Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am de unde sa stiu ce e adevarat si ce nu e adevarat in acest caz (fam B) si nici nu cred ca e cazul sa comentez pe seama lor, daaaar vreau sa declar ca eu n-as putea trai in Norvegia!

 

N-as putea sa dorm noaptea de teama ca vreo fantezie a fetelor mele ne-ar desparti pt totdeauna (sau macar pt cateva luni sau ani). Nici nu pot sa-mi imaginez ce-ar fi daca s-ar duce fie-mea cea mare (temperament cat casa, gura mare si vocabular f dezvoltat) la scoala, inflamata de faptul ca n-o las sa se fardeze la 13 ani. Sau de alta regula la fel de absurda din punctul ei de vedere. Va dati seama ce-ar declara pe acolo. Sau ce s-ar intampla daca m-ar auzi cineva tipand la ele ca se inchide cantina si raman nemancate, dupa ce le-am zis deja de 5 ori sa coboare la masa! etc.

 

Nu, clar n-as putea sa traiesc acolo, indiferent de cat de inalt e nivelul de trai! 

 

Dar, pe de alta parte, daca te muti undeva, iti asumi noua tara cu bune si cu rele, am mai zis eu asta pe aici...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in California de ex copiii de orice virsta pot sa obtina info, tratament...fara consimtamintul , instiintarea parintilor pt :

birth control,

pregnancy,

avort.

 iar de la 12 ani pt boli venerice...drugs, alcool

 

deci nu au voie sa cumpere alcohol , tigari pana la 21 dar sa faca avort fara instiintarea parintilor , da!

 

aici linkul cu detalii;

http://www.californiateenhealth.org/wp-content/uploads/2011/06/2011MCCardFrontBack.pdf

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am evitat să mai scriu la subiect când am simţit că obiectivitatea a fost dată la o parte.

Dar după atâtea pagini de dezinformări şi mai ales supoziţii, care mai de care mai aberante, despre o ţară, despre locuitorii ei, despre autorităţile lor şi mai ales despre viaţa de zi cu zi de acolo, întărite de preluări de pe bloguri şi site-uri îndoielnice, îmi revin în memorie isteriile de după '89.

Atâta mai adaug, că nu m-ar mira ca unii să înceapă a crede că celebrele ambulanţe fantomă care răpesc copii, ce apăreau când şi când în obsesiile colective ba ici, ba colo, sunt trimise de Barnevernet ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Articolul asta zica ca jurnalistii norvegieni au propus familiei sa faca public dosarul si au fost refuzati. 

http://adevarul.ro/news/eveniment/jurnalistii-norvegieni-rezervati-privire-abuz-cazul-copiilor-luati-familia-bodnariu-1_569d1c5537115986c6a416f8/index.

 

Of, se putea sa nu lase ei cazul fetei de 13 ani fara toate detaliile si explicatiile. Mama a fost eliberata, scolile stiau de bulling, fata fusese si in spital. A fost o moarte brusca, neasteptata. Ma enerveaza cand scriu doar ce le convine ca sa obtina o anume reactie a cititorului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, se putea sa nu lase ei cazul fetei de 13 ani fara toate detaliile si explicatiile. Mama a fost eliberata, scolile stiau de bulling, fata fusese si in spital. A fost o moarte brusca, neasteptata. Ma enerveaza cand scriu doar ce le convine ca sa obtina o anume reactie a cititorului.

Nu inteleg la ce reactie te referi. Cazul fetei respective e mentionat ca o dovata a faptului ca in prestanta serviciului este loc pentru imbunatatire, ce reactie pot sa obtina?

"Reporterul Erlend Friestad spune că a încercat să ia legătura cu familia Bodnariu şi să afle mai multe detalii despre acuzaţiile care s-au propagat în presă. A vorbit cu avocatul familiei pentru a-i propune acestuia să dezvăluie dosarul pe care familia Bodnariu l-a primit din partea Protecţiei Sociale în momentul în care sistemul a venit să ia copii, însă s-a lovit de refuzul avocatului şi al familiei. „Este o frustrare şi pentru noi că nu putem obţine informaţiile, dar dacă familia Bodnariu ar fi avut ceva de câştigat prezentând public documentele, ar fi făcut-o. În acest caz, însă, refuzul lor îmi ridică semne de întrebare“, explică jurnalistul. Legea nu le interzice părinţilor să publice documentele cu privire la acuzaţiile aduse. 

Citeste mai mult: adev.ro/o15ydm

"

Eu partea asta am vazut-o ca fiind cea mai importanta. Legea nu le interzice parintilor sa publice documentele, si totusi nu au facut-o. Cred ca jurnalistul ala e mai informat decat mine cu privire la legea norvegiana. Parintii nu se pot piti la nesfarsit in spatele "netransparentei Barnevernet", nu Barnevernetul trebuie sa dovedeasca ca nu a abuzat familia Bodnariu, ci familia care a facut acuzatia trebuie sa o faca. Barnevernetul trebuie doar sa dovedeasca ca parintii Bodnariu au abuzat intradevar de copii (chestie care pana la publicarea dosarului, nu putem decat sa presupunem ca au facut-o din moment ce cateva complete de justitie au luat decizii in favoarea Barnevernet si in defavoarea parintilor).

 

"„În mod normal, SPC nu reacţionează luând copiii din familiile lor, dacă părinţii sunt deschişi unei colaborări cu sistemul: să fie îndrumaţi, sfătuiţi, ajutaţi să-şi schimbe atitudinea faţă de copii. Dar în cazul Bodnariu nu avem de unde să ştim dacă ei au refuzat sau nu acest ajutor sau dacă SPC a intervenit în regim de urgenţă. Dacă au făcut asta, înseamnă că au evaluat situaţia într-atât de gravă“, adaugă Trygve Jordheim.

Citeste mai mult: adev.ro/o15ydm

"

Fara dosarul Barnevernet, dosar la care parintii au acces, nu am nici o indoiala, nu putem stii care a fost atitudinea parintilor cu privire la ancheta, gradul de colaborare su nu putem stii nici cat de substantiate au fost acuzatiile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la cum au aruncat in context cazul fetei de 13 ani. Cumva ca sa justifice de ce trebuie BV sa intervina. Putea pune alt caz nu acesta in care chiar ei au spus ca nu se simt vinovati ca nu au fost implicati. 

Zilele acestea a fost adusa o fetita de 1 luna la spital cu multiple fracturi si in stare critica. BV a fost solicitati de spital in caz ca supravietuieste copilul.

Puteau scrie de multe alte cazuri unde BV a intervenor pe buna dreptate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la cum au aruncat in context cazul fetei de 13 ani. Cumva ca sa justifice de ce trebuie BV sa intervina. Putea pune alt caz nu acesta in care chiar ei au spus ca nu se simt vinovati ca nu au fost implicati. 

Zilele acestea a fost adusa o fetita de 1 luna la spital cu multiple fracturi si in stare critica. BV a fost solicitati de spital in caz ca supravietuieste copilul.

Puteau scrie de multe alte cazuri unde BV a intervenor pe buna dreptate.

In cazuri din astea, sunt perfect de acord cu BV si scoaterea copilului din familie. :(( Ce parinti or fi aia care au facut asa ceva unui copil de 1 luna?? :( Probabil tot diverse probleme cu droguri si alcool.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...