Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Noi ne spunem parerile, noi dezbatem, noi aruncam niste vorbe, apoi ne ducem bine merci la culcare, in vreme ce aceia ( cu totul expusi, nu anonimi pe forumuri ca noi )  pe pielea carora noi ne- am dat cu parerea sunt pe punctul sa se franga, pt ca " legea , pt ca sunt penticostali, ca ii apara Gadea...ca palma:  Palma! si urecheatul...ca nici nu se vede ca sufera parintii, ea in special, mama" .

O familie sanatoasa, nu perfecta, Doamne cine este? risca sa nu mai fie niciodata la fel...lucrurile nu s- au finalizat, nimeni nu da un termen concret, suportabil...acuma ce sa facem? Sarim sa scoatem omul de la inec sau stam si spunem cine l- a pus sa se arunce in apa, ce cauta acolo, asa- i trebuie! de ce nu a invatat sa inoate....poate l- a prins vreun carcel, poate ca nu s- a aruncat, conteaza?

Un copil terifiat / terorizat se vede. Daca nu l- am vazut este doar vina noastra. Copiii astia luati de Bv nu sunt copii terifiati, nu erau...acuma cu siguranta sunt.

 

Btw, agatate de topic stau doua etichete: Bodnariu si Solidaritate.

 

Faptul ca si- au vazut fetele cand au inceput autoritatile ro sa intre pe fir, sa mearga acolo, ce se intampla in PE, procesele pierdute la CEDO, anuntul norvegienilor ca vor ratifica Co de la Haga 1996 si ca vor schimba abordarea in cazul copiilor care au legaturi cu alte state, arata ca se poate si ca nu le este indiferent modul cum sunt vazuti sau turnura pe care o pot lua taraseniile lor. 

 

Pt dezbateri este bine merci un subiect activ.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi ne spunem parerile, noi dezbatem, noi aruncam niste vorbe, apoi ne ducem bine merci la culcare, in vreme ce aceia ( cu totul expusi, nu anonimi pe forumuri ca noi )  pe pielea carora noi ne- am dat cu parerea sunt pe punctul sa se franga, pt ca " legea , pt ca sunt penticostali, ca ii apara Gadea...ca palma:  Palma! si urecheatul...ca nici nu se vede ca sufera parintii, ea in special, mama" .

O familie sanatoasa, nu perfecta, Doamne cine este? risca sa nu mai fie niciodata la fel...lucrurile nu s- au finalizat, nimeni nu da un termen concret, suportabil...acuma ce sa facem? Sarim sa scoatem omul de la inec sau stam si spunem cine l- a pus sa se arunce in apa, ce cauta acolo, asa- i trebuie! de ce nu a invatat sa inoate....poate l- a prins vreun carcel, poate ca nu s- a aruncat, conteaza?

Un copil terifiat / terorizat se vede. Daca nu l- am vazut este doar vina noastra. Copiii astia luati de Bv nu sunt copii terifiati, nu erau...acuma cu siguranta sunt.

 

Btw, agatate de topic stau doua etichete: Bodnariu si Solidaritate.

 

Faptul ca si- au vazut fetele cand au inceput autoritatile ro sa intre pe fir, sa mearga acolo, ce se intampla in PE, procesele pierdute la CEDO, anuntul norvegienilor ca vor ratifica Co de la Haga 1996 si ca vor schimba abordarea in cazul copiilor care au legaturi cu alte state, arata ca se poate si ca nu le este indiferent modul cum sunt vazuti sau turnura pe care o pot lua taraseniile lor. 

 

Pt dezbateri este bine merci un subiect activ.

 

Eu una nu am vazut copii, deci nu pot sa spun nici cat de fericiti erau acasa la ei, nici cat de abuzati erau de parinti, si nici cat de nasol se simt acum departe de ei. Asta in pofida faptul ca m-am uitat la interviurile in care parintii descriu convorbirile telefonice cu copii. 

Nu urmaresc sa "frang" pe nimeni, asa ca nu voi mai participa la subiect. Nu observasem pana acum ca exista etichete atasate de acest subiect si pentru ca era intitulat "radar famila B" am crezut ca se continua discutia sub un nume diferit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi chiar incercati sa ne convingeti ca un copil minte 1 an de zile ca l-a lovit maica-sa? A mintit in 2014 si a tinut-o lunga pana in 2015.

Chiar asa mint ai vostrii copii? 

Pt cate julituri au ajuns copiii vostrii la dr scolar???

 

Fetita a ajuns la medicul scolii fiindca o durea spatele de la cazatura. 

