nu am vazut o astfel de afirmatie confirmata.

BV e protectia copilului din Ro. Care nu inregistreaza venituri proprii. Sunt angajati ai statului psihologii. Si cu cat au mai multe cazuri cu atat cheltuie mai mult si raman fara buget. Care buget apropo s-a redus anul acesta si se va reduce foarte mult din cauza crizei petroliere. Pe ei ii costa foarte mult cazurile cu imigrantii pentru ca apeleaza la traducatori, avocatii au mai mult de munca si BV plateste avocatii din bugetul pe care il au. Vom vedea in anii urmatori cat isi mai permit ei sa faca exces de zel in astfel de cazuri.

 

Asta este ultima speculatie pe tema:

 

http://www.ziaristionline.ro/2016/01/12/monstrul-bilderberg-in-spatele-cazului-bodnariu-familia-wallenberg-actionara-la-serviciul-public-de-protectia-copilului-barnevernet/

 

Intelegi ceva din poza aia, Otilia?

 

"med profitt" e profitul mediu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michele, ceea ce spune acel avocat norvegian, Marius Reikeras, despre BV ( in cunostinta de cauza pe parte profesionala ) iti ridica parul in cap, dar da, confirma cele mai negre scenarii pe care ni le putem face in urma a tot ceea ce cunoastem pana acum. Sunt independenti, cu buget enorm, totusi numiti politic. E totul asa de bine tesut in favoarea lor, incat o familie obisnuita, e prinsa indiferent ce ar face. 95 pana la 96% din cazuri sunt cu castig de cauza pt BV. 

in 96 au fost condamnati de Curtea Drepturilor Omului pt ca au incalcat art 8 din Conventia europeana a drepturilor..... omului, cel cu respectarea vietii private si  de familie, Curtea mentionand ca decizia de luare a minorului de la parinti, Intotdeauna trebuie sa fie una temporara...., iar intentiile BV sunt de a lua copiii definitiv 100% din cazuri! Si cu cat trece timpul de cand copiii au fost luati, cu atat sansele ca ei sa se intoarca acasa scad, pt ca sunt instrainati, asta se urmareste. O spune negru pe alb omul acesta.

apoi aminteste despre procesele pierdute pt nerespectarea principiului prezm de nevinovatie.. si altele.

 

Se Justifica Toata Mediatizarea, Se Justifica Initierea De Proteste, chiar e ultima carte, iar faptul ca acum avem observator trimis din partea autoritatilor romane, poate da un plus sansei de a- si recupera copiii toate familiile de romani. Acelasi sprijin il vor primi toti parintii care sunt si cetateni romani. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De familia Radulescu din Arad, ati auzit? Din 2012 nu mai stiu nimic despre 5 dintre copiii lor luati de catre BV. Nici macar daca traiesc. E prea mult. Ba, eu cred ca daca nu se luau acum de o familie penticostala, nimeni nu stia nimic. Copiii au facut pe ei cand au fost luati. Daca nici asta nu a fost terorizare... 

 

 

http://www.dcnews.ro/mobile/ocant-propunerea-barnevernet-pentru-o-familie-de-romani-nu-i-au-mai-vazut-copiii-din-2012_494455.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De familia Radulescu din Arad, ati auzit? Din 2012 nu mai stiu nimic despre 5 dintre copiii lor luati de catre BV. Nici macar daca traiesc. E prea mult. Ba, eu cred ca daca nu se luau acum de o familie penticostala, nimeni nu stia nimic. Copiii au facut pe ei cand au fost luati. Daca nici asta nu a fost terorizare... 

 

 

http://www.dcnews.ro/mobile/ocant-propunerea-barnevernet-pentru-o-familie-de-romani-nu-i-au-mai-vazut-copiii-din-2012_494455.html

 

Da, am postat eu la celalalt subiect linkuri, inclusiv videouri. Am inteles ca aveau dreptul de a lua copiii inapoi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ma intreba cineva de ce sunt naiva si nu cred ca alti parinti pot face rau copiilor.

 

Eu imi divinizez copilul.Si nu pot sa concep ca exista oameni diferiti pentru care copilul nu e ratiunea de a trai ,tot universul unei familii.

Eu nu stiu si nu pot concepe ca un copil nu e sfant.Familia trebuie sa iubeasca copilul copilul este tot ce e mai frumos pe acest pamant.

 

Nu-s naiva ci privesc lucrurile din punctul meu de vedere.

 

Sub nici o forma nu-s de acord cu palma sau altceva.

 

Dar repet....distrugerea copiilor si a familiilor cum se intampla in norvegia e de domeniul hitlerismului.ACOLO E UN COMUNISM MAI RAU CA PE VREMEA LUI sTALIN.DOAR CA OAMENII AU CASA SI MASA La greu.

 

Pai daca e semiprivata inseamna ca banul circula...circula......un copil...o suma de bani.....

 

Asta nu e civilizatie.Distrugerea sufletului unui copil nu e civilizatie.Asa faceau hitleristii cu evreii....

Doar ca nu la acelasi nivel.

E opinia mea.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, am postat eu la celalalt subiect linkuri, inclusiv videouri. Am inteles ca aveau dreptul de a lua copiii inapoi...

 

Cazul a fost prezentat in 2012, ca stire. Poate sa dea vina pe Gadea cine- o vrea, ca pentru familia Radulescu nu a facut nimeni nik. Nula. Autoritatile au incercat ceva. Cert e ca nu a sunat niciun clopotel in capul nimanui, fie presa, fie om de rand. De ce? Pentru ca era vorba de "Norvegia cea democrata", unde "drepturile copiilor se respecta", nu e anarhie ca la noi, unde "trei sferturi " dintre copii " mananca bataie din sculare in culcare". " Deci stiu ei parintii pentru ce le- au fost luati copiii". Sa recunoastem, cam toti gandeam asa. :( Si asta si cu "o mana de ajutor" de la aceia dintre noi, de- ai nostri! care traiesc in tarile acelea si ne zic cat de bine, cat de verde si de roz e la ei si ce miros toate la noi, inclusiv noi, care am ramas. Sori, nu vreau sa ofensez, dar cre' ca un dus rece ne- ar prinde tuturor bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...