Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

vorbim de traume si " traume", despre lege si stat.

o noua mostra de aplicare practica [alcool] a legii, asa ne educam copiii sa invete ca Legea e lege domle', unde aia de- o aplica se sterg pe picioare cu interesul lor " superior" :( 

 

 e cu impact emotional, dar nah', suntem caliti, nu? sfanta ipocrizie! ne ferim copiii de desenele si jocurile violente  [zirea]

 

http://www.antena3.ro/actualitate/social/imagini-dramatice-mama-incatusata-in-fata-copiilor-336568.html

 

Edit: ce spune medicul psihiatru roman Gabriel Diaconu? Clar n- a facut scoala in Norvegia, txs God! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kari, ma bucur sa te citesc  [flo2]

 

si pentru ca unii din aparatorii barnevernetului au pus accentul pe legalitate, pe faptul ca institutia respectiva functioneaza in conformitate cu legile in vigoare, as vrea sa spun ca si nazismul a fost legal in germania, si sclavagismul a fost legal in statele unite, comunismul a fost legal si el, apartheid-ul de asemenea si exemplele ar putea continua. 

 

Cu toate acestea din perspectiva timpului vedem cu totul altceva. Nazismul a fost condamnat in tribunale etc.

http://cornelilioi.com/2016/01/20/protectia-copilului-gunoiul-si-taraboanta/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, legatura dintre mama si copil este mai presus de lege si obiectivism. Poate ca ar trebui sa procedam ca si cainii ac au pui, sa inteleaga unii sa isi tina labele departe de copiii nostri. Atata o dam cu legea, de zici ca a fost pogorata din Cer, nu ca e facuta de om. 

Vorbesti despre teroare...pai copiii astia au parte de asta Acum. Halal experienta de viata la varsta lor! :(((

Vorbesti despre lovirea copilului, " palma", cand tu stai in State, unde este legala, inclusiv in scoli. Si cureaua si " lopata" ca eu nu am inteles la ce se refera, decat dc toti oamenii care sunt acolo sunt barcagii. De ce nu faci discursuri de genul acolo? Mie daca mi- ar lovi cineva copilul, sa indrazneasca! Cunosc teroarea provocata de un psiho...dascal. 

Norvegia...hmmm...se indreapta repejor spre totalitarism. Iar dc partea cealalta lipseste din peisaj, apai nu e o scuza, se autoacuza. Stii ca le- au transmis parintilor B ca, acuma ca s- au pus pe dezvaluiri, s- ar putea sa le fie ingreunata reintoarcerea copiilor in familie? Familia Nan e atat de terorizata ca nu mai vrea sa detalieze nik. A spus- o aseara la tv parintele Macarie. Au vorbit cu el si au cerut confidentialitate, nu pt ca au ceva de ascuns, au fost ft fermi ac au fost intrebati dc si- au lovit copiii. Nu! Dar ei sunt orotodocsi si noi nu stim sa le fim alaturi :(

Mnoh, fii tu si inca o mana de oamenii de pe aici rationala, obiectiva, treaba voastra. Ce sa spun? Au fost aduse suficiente argumente, procese pierdute de No la CEDO, exista oameni care si- au pierdut jobul acolo pt ca au aratat abuzurile lor, inclusiv primul ministru no a recunoscut existenta lor inainte sa ajunga in functie, pana cand i- a spalat creierii corectitudinea politica. Noi nu avem dreptul sa nu recunoastem astfel de practici, le- am trait pe viu, generatii si generatii de atatia oameni chinuiti de monstrii comunismului. S- au ridicat 42 de europarlamentari care cer discutarea problemei in PE, masuri contra practicilor no. Ce dovezi mai vrei? Eu nu inteleg ce este de opinat in toata durerea asta? 

 

Doamne sa o tina Dumnezeu pe Ruth si pe toate mamele care trec prin asa ceva, cu mintile intregi! Nu as vrea sa fiu o secunda in pielea lor. Nu stiu ce as face, nu vreau sa stiu.

