Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Inaltimea Sa s-a reabilitat, bineinteles

 

.. amaratelor (ramase) de rand le pot fi furati copiii.

 

pt cine are nervii tari.. mai jos cum e furata Ana, un bebelus de nici un an, din bratele familiei:

https://m.youtube.com/watch?v=yEGzBcbYWgw&feature=youtu.be

 

La video-ul asta ma refer.

Cititi al saptelea comentariu 'ce dragut' este romanul respectiv. Mi-a provocat sila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Copilul este inestimabil.E minunea suprema.Nici miliarde de euro sa fie si nu ajung nici pentru un fir de par al copilului.

 

 

Abuzuri...mii de abuzuri.....sunt furati copiii pentru a fi improspatat sangele.De atata degenerare multi copii se nasc cu sindrom down si alte boli genetice.

 

 

Ab sunt curioasa.

 

Inteleg din ce ai mai povestit ca esti profesoara????? si ca ai lucrat cu diverse categorii sociale,inclusiv cu detinuti.Parca asa am retinut.

 

Intrebarea mea e.....daca sa zicem un cineva,la voi,reclama la protectia copilului ca un copil plange si il deranjeaza...si ca poate e batut,ce masuri se iau?Se duc instant si confisca copilul?sau intreaba mama,copilul,alti vecini,profesorii....poate copilul e doar rasfatat si nazuros?

 

 

Exceptie cazurile dementi care ard copilul voit cu tigara...sau ii invinetesc.Alora eu mai intai le-as face la fel sa vada cum e.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://republica.ro/exclusiv-experta-norvegiana-care-a-participat-in-41-de-cazuri-in-care-barnevernet-a-luat-copiii-descrie

 

Zice clar doamna asta ca este recomandata luarea copiilor din familiile biologice doar in cazuri grave: batai repetate, droguri, alcool...

 

Nu inteleg insa conceptele de luarea de urgenta a copilului vs luare planificata a copilului din familia biologica. Luarea de urgenta e clar, insa luarea planificata, anuntarea copilului din timp ca va fi mutat la o familie de plasament, ce inseamna???? La ce se refera?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unul din fragmentele din interviu in care se face referire la luarea de urgenta vs luarea planificata:

 

Am participat ca cercetător la momentele în care serviciile sociale au scos copiii din familiile biologice, de urgență sau planificat. Am înregistrat reacțiile copiilor și ale părinților în timpul evenimentului și după acesta, la o săptămână și la trei luni. Ceea ce am aflat este că copiii care au fost luați de urgență au manifestat un stres semnificativ mai mare în timpul evenimentului, în comparație cu copiii care au fost anunțați și pregătiți că vor fi luați din familie.

 

ASta cu stresul e normala si logica, ce nu inteleg eu cum sunt luati copiii planificat, ii mai lasa o vreme la parinti ca sa se obisnuiasca cu faptul ca vor fi luati? Sau daca cobalorarea cu parinti nu da roade?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si dna in cauza face deosebirea intre o palma ocazionala si abuzuri repetate:

Sunt familii care spun că și-au pălmuit copiii în mod excepțional. Există dezbateri legate de natura și frecvența abuzului. În opinia dvs, ar trebui luați copiii de la părinții care i-au pălmuit o dată sau de două ori?

E o mare diferență, dacă copilul a fost pălmuit o dată sau de două ori sau dacă este bătut săptămânal, ultima situație e mai gravă, firește. Sunt părinți care au făcut acest lucru o dată sau de două ori, care au o toleranță mai redusă la frustrare. Aceștia ar trebui să primească îndrumare pentru a oferi grijă într-un fel care răspunde nevoilor copilului. Cred că un număr uriaș de părinți vor să facă ce este mai bun pentru copiii lor, dar unii nu reușesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai este o problema cu copiii luati de foarte mici din sanul familiilor biologice... care dupa o vreme ajung sa nu-si mai recunoasca parintii si ii considera parinti pe cel adoptivi. Copiii asta pot sa nu mai ajunga in familiile de ogirine niciodata (teoretic cel putin, ca in practica, uneori nici copiii mai mari nu se mai intorc).

