Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu iti inteleg intrebarea? 

 

"Familia Bodnariu nu a negat niciodata ca nu ar fi aplicat corectii fizice copiilor, ci au contestat masurile exagerate aplicate de acest bv.

Pt ca un copil sa fie luat de langa parinti, este suficient sa se primeasca o sesizare anonima si bv confisca copilul fara o ancheta sociala prealabila sau un proces. 

"

Prin aplicarea corectiilor fizice acolo unde sunt interzise prin lege familia B s-a expus consecintelor. Declararea serviciului BV ca abuziv este o acuzatie serioasa care ar trebui substantiata. 

Familia B a recunoscut ca sesizarea cu privire la ei nu este anonima, ci semnata de directoarea scolii unde merg fetele. Ancheta are o baza serioasa, recunoscuta si de familie. Contestam masurile dar nu cunoastem regulile dupa care functioneaza BV ca sa putem zice ca sunt abuzivi.

 

Acuma revenind la reforma pe care o cereti. Ce se doreste exact? Ca BV sa inceapa investigatia dar copii sa raman acolo cu parintii? 

Sa-ti explic ca exista modalitati de lovire care sa nu lase urme vizibile? Oameni care bat cu cartea de telefon si pana nu exista leziuni interne nimeni nu isi da seama? Si atunci ce facem la un posibil abuz (nu familia B) pai nu se vede nimic, consideram ca denuntatorul fabuleaza? Decidem sa investigam dar noua lege nu ne permite sa scoatem copilul de acolo, si poate pana ies evaluarile psihologice abuzatorul se ocupa sa impacheteze copilul si sa-l scoata din tara si sa continue abuzul altundeva, sau poate il omoara in bataie.

Orice modificare facem are plusuri si minusuri si trebuie sa le analizezi cu atentie inainte nu dupa ce ai modificat si esti pus fata in fata cu realitatea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu iti inteleg intrebarea? "Familia Bodnariu nu a negat niciodata ca nu ar fi aplicat corectii fizice copiilor, ci au contestat masurile exagerate aplicate de acest bv. Pt ca un copil sa fie luat de langa parinti, este suficient sa se primeasca o sesizare anonima si bv confisca copilul fara o ancheta sociala prealabila sau un proces. " Prin aplicarea corectiilor fizice acolo unde sunt interzise prin lege familia B s-a expus consecintelor. Declararea serviciului BV ca abuziv este o acuzatie serioasa care ar trebui substantiata. Familia B a recunoscut ca sesizarea cu privire la ei nu este anonima, ci semnata de directoarea scolii unde merg fetele. Ancheta are o baza serioasa, recunoscuta si de familie. Contestam masurile dar nu cunoastem regulile dupa care functioneaza BV ca sa putem zice ca sunt abuzivi. Acuma revenind la reforma pe care o cereti. Ce se doreste exact? Ca BV sa inceapa investigatia dar copii sa raman acolo cu parintii? Sa-ti explic ca exista modalitati de lovire care sa nu lase urme vizibile? Oameni care bat cu cartea de telefon si pana nu exista leziuni interne nimeni nu isi da seama? Si atunci ce facem la un posibil abuz (nu familia B) pai nu se vede nimic, consideram ca denuntatorul fabuleaza? Decidem sa investigam dar noua lege nu ne permite sa scoatem copilul de acolo, si poate pana ies evaluarile psihologice abuzatorul se ocupa sa impacheteze copilul si sa-l scoata din tara si sa continue abuzul altundeva, sau poate il omoara in bataie. Orice modificare facem are plusuri si minusuri si trebuie sa le analizezi cu atentie inainte nu dupa ce ai modificat si esti pus fata in fata cu realitatea.

Tu esti dezinformata. ...si nu iti inteleg  pozitia. 

A fc bine ca au luat copii  astia? Asta incerci  sa ne explici ?

Ca noi discutam altceva .

.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigura ca nici BV-ul nu ia un copil pentru ca i-a dat cineva doar o palma. Am mai spus asta in mesajele mele. Legea spune ca disciplinarea fizica e interzisa. Copii sunt luati pentru ca sunt educati cu pedepse fizice. 

Sa o luam ca la programare:

 - situatia 1: copilul zice ca l-am palmuit, eu nu l-am palmuit. Aduc dovezi, martori cum ca copilul a mai zis in alte situatii neadevaruri. Din experienta personala, un copil nu face exercitii de imaginatie asa din senin, ori e predispus la a rula scenarii pe altii ori nu e. Cer evaluarea psihologica din doua surse, una a serviciului una a mea. Cer evaluarea mea psihologica ca sa demonstrez ca nu sunt o persoana predispusa la violenta. Aduc martori care sa vorbeasca despre caracterul meu. Prezint filme legate de viata noastra de familie blah blah.

 - situatia 2: copilul zice ca l-am palmuit, eu l-am palmuit. Mai complicata pentru ca depinde enorm de cat de frecventa a fost palmuiala. Cred ca in cazul asta imi admit vina, si ma angajez sa iau cursuri de crestere a copilului *(varianta neviolenta), cursuri de anger management, accept sa fiu monitorizata. Intr-un cuvant orice ca sa imi tin copilul cu mine.

 

La care din situatii te refereai?

 

Ba eu sunt sigura ca e suficient sa fie o palma povestita la gradinita sau scoala. Sau si mai rau o sesizare anonima de suspiciune precum cea pozata catre care am pus eu link.