 

 

Titus Corlatean a spus cu subiect si predicat ca exista parghii in materie de drept international care sa o faca pe No sa schimbe placa. Nu e usor, dar se poate. Si iata ca s- a inceput.

 

Eu stau in statul Washington si scolile nu au voie sa aplice pedepse corporale, a fost data o lege pentru asta in 1983. Pedepsele corporale sunt permise in cadru familiei dar eu nu le-am aplicat niciodata copiilor mei. De ce? Am explicat mai sus.

Cunosti teroarea aplicata de un psiho-dascal? Dar teroarea aplicata de parinti nu o cunosti? Aveam prietene care isi puneau trei perechi de pantaloni pe ele ca sa nu mai simta loviturile, care nu indrazneau sa spuna un cuvant ca erau amenintate "te spal de pe pereti", colegi care tresareau la fiecare ridicare de ton. 

Si nu doar tati lovesc, lovesc si mamele, lovesc adultii care nu mai au rabdare, care nu mai au argumente. Dar stii ce, nu e vina copilului ca parintelui i-a ajuns ata la par, ca nu mai face fata, si copilul ala chiar daca tu crezi ca nu e afectat este. Nu am nevoie de un psiholog sa-mi confirme o realitate pe care eu am vazut-o cu ochii mei.

Si legat de partea bolduita, spune asta mamelor care nasc copii deja dependenti de droguri, mamelor care is vand copii pentru sex, mamelor care ignora abuzul pe care partenerii lor de viata il produc propriilor copii, mamelor care isi snopesc in bataie copiii.  

Serviciile sociale de protectie a copilului au fost create din dorinta societatii de a oprii genul asta de abuzuri, si consecintele pe care le au asupra indivizilor. Punerea lor la zid cu sentimentalisme nu e o optiune. Trebuie sa te gandesti si la reversul medaliei, facand mai dificila scoaterea copiilor din mediul familial pe principiul "legatura dintre mama si copil este mai presus de lege si obiectivism" s-ar putea sa le blochezi posibilitatea de a ajuta in mod concret pe copii care sunt abuzati. Si un caz lacrimogen, sa rezulte in multe cazuri in care copilul a murit sau a fost afectat iremediabil pana serviciul a reusit sa il ajute.

De aia cer eu dovezi concrete. O tineti una si buna cu netransparenta serviciului, dar ei au o lege de partea lor, voi ce aveti? Pana acum povesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madalina, dupa cum se intelege cel mai des motiv folosit pentru luarea copiilor in regim de urgenta este violenta fizica.

Sa zicem ca un copil spune la gradinita ca i-a dat cineva o palma. BV il ia, parintele este informat de acuzatie. Cel mai probabil cand ti se arata dosarul poti afla data la care a fost filmat/inregistrat ca a spus asa ceva.

Intrebarea mea este, cum ai putea dovedi tu cu acte ca nu i-ai dat o palma in perioada aceea? ca nici nu stii la ce data se refera acuzatia. La ce acte doveditoare te referi tu?

 

Sunt sigura ca nici BV-ul nu ia un copil pentru ca i-a dat cineva doar o palma. Am mai spus asta in mesajele mele. Legea spune ca disciplinarea fizica e interzisa. Copii sunt luati pentru ca sunt educati cu pedepse fizice. 

Sa o luam ca la programare:

 - situatia 1: copilul zice ca l-am palmuit, eu nu l-am palmuit. Aduc dovezi, martori cum ca copilul a mai zis in alte situatii neadevaruri. Din experienta personala, un copil nu face exercitii de imaginatie asa din senin, ori e predispus la a rula scenarii pe altii ori nu e. Cer evaluarea psihologica din doua surse, una a serviciului una a mea. Cer evaluarea mea psihologica ca sa demonstrez ca nu sunt o persoana predispusa la violenta. Aduc martori care sa vorbeasca despre caracterul meu. Prezint filme legate de viata noastra de familie blah blah.

