Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Eu citisem de UK, US, Canada si Australia, dar nu bataia, ci "corectarea fizica usoara a copiilor", fara pocnit cu batul sau lasat urme, invinetit copilul. Si strict de catre parinti, nici macar de familia extinsa, ce sa mai zic de educatori, invatatori.

 

Se pare, insa, ca cel putin pentru UK legea s-a schimbat aproape de tot (a explicat DarkBendis).

 

 

Neata! 

Am pus linkuri cu tarile care accepta in mod legal corectii fizice. Si inclusiv surse cu scolile  din tarile respective in care se practica disciplinarea fizica. Este vorba despre tari civilizate, inacceptiunea generala, Anglia, State, Australia etc.

 

 

 

Dediut, copiii familiei B. au fost luati pe o simpla declaratie a unei fete de- a lor, cea mai mare are sapte ani. Ce a recunoscut tatal ulterior acestei masuri e alta poveste. DPmeudv nu demonstreaza decat ca el a fost corect, iar " violentele grave" pt care i- au fost luati toti copiii, nedemonstrate medico legal, au fost fix la acel nivel, palme la fund ocazionale, nu un mod de educare. Degeaba, religia a fost " problema" oricat o dau dupa visini, cel putin in cazul directoarei scolii fetelor, cea care a facut sesizare.

 

Familia Nan nu a recunoscut niciodata ca si- ar fi palmuit etc copiii.

 

Mai este un caz facut public: un tata din Romania cu custodie comuna http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/drama-prin-care-trece-un-tata-roman-dupa-ce-statul-norvegian-i-a-luat-copilul-barbatul-se-lupta-sa-isi-aduca-fiul-in-tara.html

 

aici de ce nu a fost dat copilul tatalui?

 

sunt multe neconcordante in modul de operare al acestor autoritati, oricat ai vrea sa nu crezi, daca iei cazurile la purecat, nu ai cum sa nu te intrebi. 

Eumada, merci, dar nu imi arde de flori. :( E atat de horror ce vedem, ca nu iti mai arde de nik. 

 

Da, faza cu povara si mie mi- a sunat ca porcu' :(

 

Si acuma Guvernul lor a dat declaratie ca cica au specificat in presa interna si internationala ca e vorba de violente grave in cazul fam Bodnariu. Ma lasi? Mint, mint, mint! Fara nicio jena! Toti care nu au empatizat cu familia B., au motivat lipsa declaratiilor celeilalte parti, a autoritatilor mai exact. Ca sa nu mai amintesc ca le- au dat credit by default ca e vorba de Norvegia, tara europeana, bogata, deci legea e respectata la virgula

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Otilia, tu ai cunostinte, prietene norvegience? Ele ce parere au despre cum actioneaza BV asta la ele in tara?

 

Nu cred ca Otilia iti poate raspunde  la asta.Ma indoiesc sincer ca parintii vorbesc intre ei deschis despre BV.

Niciodata nu stii cine este langa tine si cum se duce vorba , mi se pare o imprudenta  sa comentezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OBSERV CA LEIT MOTIVUL e bataia.

Bai aia cand nu au motivre sa ia un copil zic ca l-a batut careva.Cum e cuvantukl unei institutii a statului contra unui om care nici nu si-a atins copilul....ghici cine castiga.Sa fim seriosi.La noi daca nu-s minim(ma refer la adulti) minim 9 zile de ingrijiri nici nu e penal...adica femeia are o vanataie care trece in 1 luna,dar dvml sunt 2....si ..

 

Deci e cusuta cu ata alba.Aia din norvegia sunt innebuniti ca au fost demascati si acum vor face si mai mult rau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma, dar mie nu-mi vine sa cred ce citesc. Si-mi pare ca esti de acord cu ce i s-a intamplat femeii resp.

- Adica doamna draguta o ajuta gazduind-o, iar BV o ajuta prin a-i lua copilul. Au considerat copilul o povara ptr ea ?! Probabil asta o sa-i spuna si copilului cand va creste ?! Ca a fost o povara ptr mama lui ?!