 

Nu mai vedem copacii de padure ( unde copacii reprezinta omul, iar padurea multimea de oameni ) , asa si in cazul asta. Ne straduim sa acuzam din toti rarunchii violenta contra copiilor si ajungem sa exageram pt o palma sustinand ca e perfect normal, legal si uman ca acei copii sa fie luati de langa parintii lor si imprastiati in zari opuse. Voi ati vazut cat de amarate si slabite sunt fetitele ? Sau asta se trece cu vederea ? Sunt pierdute fara parintii lor, care daca ar fi fost atat de agresivi, cum vor unii sa ne convinga, s-ar fi simtit eliberate prin plecarea lor din casa familiei.

 

In fine, 42 de parlamentari din tari diferite, dovedesc ca inca mai exista dreptate pe lume si nu sunt acceptate legile inumane, doar pt ca ele exista. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de situatie, daca e vorba de o sueta cu un cunoscut, sau chiar o persoana pe care deabia am cunoscut-o, nu vad de ce mi-as pune problema daca spune adevarul sau nu. Daca insa trebuie sa iau o pozitie bazandu-ma pe povestirea situatiei, as fi rezervata si as incerca sa stabiliesc gradul de veridicitate. Dar dupa cum am spus asta e parerea mea.

 

In plus ca regula sunt dispusa sa analizez argumentatie care este contrara opiniei mele, pentru ca in analiza pot sa gasesc defectele in pozitia personala sau pot sa mi-o intaresc daca descopar defectele din argumentatia contrara. Nu prea inteleg persoanele care nu pot accepta o parere diferita de a lor. 

 

 

hm.... .......  nu  evorba de  a accepta o opinie diferita. 

e vorba de  a crede ca,  atunci cand stai la o discutie, cum suntem noi aici, credem ce spun partenerii nostri de la masa.  adika ii credem pe cuvant. 

deci atunci cand tu spui ceva pe forum, eu ar trebui sa ma indoiesc si sa caut gradul de veridicitate (unde oare? caci am numai vorbele tale). 

despre asta intrebam eu. atunci cand tu spui  despre viata ta ca:  asa a fost si asa s-a facut, asa s-a intamplat, eu cred ca asa este. cred ca tu esti sincera si spui adevarul, chiar daca acel adevar nu se potriveste cu ce cred eu (opiniile mele nu au nici o valoare in acele momente) . 

 

 

edit, e ultima mea postare la acest subiect. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc ca fie-mea, cand avea vreo 4 ani, a vrut sa doarma peste noapte la niste prieteni de familie. Toata noaptea a plans de dor dupa noi. Mi-a povestit prietena care a dormit langa ea.

In clasa a IV a, a fost intr-o excursie de o zi si-o noapte; s-a intors cu o fata cam ravasita si a fost extrem de cuminte si ascultatoare o buna perioada.

 

 

Asta-i efectul despartirii copiilor de parintii lor, care le ofera dragoste si siguranta. 

 

 

Ce vreau sa adaug : niciodata fie-mea nu a fost afectata de excursiile cu plecarea de dimineata si intoarcerea seara, in aceeasi zi, ba este f incantata de ele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Imi amintesc ca fie-mea, cand avea vreo 4 ani, a vrut sa doarma peste noapte la niste prieteni de familie. Toata noaptea a plans de dor dupa noi. Mi-a povestit prietena care a dormit langa ea. In clasa a IV a, a fost intr-o excursie de o zi si-o noapte; s-a intors cu o fata cam ravasita si a fost extrem de cuminte si ascultatoare o buna perioada. Asta-i efectul departarii copiilor de langa parintii lor, care le ofera dragoste si siguranta.

Ai pus punctul pe I.

Asta fc si ei ....in exemplu tau cu excursia  de 2 zile. 

Copii devin timorati  tacuti si le se transmit parintilor  ca  ei s.au adaptat  la Noul mediu. 

Adica parca noi ne bateam cu pumni in piept  pe sicu pe DC ca ce facem cu copilul  . Il traumatizezi daca emigrezi / schimbi scoala /gradi ,divortezi. ...

Si hoc pocus  BV a facut bine. ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Deputatul Mircea Dolha, conducatorul delegatiei parlamentare romane ce a fost in Norvegia saptamana aceasta a declarat ca situatia este ingrijoratoare pentru multe familii cu copii din Norvegia, nu numai pentru familia Bodnariu, dar ca el crede ca aceasta isi va recupera copii. 

„Eu cred ca familia Bodnariu isi va recupera copiii si ca dreptatea va fi de partea lor”, a spus sambata Dolha , intr-o conferinta de presa tinuta la Palatul Parlamentului. 

El a precizat ca in discutiile cu guvernul si cu ministerul protectiei copilului din Norvegia au primit semnale clare in acest sens. 

„Situatia este ingrijoratoare nu numai pt familiile romanesti, ci si pentru alte familii care isi iau copiii si fug din Norvegia”, a spus deputatul. 

