Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

AB, am scris ca imi estea teama de denunturi aiurea. Dar nu inseamna ca traiesc cu frica in san. Nu am vicii legate de alcool, medicamente, droguri, nu fumez, nu imi bat copii. Teoretic nu ar trebui sa stau cu frica.

Absurdul unor cazuri te face insa sa ai aceasta teama. Dar si teama se poate controla. N-are sens sa devenim paranoici. Parca ar fi povestea cu drobul de sare.

In plus, la nivel legislativ se contureaza anumite schimbari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AB, am scris ca imi estea teama de denunturi aiurea. Dar nu inseamna ca traiesc cu frica in san. Nu am vicii legate de alcool, medicamente, droguri, nu fumez, nu imi bat copii. Teoretic nu ar trebui sa stau cu frica.

Absurdul unor cazuri te face insa sa ai aceasta teama. Dar si teama se poate controla. N-are sens sa devenim paranoici. Parca ar fi povestea cu drobul de sare.

In plus, la nivel legislativ se contureaza anumite schimbari.

 

La asta m-am si referit de denunuturi neintemeiate.

Eu te admir ca esti optimista si astepti schimbari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe vremea lu' Ceausescu era Securitatea care avea o activitate f ... vasta, inclusiv la scoala. Daca citesti acum despre ea, ai zice la fel ca umbla pe strazi si arunca grenade pe care scria "Secu" prin fiecare usa. De fapt teroarea asta nu era fatisa, institutia era secretizata maxim, era nevazuta, insinuanta, nu iti dadea direct cu mana peste lingura de la gura. Iar daca nu o vezi chiar poti fi f fericit/multumit.

 

Asa si aici, teroarea nu este fatisa, ba inteleg ca unii din NO zic ca nici nu stiu despre BV. Deci se poate trai daca overall e bine, de ce sa nu se poata? Cand avantajele sunt superioare poti considera f bine ca nu vei pica printre cei ce si-o vor lua. Sau mai e o expresie: "nu am nimik de tinut ascuns".

 

Foarte adevarat.

Pana nu te para cineva si nu erai luat la intrebari puteai nici sa nu ai idee de existenta lor.

Asa esi aici. Chestie de sansa.  Daca nu te paraste nimeni poti diversifica la 12 luni si spune tuturor ca in Norvegia nimeni nu se baga iar alta mama  care nu a diversificat la 7 luni  doar dar a fost parata e deja cu copilul luat intre timp.

Cred ca mai depinde si de modul de aplicare  , de duritatea celor ce lucreaza in fiecarecomuna laBV.

Asa erau si securistii, unii eraumaiomenosi si mai atrageau atentia finut celor luati in colimator si mai apucau sa se evapore clandestin la timp din tara cand erau atentionati in loc sa le putrezeasca oasele la canal.

Familia asta Bodnariu personal cred ca a patit asta pentru ca tatal a vorbit in primarie acolo unde lucra si a fost luat la ochi, declaratia fetelor a venit dupa aceea la intrebarile functionarilor. 

A avut ghinion de colege "bune " si a fost prea sigur pe el fiind si pastor  cu frate in America.

Pacat de copii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 
"Într-o emisiune la postul de televiziune creştin Credo TV, dedicată cazului Bodnariu, pastorul penticostal Cristian Ionescu, care locuieşte în SUA, şi este un apropiat al familiei Bodnariu, fiind şi iniţiator al protestelor de susţinere a familiei a explicat viziunea creştinilor penticostali cu privire la educarea copiilor. „Religia pentru unii a devenit o propoziţie, ceva abstract. Religia este un set de valori. Când este vorba de educaţia copiilor, Biblia, care stă la temelia religiei noastre şi care ne dă convingerile noastre religioase, că o religie generează convingeri, principii, valori, este şi faptul că trebuie să ne creştem copiii în cunoştinţă de Dumnezeu. În momentul în care eu mi-am crescut copiii în aceste principii, o componentă este disciplina. Că le place sau nu funcţionarilor, politicienilor, presei sau postmoderniştilor, Cuvântul Lui Dumnezeu spune că un părinte care cruţă nuiaua îşi urăşte copiii (n.r. Proverbe). Noi nu promovăm abuzul la nivelul la care să li se rupă oasele copiilor, să fie zgâriaţi, învineţiţi sau să i se pună copiilor în pericol viaţa, dar trebuie să înţelegem că acest sistem de disciplină este parte din dimensiunea şi convingerile religioase ale familiei creştine”, a spus pastorul Ionescu.
 
În emisiunea dedicată cazului Bodnariu, pastorul Ionescu a mai spus că Marius Bodnariu a recunoscut că şi-a disciplinat copiii, tocmai în baza principiilor creştine pe care le are. „În momentul în care aceşti părinţi sunt ireproşabili, sunt educaţi, au o reputaţie excepţională chiar şi în Norvegia. Marius a spus că şi-a dozat şi măsurat forţa în disciplinarea copiilor la fel ca atunci când se joacă cu ei. Pentru că statul norvegian intervine în familie şi obligă familia să crească aceşti copii, nu după principiile lor religioase, care au un cuvânt de spus în modul în care sunt educaţi copiii, acest caz, în forma lui simplificată, este un caz de persecuţie religioasă”, a arătat pastorul care a subliniat modul în care Serviciul de Protecţie a Copilului din Norvegia acceptă declaraţiile lui Marius Bodnariu atunci când spune că şi-a disciplinat copiii prin corecţii fizice, dar nu acceptă când Bodnariu spune că acestea au fost dozate în aşa fel încât să nu le producă copiilor o traumă.

Citeste mai mult: adev.ro/o10het"
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, chiar nu vreau sa supar pe nimeni, dar cand intr-un stat in care bataia copiilor este interzisa prin lege, niste parinti isi disciplineaza copiii prin bataie, sustin ca o fac asta deoarece asa le cere religia  (deci nu genul ca mi-a scapat din mana cand era sa treaca strada si i-am tras una peste fund) si sustin ca atunci cand autoritatile le cer sa nu o mai faca, sa nu ii mai disciplineze in acest fel inseamna ca sunt persecutati religios (conform declaratiei pastorului penticostal)... cum credeti ca ii vor convinge pe BV sa le dea copiii inapoi?

 

Edit: Indiferent de ce abuzuri a facut sau nu a facut BV pana acum - strict in cazul acesta, daca situatia e asa cum reiese din spusele pastorului penticostal intervievat in Adevarul,  si in UK ar fi luati copiii de la familie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa spun cum ar decurge situatia aici. Daca parintii ar accepta consiliere, ar accepta faptul ca a-ti lovi copiii e rau, si vor promite ca vor apela la alte metode, neviolente, de disciplinare a copiilor, ar putea sa isi primeasca copiii inapoi, vor face cursuri de parenting, si vor fi monitorizati, sa se asigure autoritatile ca intr-adevar nu isi mai lovesc copiii. Dar daca vor sustine ca "asa e in religia noastra, ea ne cere sa le disciplinam fizic copii si deci vom continua sa o facem"... copiii vor fi luati.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...