Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Cred totusi ca procesul de... cum sa-i zic... resetare ulterior ridicarii copiilor din familie este foarte efficient.

Altfel copii ajunsi adolescenti sau adulti ar trebui sa se faca auziti cumva, nu neaparat sa apara criticand metoda. Ma gandesc ca e ciudat ca nu apar pozitii publice de niciun fel ale copiilor, acum majori, care au fost luati de barnevernet acum ceva ani si pusi in foster si ulterior adoptati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ramiris, ceea ce ma deranjeaza e ca nu vad nici o urma de remuscare ca au facut ceva oricat de mic care nu e ok. Toate mesaje citite si ma refer in special la interviuri si declaratii sunt contra BV care e o monstruzitate si fura copii pentru ceva asa marunt ca palme sau zguduieli la un bbelus. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie o problema cu libertatea presei acolo . Am mai spus asta si mai demult. Articolele externe spun:

Statistics show that children born abroad are more than three times as likely to be removed from their homes as native Norwegians, with nearly 3 percent of foreign-born children in foster care.

 

pe cand publicatiile norvegiene si statisticile BV spun ca norvegienii get beget ar fi mai multi. 

De aceea probabil nu rasufla usor nici daca  incearca copiii luati ce s-au marit sa faca ceva . Asta daca mai gasesc acte si stiu ai cui au fost de fapt.

Nu stiu, legea presupune respect din ambele parti pentru a merge ceva bine. A te baza pe ceea ce au declarat la o televiziune Romana (si ce tv>>>) parintii dupa ce le-ai luat copiii pentru a avea probe la dosar e ciudat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramiris, ceea ce ma deranjeaza e ca nu vad nici o urma de remuscare ca au facut ceva oricat de mic care nu e ok. Toate mesaje citite si ma refer in special la interviuri si declaratii sunt contra BV care e o monstruzitate si fura copii pentru ceva asa marunt ca palme sau zguduieli la un bbelus. 

 

Probabil ca se gandesc ca orice recunoastere suplimentara le-ar slabi sansele de a recupera copii. Nu stiu ce sa zic. Asa cum ziceam aseara la emisiune nu au spus prea multe. Fratele tatalui e mai vocal.

Mi-e greu sa-I judec, sincer, nu stiu cum de mai sunt coerenti in situatia in care se afla. Nu sunt cei mai buni parinti din lume, clar. Dar pana pe 16 noiembrie erau parintii a 5 copii iar acum au casa goala.

Cred ca platesc un pret prea mare pentru greselile pe care le-au facut si cred ca ambii sunt oameni care cu consiliere si abordarea potrivita s-ar fi indreptat. Nu cred ca vor mai primi copii inapoi:(.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Marina, eu sunt de accord ca corectiile fizice nu sunt o metoda de educatie si  ii condemn pe cei doi parinti, educati si constienti de riscurile la care se expun in Norvegia ca au facut asa ceva. Nu mai spun de trauma asupra copiilor, ai dreptate.

 

Teama mea e ca nu au sanse sa-I recupereze, mai ales ca au recunoscut corectiile fizice, au incalcat legea si asta e clar. Si inteleg ca legea e clara si nemiloasa in cazul abuzurilor fizice. Ca institutia respective actioneaza in felul ala e alta discutie.

Si daca recunoasteti lucrurile astea, de ce va asteptati ca legea sa nu fie aplicata in acest caz? Numai ca sint romani? Nu judec pe nimeni, dar nu inteleg la ce va asteptati si de ce? 

 

Michelle tocmai afirma undeva: "Dumnezeu iarta, dar legea nu!" Nu prea exista second chance de multe ori, asa ca te gindesti de 100 de ori cind faci ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...