Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Inuman? Cine stabileste ce este inuman si ce nu?

Conform bunului simt norvegian dar mai ales legilor acelei tari este profund inuman sa bati copiii, inclusiv in sanul familiei, de parca ar fi niste obiecte.

 

Cum cine stabileste ce este inuman si cine nu ? Noi, oamenii. 

 

Bunul simt norvegian este exagerat, daca nu face diferenta dintre niste parinti care isi tin copiii in lanturi si unii care ii trag de maini, aplicand aceleasi masuri de a le fi confiscati copiii.

 

Tu esti mai revoltat de faptul ca acesti parinti isi trageau copiii de maini, decat de faptul ca 5 copii vor fi traumatizati iremediabil de ruptura brusca de familia naturala, mai ales ca nu vorbim de niste parinti criminali. 

 

Cum ziceam, sa pastram proportiile actiunilor in comparatie cu consecintele si sa ne gandim la soarta acestei familii, pe termen lung si cat de nedrept este acest barner in ceea ce intreprinde, reusind "performanta" ( unde in alte tari nu am auzit sa se intample) de a starni nemultumiri si in randul norvegienilor, nu numai a emigrantilor. 

 

E mai simplu sa fim revoltati ca niste copii au fost trasi de maini de parinti, decat sa ne imaginam cate traume vor avea acesti copii, de-alungul vietii lor, prin despartirea de proprii parinti.

 

Rolul protectiei copilului este de a proteja familia, nu de a o distruge prin refuzul de a sprijini parintii sa-si ingrijeasca si educe copiii, atunci cand nu stiu sau nu pot, nicidecum sa smulga copiii de langa proprii parinti si sa-i dea altora, ca pe niste bunuri, nu fiinte umane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Letitia, nu copii se plang in general. Sunt vizite regulate le psihologilor in scoli si gradinite. Sunt trasi de limba despre ce se face la ei in casa, cine gateste, cine face curat, sunt pusi sa deseneze si li se interpreteaza desenele, culorile folosite, distanta intre ei si parinti, etc.

 

Copii insa au si ei imaginatia lor. Fata mea cea mare a desenat ca are o sora cand ea era singura la parinti atunci. Si mai cunosc inca 2 copii care au facut asa. Ba anul trecut era chiar de fata cand vine invatatoarea sa o felicite pe veccina mea ca-i insarcinata ca asa spusese copilul la scoala. Vecina nu numai ca nu era dar nici nu poate avea asa ca a fost cam aiurea faza.

 

Asa se procedeaza intr-un stat politienesc. Se cauta cu tot dinadinsul probleme, pt a-si justifica actiunile de forta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norvegia e singura tara vestica unde preluarea copiilor de către stat in urma unor presupuse abuzuri in familie a devenit un fenomen. O scriu cei de la Associated Press, sursa independenta si credibila. Un articol in care sunt descrise mai multe cazuri si fenomenul in sine:

 

http://www.startribune.com/norway-accused-of-unfairly-taking-away-immigrant-children/322920041/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu recunosc ca m-am uitat la A3 aseara la emisiunea in sprijinul familei Bodnariu. De fapt m-am uitat in parallel si la A3 si la Realitatea unde era sotia lui Valcov (scuze dar chiar nu stiu cum o cheama) si avea o emisiune pe aceeasi tema.

La A3 au fost parintii conectati pe Skype toata emisiunea, n-au spus prea multe. In studio era Corlatean si un alt parlamentar, spuneau ca au o petitie semnata de peste 100 parlamentari din toate grupurile din parlament. Renate Weber mai era in emisiune si Diaconu (parca). Erau mai multi dar pe astia I-am retinut.

A mai fost in direct la telefon un tata care practic fugise din Norvegia joia trecuta, cu cei 2 copii si sotia chiar inainte sa-I ia Barnevernet.

Spunea ca avea niste banuieli ca scoala va face asta pentru ca li se tot spunea la sedinte ca copilul e prea cuminte, prea linistit si ca nu face unele lucruri pe care le fac alti copii de varsta lui.

Joi cand el era la munca a venit o duba de la barnevernet la ei acasa, au sunat/batut dar sotia nu le-a deschis ci l-a sunat pe el, el a plecat de la munca s-a dus si a luat copii de la scoala, I-a dus la niste prieteni, s-a dus acasa dupa ce au plecat cei de la Barnevernet, a luat sotia si au plecat. Nu a vrut sa spuna unde sunt, a spus ca nu o va face pana nu se va simti in siguranta pentru ca f probabil statul norvegian I-a pus in urmarire pentur rapire. A plecat cu masina si apoi cu barca de teama ca o sa-I fie luati copii la aeroport.

In ce lume traim?!?!

 

 

Marina, eu sunt de accord ca corectiile fizice nu sunt o metoda de educatie si  ii condemn pe cei doi parinti, educati si constienti de riscurile la care se expun in Norvegia ca au facut asa ceva. Nu mai spun de trauma asupra copiilor, ai dreptate.