 

Ma refer strict la prima situatie. Tu ai scris ca dovedesti cu acte. Pai hai sa vedem ce ar putea ei spune. Sa le luam pe rand.

Copilul poate a mintit in n cazuri. Ei nu pot exclude ca tocmai in acest caz spune adevarul. Corect?

Martori care sa spuna ce? Ca nu ai lovit copilul de fata cu ei. Tocmai pe asta se bazeaza toate ridicarile lor in regim de urgenta. Ca nu au siguranta ca in intimitatea casei tale te comporti ca si in public, ca si atunci cand sunt de fata alte persoane. Esti de acord ca nu au nici ei o certitudine?

Evaluarea psihologica a parintelui nu prea are valoare. Poti sa fii un angajat model, un prieten fidel, un stalp al societatii si tot sa-ti scape o palma la nervi. Eu cred ca nu se poate cineva baza pe asa ceva. Evaluarea nu poate infirma fapta de care esti acuzat.

Filme de familie? Serios? pai filmele de familie se fac in momente de bucurie, cand se serbeaza ceva, etc.. Cine se filmeaza cand isi loveste copilul?

Nu se permite sa fie evaluat copilul decat de un psiholog din cei ai BV-ului. Sunt aproape sigura ca doar psihologii acreditati de ei pot face acest lucru. Cunosc cativa psihologi pe aici, i-as putea intreba. Dar cum am scris ma indoiesc ca se poate sa vii cu psihologul tau.

 

 

Eu singura idee pe care o am este sa fie parintele testat cu un detector de minciuni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, tu faci ancheta. Si nici macar corecta, pt ca dubiile tale razbat exclusiv cand vine vorba de o parte, cea a parintilor. Prefer sa fiu parte la grupul naivilor, care cred in bunacredinta a acestor oameni si sa merg pe ceea ce imi spune tot in mine, ca adevarul este de partea lor. Au comis greseli, dar copiii lor sunt niste copii iubiti si pana sa fie luati erau si copii fericiti. Cred ca BV comite abuzuri si poate ca o face nu doar dintr- o cauza singulara. Argumentatia asta pe o tema atat de dureroasa si pe mine ma oboseste si ma dezamageste. Suntem pe desprecopii, iar analiza asta rece e ca naiba. Scuze, dar asta simt. 

Ps: nu ne cunoastem si suntem si intr- un loc....deci cu privire la ceea ce cunosc eu fata de tine, prefer sa o las asa. fie ca tine.

Si sa stii ca tot imi plac postarile tale pe DC,  dar eu cred ca uneori, ca acum, exagerezi.  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bodnariu a spus ca nu a stiut ca legile din norvegia sunt atat de aberante, cu toate ca traieste acolo de 10 ani. Si nici ca si alte familii sunt in aceeasi situatie, pt ca nu se vorbeste despre asta.

 

In rest, tot nu inteleg care-i doleanta ta. 

 

Cine a zis ca am o doleanta?

 

Daca eu care am trait in Romania 28 de ani, comit o infractiune ma pot apara cu "nu am stiu ca legea e asa de aberanta"? O pot face aici in State? NU.

 

In marea majoritate a cazurilor legea a fost buna, copii au fost salvati de neglijenta si abuz si li s-a oferit o alternativa. Nu e perfect, dar e mult mai bine decat in vremurile in care societatea se uita de departe cum sunt abuzati copii si nu intervenea. 

Tu ai zis ca petitionarii doresc intre altele schimbarea legii, sau a regulilor BV asa ca ti-am pus intrebarea schimbarea inseamna sa nu mai ia copii de la parinti atunci cand e semnalat abuz asupra lor? (Asta fiind o deductie in baza a ceea ce tot ziceti ca a pacat ca s-a rupt legatura dintre parinti si copii). 

Am continuat prin a iti arata alte cazuri in care nescoaterea copiilor din mediul familial ar avea consecinte grave uneori chiar ireversibile. 

 

Orice lege sau regulament are defecte, principalul este ca defectele sa nu ajunga sa afecteze beneficiile aduse de legea sau regulamentul respectiv. Si daca nici asa nu intelegi nu poti face o lege sa acoperi 10 cazuri in extremis dar care in urma aplicarii sa lase sute de copii vulnerabili abuzului.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mandic, eu am o intrebare foarte simpla si te-as ruga sa-mi raspunzi scurt, fara multe amanunte. 

cand cineva spune ceva sau povesteste o anume situatie, din viata personala..... tu de exemplu, noi te credem pe cuvant ca este asa cum spui, suta la suta. 

sau? 

Depinde de situatie, daca e vorba de o sueta cu un cunoscut, sau chiar o persoana pe care deabia am cunoscut-o, nu vad de ce mi-as pune problema daca spune adevarul sau nu. Daca insa trebuie sa iau o pozitie bazandu-ma pe povestirea situatiei, as fi rezervata si as incerca sa stabiliesc gradul de veridicitate. Dar dupa cum am spus asta e parerea mea.

 

In plus ca regula sunt dispusa sa analizez argumentatie care este contrara opiniei mele, pentru ca in analiza pot sa gasesc defectele in pozitia personala sau pot sa mi-o intaresc daca descopar defectele din argumentatia contrara. Nu prea inteleg persoanele care nu pot accepta o parere diferita de a lor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...