Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Este profund inuman ca 5 !!!! copii sa fie furati din sanul propriei familii si dati unor straini, de parca ar fi obiecte, nu oameni !

 

Inuman? Cine stabileste ce este inuman si ce nu?

Conform bunului simt norvegian dar mai ales legilor acelei tari este profund inuman sa bati copiii, inclusiv in sanul familiei, de parca ar fi niste obiecte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Nu s-a dovedit abuzul fizic sau psihic.

Cum nu s-a dovedit nimic, daca fetele au spus ca sint pocnite iar familia a recunoscut public pe un post de televiziune ca plesneste copiii? Ce dovada mai vreti? BV a procedat conform legii. Ca voi nu sinteti deacord cu legile Norvegiene, well tough!

 

Si sa mai stiti ca un copil care primeste o palmuta la fund o data, de 2 ori pe an, nu se plinge la PC ca e pocnit acasa. Fetele alea banuiesc ca erau batute regulat, adica foarte des.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, nu copii se plang in general. Sunt vizite regulate le psihologilor in scoli si gradinite. Sunt trasi de limba despre ce se face la ei in casa, cine gateste, cine face curat, sunt pusi sa deseneze si li se interpreteaza desenele, culorile folosite, distanta intre ei si parinti, etc.

 

Copii insa au si ei imaginatia lor. Fata mea cea mare a desenat ca are o sora cand ea era singura la parinti atunci. Si mai cunosc inca 2 copii care au facut asa. Ba anul trecut era chiar de fata cand vine invatatoarea sa o felicite pe veccina mea ca-i insarcinata ca asa spusese copilul la scoala. Vecina nu numai ca nu era dar nici nu poate avea asa ca a fost cam aiurea faza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aşa cum România întreagă s-a scandalizat când un tata denaturat isi tinea copilul in lant, tot asa şi Norvegia întreagă s-a scandalizat pentru ca un tata isi bate copiii.
Este statul roman monstruos si inuman pentru ca a condamnat la inchisoare tatal denaturat si l-a decazut din drepturile parintesti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, nu copii se plang in general. Sunt vizite regulate le psihologilor in scoli si gradinite. Sunt trasi de limba despre ce se face la ei in casa, cine gateste, cine face curat, sunt pusi sa deseneze si li se interpreteaza desenele, culorile folosite, distanta intre ei si parinti, etc.

 

Copii insa au si ei imaginatia lor. Fata mea cea mare a desenat ca are o sora cand ea era singura la parinti atunci. Si mai cunosc inca 2 copii care au facut asa. Ba anul trecut era chiar de fata cand vine invatatoarea sa o felicite pe veccina mea ca-i insarcinata ca asa spusese copilul la scoala. Vecina nu numai ca nu era dar nici nu poate avea asa ca a fost cam aiurea faza.

Ok, copiii au mintit, dar cum ramine cu marturia parintilor?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius Bodnariu, tatăl copiilor, a dat un interviu pentru vice.com

http://www.vice.com/ro/read/am-vorbit-cu-romanul-caruia-i-au-fost-luati-copiii-in-norvegia-ca-sa-aflu-ce-crede-ca-i-s-a-intamplat-917

în care confirmă faptul că au început demersurile pentru decăderea lor din drepturile părintești (și infirmă faptul că au început demersurile pentru darea în adopție a copiilor).

 

Spune, de fapt, că sunt 3 procese pe rol:

- unul referitor la punerea sub acuzare a familiei Bodnariu pentru violență împotriva copiilor

- altul pentru decăderea părinților din drepturile părintești

- altul (un recurs făcut de familie) împotriva deciziei de a plasa copiii în regim de urgență

 

Confirmă și faptul că fetele au declarat că erau trase de mâini și că tot fetele au declarat că tatăl a scuturat bebelușul ca pe o cârpă.

 

(Am editat ca să formulez mai clar că tatăl a confirmat că fetele au declarat acele lucruri, el nu a confirmat / infirmat dacă îl scutura pe bebeluș, de ex.)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg ceva, daca tatal era cel care ii batea, de ce nu l-au izolat de familie si nu au lasat copiii cu mama?  Puteau sa-i duca provizoriu cu mama lor la un centru. Sau fetele au spus si de ea? Oricum, nu mi se pare normal ce s-a intamplat, dar, daca astea sunt legile de acolo, iau copiii in loc sa acorde ajutor in familie, ramane de vazut ce se mai poate face.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum mi-am adus aminte de un alt caz. BV a luat copii de la o familie din zona mea pentru ca mama era spitalizata de cateva saptamani iar tatal mergea in vizite la spital, la servici. O sa caut detalii despre acest caz. Cert este ca ei asa cred ca ajuta.

Chiar ma intrebam, cum se actioneaza in cazul in care mama (sau familia, daca exista 2 parteneri) nu-si pot ingriji familia? Ca in cazul spus de tine. Adica fara cauze care sa implice violenta asupra copiilor, ci incapacitatea temporara de a creste copilul/copiii: o operatie, internare in spital, accident de masina, de munca etc. Chiar iti ia copilul si pentru treaba asta, definitiv sau pe o perioada mai lunga (mai lunga decat perioada de incapacitate)?

 

Eu credeam ca serviciul asta de protectie a copilului vine in ajutorul familiei, si nu in defavoarea familiei. Adica, de ex. in cazul meu de incapacitate de a-ti creste copilul, poti cere ajutor serviciilor, Barne-ului, ei sa te ajute temporar (plaseaza copilul la vreun foster), dar cand tu ca parinte, iti revii, sa ti se dea copilul inapoi, nu sa traga de timp, sau sa te trezesti ca demareaza procedurile de dare spre adoptie sau alte minuni...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...