În cazul în care părinții își reprimesc copiii, cum se reintegrează aceștia în familia biologică? Ce se întâmplă cu bebelușii care au fost luați de acasă la câteva luni și care ajung să trăiască o perioadă mai lungă în familia de îngrijire decât în familia lor naturală?

Dacă serviciile de protecție socială au în plan să redea copilul familiei, copilul trebuie vizitat regulat de părinți. Dar, firește, dacă un copil de patru luni este luat din familie timp de un an, nu își va recunoaște părinții. Ar trebui să îi vadă foarte des ca să îi recunoască. Aceasta este o problemă. Potrivit legislației din Norvegia, dacă un copil foarte mic stă în familia de îngrijire timp de doi ani până familia lui își rezolve problemele, poți risca să nu îl primești înapoi. Dacă ai avut probleme cu alcoolul și te-ai reabilitat, copilul ar putea rămâne totuși în familia de îngrijire față de care a dezvoltat atașamentul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problemele economica nu ar trebui sa faca subiectul luarii copiilor din familii, ci doar al oferiririi unui sprijin, intr-o forma sau alta:

Asta de ex, in cazul unei brazilience care avea 2 copii mici, iar la nasterea celui de al treilea, acesta i-a fost luat de BV pe motiv ca mama nu ar fi in stare sa se ocupe de el. De unde stiau ei asta? Pana la urma faptele trebuie judecate dupa ce s-au petrecut, in inainte de a stii ca sigur se vor petrece.

 

Există și cazuri de copii care nu ar fi trebuit luați din familie, dar totuși au fost?

Copiii abuzați au o grămadă de deficiențe, hiperactivitate, probleme de comportament, probleme academice etc. Pe de altă parte, ar trebui însă să ajutăm părinții și copiii să interacționeze și să schimbăm comportamentul părinților, felul în care comunică, felul în care oferă îngrijire. Există speranță. Și cred că doar în cazurile grave ar trebui scoși copiii din familii. Pare că multe cazuri nu ar trebui să fie în sistemul de protecție socială. În sistemul de protecție socială ar trebui să fie cazurile grave, unde sunt părinți cu probleme mari. Dar în multe alte cazuri este vorba despre probleme economice, o familie poate avea nevoie doar de o persoană care să ia copilul o dată pe săptămână etc. Nu ar trebui să fie în sistemul de protecție socială. Acolo trebuie să fie doar cazurile grave. Și ar trebui să fie implicate alte agenții care să ajute familiile, dacă nu comit abuzuri grave. Dacă ești sărac, nu înseamnă că îți maltratezi copilul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o intrebare au familiile de emigranti cu mai multi copii beneficii banesti din partea statului Norvegian?

Ca parca este o tendinta a famiillor cu mai multi copii sa emigreze in Norvegia.

Ca daca e asa o fii si asta o atractie pe linga salarile mari.

 

Alocatia este aceeasi indiferent de cati copii ai.

La impozitul global pe o parte din cheltuielile cu gradinita/ after-school nu se plateste impozit. Baremul se modifica anual. Noi cu trei copii l-am depasit in unii ani adica o parte din suma nu a primit deducere. Cu alte cuvinte daca iti planifici copii la 5 ani diferenta sa zicem e cel mai eficient ca se poate aplica deducerea la toata suma cheltuita. Pe de alta parte daca ai doi copii in gradinita sau doi copii la after-school in acelasi timp platesti o idee mai putin la comuna daca te califici dupa anumite reguli.

Noi cu un copil la gradinita, unul la after-school, nu beneficiem de pret redus pentru al doilea pentru ca nu merg in acelasi loc. Desi pentru amandoua factura vine de la comuna si e aceeasi factura.

Eu am emigrat cu un copil. Dar n-as putea spune ca e o desinatie buna No pentru familiile cu mai multi copii. Mai degraba stiu familii cu mai multi copii care au emigrat in UK.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...