Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Am dat din intamplare peste un articol, in care suntem un pic luati peste :(((

http://cronicipebune.ro/sunt-norvegian-si-caut-tara-unde-pot-sa-imi-bat-linistit-copiii/

Mie nu mi se pare scris in stil Nordic articolul ala. Ba dimpotriva, are o groaza de expresii tipic romanesti.

E un fel de "tu n-ai voie sa-ti spui opinia despre imperfectiunile mele pentru ca esti dintr-o liga inferioara".

 

Prost scris zic eu. Nu ca statisticile n-ar fi adevarate dar, cum am mai spus, daunele facute de un sistem care nu face nimic pot devein comparabile cu unul care face excese majore imaginandu-si (sau prefacandu-se?!?!) ca face binele suprem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mie nu mi se pare scris in stil Nordic articolul ala. Ba dimpotriva, are o groaza de expresii tipic romanesti.

E un fel de "tu n-ai voie sa-ti spui opinia despre imperfectiunile mele pentru ca esti dintr-o liga inferioara".

 

Prost scris zic eu. Nu ca statisticile n-ar fi adevarate dar, cum am mai spus, daunele facute de un sistem care nu face nimic pot devein comparabile cu unul care face excese majore imaginandu-si (sau prefacandu-se?!?!) ca face binele suprem.

De asta am si scris ca suntem un pic luati peste picior, doar ca picior a disparut pe undeva. Da, e un mesaj ironic la adresa noastra, adevarat sau nu, circula. De asta scriam un pic mai sus ca e similar cu ''S'il vous plait, monsieur!''. Atunci eram transformati in niste cersetori, acum in niste brute. Din fericire exista exceptii, dar in astfel de cazuri prea putin mai conteaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce scandal a iesit cu abuzurile astora nu risca nimeni sa incerce asa ceva in romania.in primul rand pentru ca saracia e atat de mare ca n-au unde-i depozita.In al doilea rand asta presupune schimbarea legislatiei(complet) si abuz de putere.Nu poti sa ai ceva necontrolat .In al treilea rand putin spus lupte de strada.Pai cand or isi pirandele sau tiganii sau chiar alti oameni in strada..c romanu-i balcanic....

 

Legea exista,dor ca se aplica cum trebuie.Cati copii plangaciosi sunt ....ar trebui luati pe capete.

 

Astia fac abuzuri.Mari.Sunt stat in stat.Pentru un bocet de copil rasfatat ...

La noi institutiile unde sunt dusi copiii sunt in ultimul hl,veritabile focare de infectie si mizerie.

 

Apoi la noi v-m zis s epoate da orice functionar public in judecata pentru abuz.Si va trebui el sa demonstreze ca n-a gresit.Ceea ce e nasol,o spun ca am fost functionar si am avut colegi care nevinovati au picat.Dupa ani de judecata ,timp in care au fost suspendati s-a dat NUP la unul si e inca pe rol la cativa.

E foarte complicat.

Sa-i ia si unde sa-i duca?statul nu are bani sa plateasca familii ...si apoi nu vreau sa vad cum un tigan din ala cum rupe usa cuiva cu o sabie si ii ia copilul.....ca e al lui.La noi s-ar ajunge la moarte de om.Daca politia se teme sa intervina in batai de strada...sau daca o face o face timid....pai....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eXISTA LEGISLATIE LA NOI CARE SE aplica.

 

De exemplu,parintii singuri care pleaca la munca in strainatate trebuie sa anunte la protectia copilului unde au lasat copilul(rude) sau sa depuna hartie judecatoreasca ca i-au lasat in grija cuiva pe o perioada de...nu stiu exact cum se cheama.

 

Sau cazurile in care pleaca amandoi.La fel.se anunta si cei responsabili se asigura de faptul ca acel copil merge la scoala(obligatoriu),ca are tot ce-i trebuie,ca nu e trist,...etc.Merge psihologul si discuta cu el,cu cel cu care sta,ii asigura sprijinul pntru tot.discuta cu profesorii..invatatorii....

Si chiar se tin d e asta.

 

Stiu pentru ca merge si mama in chestii de astea.

 

Si primesc si diverse ajutoare.....

 

a fost un caz chiar mediatizat.

Un bunichttp://www.romaniatv.net/trei-fetite-abandonate-de-parinti-crescute-de-bunic-cu-350-de-lei-pe-luna-video_198129.html

 

 

Ei bine ,initial s-a vrut luarea copilelor.

Numai ca au sarit oamenii,televiziunile...pana la urma au lasat-o balta,repejor,pentru ca fetelor le era bine...il ibeau pe batran.r fi fost sfarsitul lumii pentru ele.

 

S-a ajuns la alta solutie,ba cineva le-a renovat si casa....sunt fericiti acum.

In alt loc ar fi fost terminate.Cam as functioneaza la noi.Si e mai bine.

 

Ca asta sunt mii de familii zeci de mii.

 

Sa nu mai zic ca multe familii sunt platiti amandoi parintii cu minimul pe economie...care-i baiul?Ar trebui sa-i ia pe toti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum se spune măgărie în limba norvegiană  BURSA 15.01.2016

(fragment)

O familie din România. Nu contează că şi-a luat cetăţenie norvegiană, că a revenit la cea română, important este doar faptul că patru copii au fost luaţi de sub autoritatea părinţilor naturali şi trecuţi temporar sub autoritatea instituţiilor statale, cele care se ocupă în Norvegia de protecţia copilului.

Politica acestor autorităţi nu este să-i "instituţionalizeze", ci să le ofere, prin adopţie, o familie nouă, de care au nevoie pentru dezvoltarea lor normală, una în care comportamentul părinţilor faţă de proprii copii nu deraiază nici de la normele naturale ale dragostei părinteşti, nici de la cele ale bunului simţ şi nici de la cele ale legilor, aşa cum există ele în Norvegia.

Pentru consumul mediatic intern, în România, povestea aceasta a fost complet rescenarizată aşa încît din filmul proiectat pe marile şi micile ecrane media să reiasă că autorităţile care se ocupă de protecţia copilului în Norvegia s-au apucat să facă trafic de minori şi ilegalităţi masive în materie de adopţie, pe seama unei sărmane şi lipsite de ajutor familii din România. Sînul naţiunii mumă nu avea cum să nu geamă! Adînc!!! În frunte cu Premierul şi Patriarhul, toţi românii într-un cuget şi-o simţire se arătară indignaţi şi cerură cu glasul tunetului care se ridică deasupra tumultului furtunii: "Dreptate, ochii plînşi cer să te vadă"!!!

 

     Ce ar fi de văzut, în primul rînd, ne spune vechiul proverb al românilor: bîrna din ochii proprii, înainte de a ne ocupa de paiul din ochii autorităţilor norvegiene!!

Cred ca indignarea romanilor are la baza tocmai toleranta fata de abuzuri asupra copiilor.

Nu putem concepe ca niste copii ar putea avea conditii institutionalizate mai bune decat in familie, pentru ca gandul ne duce la conditile din institutiile romanesti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...