- da, stia amarata ca-i va lua copilul si daca n-a avut posibilitatea sa fuga ce alegere mai putea face ?

- iote ce grijulii, i-au mai lasat copilul un week-end !

- mama a facut o drama din asta pe FB ! Ce indrazneala, dom'le !

- politia s-a purtat exemplar luiandu-i copilul ! numai mie imi suna ciudat ?

 

Domane ajuta sa nu fim nici unii in situatia sa hotarasca niste straini binele familiei noastre !

N-ai inteles bine.

Doamna in varsta e asistent maternal, angajat al BV. Ea avea in grija niste copii. BV a considerat ca ea femeie singura in calitate de asistent maternal nu se poate ocupa bine de copii aceia satisfacator daca primeste in casa mama si copilul ei. Copilul avea o mama cu adictie si mama venise cu ea in aceea casa. Copilul era dat spre adoptie deja.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Serios ? o dependenta de droguri a primit termen de amanare de 6luni+1week-end si famBsauN ptr o palma/suspiciune de palma au ramas fara copii instantaneu ?!

 

In Germania o fetita de o luna a murit. Mama ei despre care se stia ca e mama singura si ca se drogheaza a plecat la o petrecere care s-a terminat prost. S-a intors acasa dupa o saptamana si copilul nu a supravietuit. Nu am timp sa caut cazul dar mi-a povestit despre el o colega.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pun inca o data o sursa la indemana tuturor, cu situatia dpdv a pedepselor corporale in lume! In SUA este legala si folosirea curelei sau a lopetii!!! ce lopata?  [fal]  cf lu' cine nu- i gata, il iau cu lopata? [alcool]

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Corporal_punishment

 

 

 

Tatal Valentin Popa e roman traitor in Romania. Copilul prescolar, toddler mai exact, nu avea nici trei ani, roman din parinti romani, exclusiv cetateni romani, traitori tustrei in Romania. Pleaca mama in vacanta cu copilul avut in custodie comuna cu tatal. Si ramane acolo, asta fara acordul tatalui. I se ia copilul mamei ca a avut copilul fracturi, egal, sa admitem ca sigur- sigur a fost vorba despre violente grave. Tatal constata ca nu mai vine copilul acasa. Purcede la cautari si afla taraseniile. Cere copilul autoritatilor norvegiene. Primeste o usa in nas. Acuma a actionat in instanta statul norvegian pt rapire. Scriu, ca nu toata lumea deschide linkurile. A comis statul norvegian abuz in acest caz? A incalcat vreo lege? In acest caz  pot minim sa presupun ca exista vreun interes demografic? De cate ori i s- a rapit copilul?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este atat de absurd sa comparam cazurile extreme cu cazul Bodnariu, incat nici nu mai am chef sa explic ceea ce este deja evident.

 

Le doresc din tot sufletul sa isi recapete copiii si sa plece din tara aceea, in care statul are dreptul sa-si insuseasca copiii din orice motiv, chiar si unul marunt sau, mai rau, fabricat.

 

Cine nu vrea sa vada, nu va vedea. Noroc ca nu au ei putere de decizie asupra vietii acestor oameni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce ma mira pe mine, de ce, totusi, parintii au ales sa recunoasca live agresarea fizica a copiilor. Puteau sa nege vorbele copiilor, mai ales ca examinarea medicala nu a dovedit abuzul, dar n-au facut-o.

 

De ce ar alege un parinte sa-si taie singur craca de sub picioare?

 

Otilia, tu ai cunostinte, prietene norvegience? Ele ce parere au despre cum actioneaza BV asta la ele in tara?

 

Poate pentru ca ei nu considera ca au gresit, si considera ca e dreptul lor sa isi disciplineze fizic copiii? Cine stie? (intrebare retorica [:)] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate pentru ca ei nu considera ca au gresit, si considera ca e dreptul lor sa isi disciplineze fizic copiii? Cine stie? (intrebare retorica [:)] )

 

Destul de improbabil mai ales ca Ruth e asistenta medicala la pediatrie si am auzit intr-o declarative a cumnatului ca a facut incusiv cursuri cu BV la spital.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...