Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Imi spui si mie o tara unde in lege e acceptata  bataia? 

 

Noi vorbim de modul in care activeaza  acest BV

Ca nineni nu e perfect. ..sa nu uitam totusi! 

in USA in majoritatea statelor se accepta spanking-ul. de fapt nici nu stiu care si daca sunt state unde e illegal....

 

citeam undeva ca 4 din 5 americani considera spanking-corporal punishment ca ceva normal, acceptabil, appropriate.

 

in engleza:

http://www.criminaldefenselawyer.com/resources/criminal-defense/criminal-offense/charges-that-can-be-brought-up-for-spanking-you

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Diana, peste tot, in orice tara, se fac abuzuri si greseli. Dar nu stiu cat pot sa fiu de acord cu situatia cazului prezentat de Olivia, deoarece am citit multe cazuri aici in care copiii care au ramas in ingrijirea persoanelor dependente de alcool sau droguri, care, sub influenta acestora nu mai puteau avea grija de ei, au sfarsit tragic. Da, parintii aceia isi iubeau copiii, copiii isi iubeau parintii, dar ... regretele au fost tardive dupa ce copilul a inghitit metadona, sau pastilele cu extasy, sau a fost lasat intr-o situatie periculoasa de parintele intoxicat cu alcool sau droguri, si a murit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Diana, peste tot, in orice tara, se fac abuzuri si greseli. Dar nu stiu cat pot sa fiu de acord cu situatia cazului prezentat de Olivia, deoarece am citit multe cazuri aici in care copiii care au ramas in ingrijirea persoanelor dependente de alcool sau droguri, care, sub influenta acestora nu mai puteau avea grija de ei, au sfarsit tragic. Da, parintii aceia isi iubeau copiii, copiii isi iubeau parintii, dar ... regretele au fost tardive dupa ce copilul a inghitit metadona, sau pastilele cu extasy, sau a fost lasat intr-o situatie periculoasa de parintele intoxicat cu alcool sau droguri, si a murit.

Nu nu ,nu sunt de acord cu nici o forma  de abuz,asupra unui copil, acea lege pomenita  de Michelle. 

Ceea ce ma intriga e felul in  care se pune pb. 

Hai sa discutam  ,hai sa vedem ...eu ca parinte accept sa imi pui si camere de supraveghere  in casa ...numai sa te conving ca vecinu  nu are dreptate.

Supravegheata.ma cat vreti voi. ...daca am gresit(a gresi e omeneste  se pare ca numai suntem umani ),merg la psiholog, unde vreti voi ...numai nu imi luati copilul asa pe sus. 

 

Dark  nu ai tradus  tu in spital  cand au chemat  PC pt o mamica  care  tot vb pe romaneste  ca ii "FAC " de toate la copil ca plangea intr.una. 

Iar ei au inteles  altceva? 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

in USA in majoritatea statelor se accepta spanking-ul. de fapt nici nu stiu care si daca sunt state unde e illegal.... citeam undeva ca 4 din 5 americani considera spanking-corporal punishment ca ceva normal, acceptabil, appropriate. in engleza: http://www.criminaldefenselawyer.com/resources/criminal-defense/criminal-offense/charges-that-can-be-brought-up-for-spanking-you

Pe asta nu o stiam ...si nu sunt de acord  absolut deloc! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar aici nu e vorba ca isi bate cineva regulat copiii, de genul..."e simbata , treci la nuia!", sau ca in biblie spune asta...dimpotriva.

 

pt unii credinciosi si pt necredinciosi...e acceptata disciplina corporala (indifferent in numele cui facuta-personal sau  a lui Dumnezeu),  ca daca copilul la o virsta la care se presupune ca intelege bine ce face...si refuza de vorba buna 1x, de 9x...si continua sa nu asculte de parinti...I se mai da cite o palma la fund.

ca asta rezolva sau nu ceva...fiecare parinte stie ce si de ce o face.

 

in cazul de fatza tatal copiilor NU a spus ca o face regulat, ca ii aliniaza sii I I-a la bataie...a spus ca din cind in cind le mai dadea o palmutza la fund...putea sa minta cand a fost intrebat...dar din constiinta, cu credinta care o are a ales sa nu o faca.

 

ca a gresit stiind ca nu e acceptabil de lege, ca a spus adevarul cand putea sa minta...a fost alegerea lui.

 

ideea este ca abuzul bv ului e evident. a luat copii si de la parinti care nu au dat nici macar o palma copiilor...deci?