Dar nu pot sa arunc cu piatra, in 14 ani de viata ai lui fi-miu I-am mai dat cate-o palma la fund si l-am mai si pus cu forta la colt...Nu sunt mandra de asta dar nici n-o sa fac pe mimosa sa spun ca sunt perfecta si ca imi merit copilul langa mine mai mult decat si-l merita oamenii aia.

Eu condamn masura disproportionata care va adduce copiilor trauma incomparabil mai mari. Am vazut oamenii aia, sunt convinsa ca daca li s-ar fi facut consiliere si ar fi fost monitorizati s-ar fi corectat. Daca nu din convingere macar de teama de a nu-si pierde copii.

 

Teama mea e ca nu au sanse sa-I recupereze, mai ales ca au recunoscut corectiile fizice, au incalcat legea si asta e clar. Si inteleg ca legea e clara si nemiloasa in cazul abuzurilor fizice. Ca institutia respective actioneaza in felul ala e alta discutie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acolo, era suficienta monitorizarea si consilierea, nu confiscarea copiilor, fara drept de apel din partea parintilor.

 

Si din punctul meu de vedere insa legea norvegiana e f dura cand e vorba de corectii fizice, scrie si in articolul catre care ai pus link:

 

Gro Hillestad Thune, a human rights lawyer, says Norway's strict attitudes against slapping — acceptable in some other countries — can also be a reason taking away children.

"This zero tolerance (to violence) is a basic problem. Parents should be given a chance to learn through dialogue, not through having their children removed," Thune said. "But the child protection officials take the children instantly ... in too many cases."

 

 

De aceea eu cred ca sansele lor sa-si recupereze copii sunt minime.

 

Marina, inteleg ca ai mai mult un feeling decat o certitudine legat de frecventa si duritatea corectiilor fizice pe care le aplicau copiilor. Nu-ti par sinceri parintii si tinzi sa crezi ca declaratiile lor nu sunt 100% reale, corect?

Din ce-am inteles eu, posibil sa ma fi inselat, doar fetitele primeau corectii fizice. De aceea imi imaginez ca li s-a refuzat orice contact cu ele de cand au fost luate (aproape 2 luni!!!). BAietii mai mari pot fi vazuti doar de mama, la 2 saptamani iar bebele de 2x pe saptamana, inteleg ca au permisiunea sa-l vada ambii parinti.

 

Poate ma lamureste si pe mine cineva: daca li s-ar fi permis sa-I vada copii sub supraqveghere si ar fi fost observati in timpul vizitelor de psihologi nu ar fi fost acest lucru de ajutor in clarificarea cazului?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  In noiembrie anul trecut o mama singura din Germania si-a impins baiatul de 11 ani in fata trenului. Printr-o minune, acesta a scapat cu viata, dar, din pacate, si-a pierdut un picior. Mama a fost internata imediat la psihiatrie, se pare ca are schizofrenie. Copilul, dupa ce se va recupera in spital, va reveni in grija bunicilor materni care il crescusera si pana atunci. Cand s-a intamplat nenorocirea, copilul era in vizita la mama. Acum mama este decazuta din drepturi, si totusi statul nu ia copilul, il lasa in continuare la bunicii din partea mamei, in mediul in care a stat pana atunci. Copilul nici n-a stiut ca mama l-a impins, dar psihologii i-au explicat  la un moment dat ca mama este bolnava psihic. Cam asa merg lucrurile aici. Cum am mai spus, in cazurile nu atat de grave, cand sunt conflicte in familie sau parintii sunt in situatii dificile, protectia copilului intervine la fata locului, cu scopul sa rezolve situatia in familie. Daca incercarile lor esueaza, de-abia atunci iau alte masuri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  In noiembrie anul trecut o mama singura din Germania si-a impins baiatul de 11 ani in fata trenului. Printr-o minune, acesta a scapat cu viata, dar, din pacate, si-a pierdut un picior. Mama a fost internata imediat la psihiatrie, se pare ca are schizofrenie. Copilul, dupa ce se va recupera in spital, va reveni in grija bunicilor materni care il crescusera si pana atunci. Cand s-a intamplat nenorocirea, copilul era in vizita la mama. Acum mama este decazuta din drepturi, si totusi statul nu ia copilul, il lasa in continuare la bunicii din partea mamei, in mediul in care a stat pana atunci. Copilul nici n-a stiut ca mama l-a impins, dar psihologii i-au explicat  la un moment dat ca mama este bolnava psihic. Cam asa merg lucrurile aici. Cum am mai spus, in cazurile nu atat de grave, cand sunt conflicte in familie sau parintii sunt in situatii dificile, protectia copilului intervine la fata locului, cu scopul sa rezolve situatia in familie. Daca incercarile lor esueaza, de-abia atunci iau alte masuri.

 

Fiindca, in fapt, asta si este rolul institutiei de protectie a copilului, de a consilia si monitoriza familia, astfel incat, copiii sa aiba o dezvoltare normala pt a deveni cetateni de baza in societate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...