 - situatia 2: copilul zice ca l-am palmuit, eu l-am palmuit. Mai complicata pentru ca depinde enorm de cat de frecventa a fost palmuiala. Cred ca in cazul asta imi admit vina, si ma angajez sa iau cursuri de crestere a copilului *(varianta neviolenta), cursuri de anger management, accept sa fiu monitorizata. Intr-un cuvant orice ca sa imi tin copilul cu mine.

 

La care din situatii te refereai?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kari, ma bucur sa te citesc  [flo2]

 

si pentru ca unii din aparatorii barnevernetului au pus accentul pe legalitate, pe faptul ca institutia respectiva functioneaza in conformitate cu legile in vigoare, as vrea sa spun ca si nazismul a fost legal in germania, si sclavagismul a fost legal in statele unite, comunismul a fost legal si el, apartheid-ul de asemenea si exemplele ar putea continua. 

 

Cu toate acestea din perspectiva timpului vedem cu totul altceva. Nazismul a fost condamnat in tribunale etc.

http://cornelilioi.com/2016/01/20/protectia-copilului-gunoiul-si-taraboanta/

Pana si nazismul a fost condamnat intr-o curte de justitie si cu dovezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sunt sigura ca nici BV-ul nu ia un copil pentru ca i-a dat cineva doar o palma. Am mai spus asta in mesajele mele. Legea spune ca disciplinarea fizica e interzisa. Copii sunt luati pentru ca sunt educati cu pedepse fizice. Sa o luam ca la programare: - situatia 1: copilul zice ca l-am palmuit, eu nu l-am palmuit. Aduc dovezi, martori cum ca copilul a mai zis in alte situatii neadevaruri. Din experienta personala, un copil nu face exercitii de imaginatie asa din senin, ori e predispus la a rula scenarii pe altii ori nu e. Cer evaluarea psihologica din doua surse, una a serviciului una a mea. Cer evaluarea mea psihologica ca sa demonstrez ca nu sunt o persoana predispusa la violenta. Aduc martori care sa vorbeasca despre caracterul meu. Prezint filme legate de viata noastra de familie blah blah. - situatia 2: copilul zice ca l-am palmuit, eu l-am palmuit. Mai complicata pentru ca depinde enorm de cat de frecventa a fost palmuiala. Cred ca in cazul asta imi admit vina, si ma angajez sa iau cursuri de crestere a copilului *(varianta neviolenta), cursuri de anger management, accept sa fiu monitorizata. Intr-un cuvant orice ca sa imi tin copilul cu mine. La care din situatii te refereai?

Esti pe aproape. ...

Doar ca BV nu accepta  nici 1 nici 2..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigura ca nici BV-ul nu ia un copil pentru ca i-a dat cineva doar o palma. Am mai spus asta in mesajele mele. Legea spune ca disciplinarea fizica e interzisa. Copii sunt luati pentru ca sunt educati cu pedepse fizice. 

Chiar și tatăl, Marius Bodnariu, confirmă că BV nu-ți ia copilul pentru o palmă:

Reporter: Una dintre variantele care circulă în România, după acest caz, este că în Norvegia este de ajuns să îi dai o palmă copilului ca să ți-l ia. 

Marius Bodnariu: Nu. Nu este suficient, dar se fac abuzuri de către autorități. Eu nu cred că ei, în cazul nostru, au motiv să ne ia copiii definitiv. Dar cred că trag de timp, fac tot felul de lucruri ca să complice lucrurile.

De aici: http://www.vice.com/ro/read/am-vorbit-cu-romanul-caruia-i-au-fost-luati-copiii-in-norvegia-ca-sa-aflu-ce-crede-ca-i-s-a-intamplat-917

 

Mai mult, familia B. a mai fost verificată o dată de BV, când una dintre fete a spus la școală că a lovit-o mama cu piciorul. Atunci au venit, au investigat, s-au lămurit (Marius Bodnariu susține că fata s-a lovit alunecând pe scări) și totul a revenit la normal. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...