Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Si daca nu ti.ai culcat copii de Revelion  si a 2 zii iti sunt luati. ...?

Cred ca din nou ti.ai lua  copila  in brate...

Dar acum cate revelioane s-a intamplat incidentul? De cati ani nu vorbeste copilul? E ingrozitor, atat de nedrept ce s-a intamplat, si ce consecinte!!! :(((

Totusi, sunt sperante pt copil, evolueaza inspre bine? E clar pe fond psihic :(( Ce animale...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

A mai fost pus acest link dar cred ca nimeni nu a inteles de ce i-a fost luat copilul.

Eu nu am gasit o sursa serioasa gen ziar, autoritate dar de pe blogurile lor am inteles ca mama avea o dependenta. Ei spun "rus" care se traduce intoxicatie dar poate fi alcool, droguri. In film ei spun ca este periculoasa pentru copil.

 

Pe scurt ce scrie cineva care a urmarit cazul:

- Filmul nu este facut in casa bunicii. Doamna nu este bunica ci o doamna draguta care gazduia mama si copilul ca sa ii ajute. Motivul pentru care i s-a luat copilul este ca e aceea doamna este mama singura pentru mai multi copii printre care si cel care filmeaza si BV a considerat ca e o povara prea mare pentru ea un copil in plus in casa.

- Mama stia de 6 luni ca i se va lua copilul

- Copilul trebuia predat inainte de we dar ele au dorit sa il aibe si in we ca sa isi ia la revedere.

- Mama stia ca vin si a pus status pe FB ca va filma si va face o drama

- Politia s-a purtat exemplar ca au luat copilul fara sa fie ranit si au avut grija si de mama sa nu isi faca rau.

Scuza-ma, dar mie nu-mi vine sa cred ce citesc. Si-mi pare ca esti de acord cu ce i s-a intamplat femeii resp.

- Adica doamna draguta o ajuta gazduind-o, iar BV o ajuta prin a-i lua copilul. Au considerat copilul o povara ptr ea ?! Probabil asta o sa-i spuna si copilului cand va creste ?! Ca a fost o povara ptr mama lui ?!

- da, stia amarata ca-i va lua copilul si daca n-a avut posibilitatea sa fuga ce alegere mai putea face ?

- iote ce grijulii, i-au mai lasat copilul un week-end !

- mama a facut o drama din asta pe FB ! Ce indrazneala, dom'le !

- politia s-a purtat exemplar luiandu-i copilul ! numai mie imi suna ciudat ?

 

Domane ajuta sa nu fim nici unii in situatia sa hotarasca niste straini binele familiei noastre !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma, dar mie nu-mi vine sa cred ce citesc. Si-mi pare ca esti de acord cu ce i s-a intamplat femeii resp.

- Adica doamna draguta o ajuta gazduind-o, iar BV o ajuta prin a-i lua copilul. Au considerat copilul o povara ptr ea ?! Probabil asta o sa-i spuna si copilului cand va creste ?! Ca a fost o povara ptr mama lui ?!

- da, stia amarata ca-i va lua copilul si daca n-a avut posibilitatea sa fuga ce alegere mai putea face ?

- iote ce grijulii, i-au mai lasat copilul un week-end !

- mama a facut o drama din asta pe FB ! Ce indrazneala, dom'le !

- politia s-a purtat exemplar luiandu-i copilul ! numai mie imi suna ciudat ?

 

Domane ajuta sa nu fim nici unii in situatia sa hotarasca niste straini binele familiei noastre !

Sa nu uitam ca mama era dependent de droguri, cum poti lasa un copil in preajma unei personae care se drogheaza, mama singura . Pot fi zile cand nu mai are bani de mancare ca I-a dat pe o doza sau ore in care zace inconstienta, iar copilul ala sufera langa ea.Mama stia de 6 luni, poate asta a fost un termen ca ea sa se reabiliteze si nu a facut-o.Daca se intampla ceva rau copilului, nu e BV considerat responsabil, stiind de caz si neactionand?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam ca mama era dependent de droguri, cum poti lasa un copil in preajma unei personae care se drogheaza, mama singura . Pot fi zile cand nu mai are bani de mancare ca I-a dat pe o doza sau ore in care zace inconstienta, iar copilul ala sufera langa ea.Mama stia de 6 luni, poate asta a fost un termen ca ea sa se reabiliteze si nu a facut-o.Daca se intampla ceva rau copilului, nu e BV considerat responsabil, stiind de caz si neactionand?

Serios ? o dependenta de droguri a primit termen de amanare de 6luni+1week-end si famBsauN ptr o palma/suspiciune de palma au ramas fara copii instantaneu ?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CEVA e in neregula.

Astia se poarta ca nazistii.

Ca sunt cazuri izolate...e una.Dar pentru suspiciuni de genul...daca il pune sa lucreze sau pentru o vorba de copil.....copiii mai si inventeaza,mult.Si mint pentru ca se distreaza de reactiile parintilor.E verificat.

