Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

am crezut ca n-o sa mai zic nimic la subiectul asta, dar cum articolul asta rezuma exact ceea ce cred, il copiez aici.

 

 

Aplogeții Barnevernetului continuă să insiste asupra independenței acestei organizații și a imposibilității tuturor ministerelor guvernului norvegian de a se amesteca în treburile ei interne. Politicienii, săracii, sunt legați de mâini și de picioare. Ambasadorii nu au acces la informațiile strict secrete ale acestei organizații de protecție a copilului. Avocații care știu ceva nu au voie să spună că își pierd autorizația. Judecătorii acționează în direcțiile impuse de Barnevernet. Părinții victimizați sunt sfătuiți și amenințați să nu vorbească. În Norvegia totul pare aservit Barnevernetului. Până și poliția pare să lucreze pentru Barnevernet. De fapt, poliția vine să smulgă copiii din brațele mamelor.

Și la noi există o astfel de organizație. Foarte independentă și mai ales secretă. Nu se bagă nimeni cu nimic. Dacă se bagă, nu mai iese. Nu se teme de poliție, de avocați pe care i-a cumpărat deja, de judecători și mai ales nu se teme de politicieni. Toți sunt colaboratorii ei. Iau ce doresc de la cine vor. Nimeni nu zice pâs! Nu se cheamă Barnevernet. La noi se numește MAFIA.

sursa: https://lascaupetru.wordpress.com/2016/01/18/balivernele-barnevernetului/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum naiba au ales astia exact povestea unei familii disfunctionale.

 

acel tata care a dat vina pe fata lui ca se poarta asa - ei parinti sunt niste ingerasi, copila de 14 ani e de vina ca e prost crescuta -, care sustine ca a luat bataie de la fata si apoi a batut-o el... astia nu-s parinti normali. 

Nu sunt in masura sa spun daca isi meritau sau nu copiii dar sigur i-au stricat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca acest caz este de o sinceritate debordanta si foarte real.O adolescenta care dorea sa-si traiasca viata si un baietel normal,intr-o familie normala care-l rasfata.

 

Adolescenta a recunoscut ca a mintit,deci actiunile pe baza a ce spune copilul sunt o prostie,iar chestia cu baietelul...pai daca bietul copil s elovea cu mana de usa?

Se vade exact modul nazist in care se rapesc copiii acolo.Dezbracat complet?ca s avada daca e bun de abuzat probabil.

 

Regulile parca erau facute sa nu poata fi respectate.Culcat cat e lumina afara,fara dulciuri,..fara  sa fie copil.......gaselnite.

Daca fata e recunoscut ca a mintit...inseamna ca si baietelul era bine ingrijit.

 

Deci e cel mai realist si sincer caz povestit.

 

Dovada absoluta.

 

Orice acolo,chiar si faptul ca un copil e putin mai adormit dimineata poate fi pretext ca sa se ia copilul.Asta nu e protectie e distrugere.

 

Doar familiile de homosexuali vor sa fie parinti...e foarte usor sa puna ochii pe un copil si apoi masinaria isi face treaba.

 

 

 

L anoi e plin de adolescenti rasfatati care vor sa descopere viata..sexuala si umblatul prin cluburi,cu baieti,fete si altele.

 

Exista multe neintelegeri intre adolescenti si parinti.

 

Ce ar insemna asta la noi?Orice copil care nu e lasat in club de parinti sa sune si sa fie luat ca nu e lasat sa-si traiasca viata.

 

Foarte faiin.

 

Deja e plin de mame adolescente la noi

 

Din fericire la noi legea se aplica altfel.Copilul e major si ia decizii la 18 ani.

 

Si oricum daca vor sa fuga de acasa fug.daca vor s afaca sex fac.Indiferent ce spune parintele.Dar parintele ala nu e nebun.Isi iubeste copilul si ar vrea macar sa-i explice care sunt directiile in viata.Sub imperiul amenintarii ca "il ia"..bietul om care-si iubeste copilul  se consuma si se imbolnaveste incet dar sigur.

 

Nu cred ca e solutia ca toti sa faca ce vor.

 

Deja se depaseste masura in multe lucruri care nu mai sunt normale.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" cifrele" dau de gandit, da. imi amintesc de atatea si atatea raportari "de poveste" . nu a inventat nimeni de acuma roata. mi- e acru de statistici si de sondaje, mai ales cand au iz politic.

 

Patou, am gasit un comentariu care explica postarea ta. 

 

"Dan, you have no idea how entrenched the system is and how comprehensive and ideological. Realise this: It is the government that is running it (any government, irrespective of political colour). If they were to return those children to their parents, what would happen to the other thousands of families who have been exposed to the same ill-treatment? It would become clear to the world that our authorities can after all be pressed to give in. So the system would crash to the ground. You seem to think that this case is a single mistake? They have for years now had compensation arrengements for FORMER children who “have experienced neglect and abuse in CPS care” – the compensations run into millions. And all the while they are creating new cases. But of course they always say – have said for decades – that abuse and neglect in foster care, that was BEFORE; it is all terribly different NOW.

They are working on a new law – have been for several years. Do you know what kind of lawyers etc. who are working out the new law? Need I tell you? It will be worse than ever, if the legal changes that have happened over the last 25 years are any indication, and they are. All these “new” formulations are aimed at strengthening “the rights of children” – oh yes, but against their parents. " sursa este de pe site- ul postat de Cristina30, la comentarii.

http://delightintruth.com/2016/01/18/norwegian-media-can-no-longer-ignore-barnevernet-abuse/

 

alta stire :) 

http://www.dcnews.ro/mobile/cazul-bodnariu-in-parlamentul-european-ce-se-cere-autorita-ilor-norvegiene_495122.html

 

eu tot privesc pe pagina de fb la filmarile cu protestele oamenilor, romanilor din atatea colturi ale lumii. Minunata solidaritate! Asa ceva nu s- a mai vazut, atata mare de oameni indignata de ceea ce face Barnervernetul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pus acel link si acest caz sa fc legatura intre celelalte  cazuri  si acesta. 

 

In  prima faza am citit si atat. 

Apoi am fc pe detectivul. ...sunt multe da multe coincidente  cu celalalte, in modul BV de a actiona. 

 

Copii emigranti la o varsta adolescentina  sunt extrem de dificili  de controlat. .stiu N cazuri .

 

Nu isi gasesc  locu ...sunt furiosi 

In fine nu pt asta am pus linkul. ..

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dianama, stiu de ce ai pus linku-ul (din cauza asemanarilor cazurilor si pentru a arata cum actioneaza B) si mai stiu si cum sunt adolescentii dar bataie parte in parte copil-parinte mi se pare monstruos. E ceva stricat in relatia lor. Sa dai vina pe copilul tau de situatia creata pentru ca tu ca parinte nu poti gestiona o situatie si impune limite iar nu-mi suna bine.

 

 

 

"Situația a degenerat într-o seară. În urma unui schimb aprins de replici între tată și fiică, aceasta a ripostat cu jigniri și și-a lovit părintele. La rândul său, tatăl a reacționat lovindu-și fiica. „Fata a început să plângă și să spună că ne denunță la poliție. Eu, foarte bulversat, i-am spus să facă ce crede de cuviință”, continuă tatăl."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...