 

aici persecutarea crestineaca a fost scinteia problemei-problema inceputa cu ceva timp in urma, iar   la inceput a fost introdusaa asta la dosar, apoi scoasa...ca doar BV-ul  isi permit sa faca ce vor...

 

stiu ca familia asta -si fam extinsa... nu va avea pace pana nu isi vor vedea copiii acasa...si am toata credinta ca asta se va intimpla mai devreme sau mai tirziu...

 

sa-I ajute Dumnezeu!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu ,nu sunt de acord cu nici o forma  de abuz,asupra unui copil, acea lege pomenita  de Michelle. 

Ceea ce ma intriga e felul in  care se pune pb. 

Hai sa discutam  ,hai sa vedem ...eu ca parinte accept sa imi pui si camere de supraveghere  in casa ...numai sa te conving ca vecinu  nu are dreptate.

Supravegheata.ma cat vreti voi. ...daca am gresit(a gresi e omeneste  se pare ca numai suntem umani ),merg la psiholog, unde vreti voi ...numai nu imi luati copilul asa pe sus. 

 

Dark  nu ai tradus  tu in spital  cand au chemat  PC pt o mamica  care  tot vb pe romaneste  ca ii "FAC " de toate la copil ca plangea intr.una. 

Iar ei au inteles  altceva? 

 

Da, eu am tradus, lumea s-a lamurit, s-a amuzat si incidentul s-a incheiat acolo. Pot sa spun cu mana pe inima ca s-au purtat cat se poate de frumos si politicos cu mama, au spus ce suspiciuni au avut, mama a dat explicatii, eu am tradus tot, apoi am fost intrebata daca intr-adevar asa sunt formele gramaticale (mi-am prezentat inclusiv "my credentials", pe langa faptul ca sunt interpret profesionist atestat, si faptul ca sunt licentiata in ambele limbi, atat pe partea de literatura, cat si de limba,  deci ca stiu ce vorbesc  [:)]  )

 

Nu ai cum sa supraveghezi pe cineva 100%, non stop, peste tot. Sunt multe, multe persoane cu probleme, este imposibil sa fie cineva cu ei 24-7. Iar pericolul nu este doar in casa (unde hai sa zicem ca pui camere video - dar pe cine pui sa le supravegheze non-stop?). Omul poate sa consume droguri oriunde, sa-si ia copilul oriunde...   Au fost atatea cazuri cu mame care s-au suit la volan bete turta cu copiii in masina.... parinti care s-au dus in vizita cu familie cu tot la prieteni, sau la vreo petrecere unde s-au consumat droguri si copiii au avut acces... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici am citit despre multe cazuri de parinti cu probleme de sanatate si/sau dependente (alcool sau droguri) ai caror copii au fost dati in ingrijire temporara, fie in foster care, fie la familia extinsa (dar in conditii stricte, cat acces supravegheat si in ce conditii are parintele). In perioada in care copilul nu  a stat cu parintii acestia (sau acesta, in caz ca e vorba de parinte unic) au putut sa isi rezolve problemele de sanatate, de dependenta, tratamente etc . Iar apoi, daca puteau sa dovedeasca faptul ca erau in stare sa aiba grija de copii, ii primeau inapoi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca 1 palma la fund (peste haine)sau 2 ...sau 9 date in viata unui copil este abuz.

 

abuz pt mine e mai mult cind il ranesti cu vorbe, sau printr-o dieta necorespunzatoare, ori lasat la tv/game-uri timp nelimitat, nesupravegheat, needucat, prea rasfatzat(cu de toate si tot ce isi doreste)...

 

astea dupa parerea mea lasa mai multe urme si permanente...decit o palma la fund.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

eu nu cred ca 1 palma la fund (peste haine)sau 2 ...sau 9 date in viata unui copil este abuz. abuz pt mine e mai mult cind il ranesti cu vorbe, sau printr-o dieta necorespunzatoare, ori lasat la tv/game-uri timp nelimitat, nesupravegheat, needucat, prea rasfatzat(cu de toate si tot ce isi doreste)... astea dupa parerea mea lasa mai multe urme si permanente...decit o palma la fund.

Mda ....intr.un fel iti dau dreptate. 

Vizavi cu palma la fund asa cum zici sI trauma lasata  de  incident  BV. 

 

Am vz in spital in Ro ,copil de vreo 2 luni  burdusit  de mama lui ca plangea de vreo 2 ore .

Eu eram in vizita la o ruda, iar celelalte dame din salon  nu s.au sesizat absolut deloc .

 

Inadmisibil! 

In secunda  2 eram cu mama la psiholog  ,iar copilul in familie  (bunici, matusa ).

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...