 

Mi se pare un abuz fara margini sa nu dai nici o sansa parintilor.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Serios ? o dependenta de droguri a primit termen de amanare de 6luni+1week-end si famBsauN ptr o palma/suspiciune de palma au ramas fara copii instantaneu ?!

Suspiciune de palma? E inutil sa discutam, se pare. Nu a fost suspiciune, a fost realitate, apoi nu stim nici macar daca a fost doar asta, stiti si altceva in afara de ce declara familia Bodnariu, O.K., ei sunt nazisti, noi nu suntem, ne mor annual copii pe strada, copii in canale, stim de existent lor , intoarcem capul cand ii vedem prin gari ,prin statiile de autobuz cu pungile de aurolac in mana, ca de, miros. Nu le acordam atentie cand cersesc murdari si inghetati de frig, pentru ca parintele iubitor ii asteapta acasa cu norma pentru sticla de bautura, altfel o ''incaseaza''. Si toate astea se vad zi de zi pe strada, in autobuz a,tramvaie si la marginea oraselor, la gropile de gunoi unde zi de zi isi duc traiul zeci de miii de copii la limita supravietuirii, infometati . De ce nu ne revoltam macar pe jumatate pentru copiii din tara, pentru care protectia copilului e inexistenta???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suspiciune de palma? E inutil sa discutam, se pare. Nu a fost suspiciune, a fost realitate, apoi nu stim nici macar daca a fost doar asta, stiti si altceva in afara de ce declara familia Bodnariu, O.K., ei sunt nazisti, noi nu suntem, ne mor annual copii pe strada, copii in canale, stim de existent lor , intoarcem capul cand ii vedem prin gari ,prin statiile de autobuz cu pungile de aurolac in mana, ca de, miros. Nu le acordam atentie cand cersesc murdari si inghetati de frig, pentru ca parintele iubitor ii asteapta acasa cu norma pentru sticla de bautura, altfel o ''incaseaza''. Si toate astea se vad zi de zi pe strada, in autobuz a,tramvaie si la marginea oraselor, la gropile de gunoi unde zi de zi isi duc traiul zeci de miii de copii la limita supravietuirii, infometati . De ce nu ne revoltam macar pe jumatate pentru copiii din tara, pentru care protectia copilului e inexistenta???

In cazul B a fost vorba de disciplinare, palme, urecheli, deci greseli dpdv al legislatiei norvegiene privind protectia copilului . Insa in cazul fam, Nan, se neaga orice forma de violenta. Plus ca fata a declarat ca o bate (si) bunica, bunica ce sta la mii de km  de ei... 

Plus, am mai spus, foarte ciudat mi s-a parut, ca fata a spus acasa, cu o saptamana inainte ca va fi dupa la o alta familie unde sunt multe jucarii. Suna a momeala... [fal] .

Ma rog, comparativ cu cazul B, cazul N nu a fost asa mediatizat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce ma mira pe mine, de ce, totusi, parintii au ales sa recunoasca live agresarea fizica a copiilor. Puteau sa nege vorbele copiilor, mai ales ca examinarea medicala nu a dovedit abuzul, dar n-au facut-o.

 

De ce ar alege un parinte sa-si taie singur craca de sub picioare?

 

Otilia, tu ai cunostinte, prietene norvegience? Ele ce parere au despre cum actioneaza BV asta la ele in tara?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi spui si mie o tara unde in lege e acceptata  bataia? 

 

 

Eu citisem de UK, US, Canada si Australia, dar nu bataia, ci "corectarea fizica usoara a copiilor", fara pocnit cu batul sau lasat urme, invinetit copilul. Si strict de catre parinti, nici macar de familia extinsa, ce sa mai zic de educatori, invatatori.

 

Se pare, insa, ca cel putin pentru UK legea s-a schimbat aproape de tot (a explicat DarkBendis).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre Romania, parerea mea este ca nu dispunem inca de o generatie de consilieri care sa fie 100% compatibili cu ideea ca orice forma de agresare fizica a copilului trebuie sa fie interzisa.

 

Daca ne gandim bine, multi psiho-consilieri cu experienta au, acum, 40-50 de ani, deci si ei pot sa fie tributari ideii de "si eu am fost lovit/batut, si totusi am ajuns bine, nu exista parinte sa nu-i fi tras copilului macar una peste fund la viata lui".

 

Si, tot in Romania, eu nu am auzit de consiliere de acest tip care sa fie usor accesibila si in mediul urban, dar mai ales in mediul rural, si gratuita. Aici trebuie lucrat, ca in presa apar mereu membri de partid si functionari si capi ai primariilor care sustrag sume mari de bani. Sa foloseasca sumele alea pentru asa ceva, centre de consiliere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...