Dolha a sustinut ca au primit promisiunea ca se va emite un ordin intern pentru ca autoritatile implicate in astfel de cazuri sa fie mai atente. 

Delegatia romana a a impresionat, pentru ca nicio tara nu a trimis parlamentari in numar mare, din mai multe comisii, care sa cunoasca situatia, a mai spus Dolha.

In aceeasi conferinta de presa facuta de membrii delegatiei, senatorul Marian Vasiliev a spus ca parlamentarii romani „au fost surprinzator de bine primiti, am crezut ca va fi o pozitie rigida a autoritatilor”. 

„Am subliniat faptul ca Barnevernet este doar o institutie administrativa si nu este normal sa fie stat in stat”, a declarat senatorul, care a precizat si ca a locuit trei ani in Norvegia. 

Potrivit lui Vasiliev, secretarul de stat din ministerul protectiei copilului cu care s-au intalnit le-a spus ca se lucreaza la o noua lege in domeniu si pentru infiintarea unui tribunal specializat pe cazurile de plasament. 

Delegatia de parlamentari a cerut "imperios" guvernatorului localitatii de resedinta a familiei Bodnariu reanalizarea ordinului de plasare a copiilor pentru ca masura adoptata ar fi disporoportionata si este o interpretare abuziva a principiului interesului superior al copilului

In perioada 20-22 ianuarie o delegatie de parlamentari, condusa de deputatul Mircea Dolha si din care au facut parte deputatii Mircea Lubanovici, Maria Grecea si Ovidiu Iane si senatorii Titus Corlatean, Ben-Oni Ardelean si Marian Vasiliev a facut o vizita in Norvegia pentru a intreprinde "demersuri politice pentru sustinerea reintregirii familiilor de romani ai caror copii au fost preluati de Serviciul local norvegian de protectie a copilului". 

Dolha (PNL), vicepresedinte al Comisiei pentru romanii din afara granitelor, a declarat, sambata trecuta, pentru Agerpres, ca in Norvegia exista 11 familii de romani ai caror copii au fost preluati de catre Barnevernet"
 
 
 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca domnii care au fost in delegatie in No sunt constienti de ceea ce afirma. 

 

http://www.antena3.ro/actualitate/bodnariu-familie-copii-norvegia-scandal-336732.html

 

suficient?

 

M- au uns la suflet cuvintele parintelui Macarie :)

 

"Zilele acestea mă aflu în Norvegia, alături de familii care sunt în mare încercare. Acum sunt dincolo de cercul polar, unde am vizitat o familie ortodoxă. În aceeaşi încercare precum familia Bodnariu, se află şi o familie ortoxă - familia Nan. Marea mea bucurie a fost să găsesc familii foarte responsabile, cu o conştiinţă creştină care nu lasă urmă de îndoială în ce priveşte responsabilitatea şi conştientizarea situaţiei grave. Nu am găsit nicio urmă de iresponsabilitate sau fundamentalism religios. M-au primit cu multă căldură, am simţit că suferinţa lor e cumplit de greu de suportat", a explicat PS Macarie, la Realitatea TV.

 http://www.realitatea.net/ps-macarie-dupa-vizita-la-familia-bodnariu-nu-am-gasit-nicio-urma-de-iresponsabilitate_1870958.html#ixzz3y4lfndNP 

 

Madanic, nu e vorba ca vrei sa frangi, nu e vorba nici de a nu putea sa opinezi. eu cred ca m- ai inteles ft bine.  [flo2] 
 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alt caz: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/EXCLUSIV+DIGI24+RO+Au+fugit+din+Norvegia+cazul+Claudiu

 

Au fugit la timp...

 

Din tot ceea ce am citit in decursul timpului despre acest BV, este ca celor de la Barnevernet li se pare ciudat/neacceptabil/potentiala probleme in dezvoltarea copilului, contactul fizic parinte-copil. Contact fizic nu in sens de violenta, ci in sens de afectiune. 

Adica imbratisat copil, luat in brate, dormit cu el, luat pe genunchi etc. Nu stiu, sunt ei foarte reci, dar li se pare foarte ciudata apropierea asta fizica... nu stiu, parca au impresia ca toti parintii astia is anormali si imbratisarile vor duce la alte apropieri anormale si ei vor sa previna... nu stiu, is ciudati rau, dupa parerea mea...

 

- in cazul indienilor - ca dorm parintii cu copiii 

- in cazul linkului de mai sus - ca baiatul sarea in bratele mamei cand il lua de la gradi, si da, mama in sufoca pe copil si ii impiedica dezvoltarea normala

- cazul Nan - ca e jenant sa iei fetita in brate pe genunchi si sa o pupi

- la toate intalnirile copiilor luati de BV cu parintii sunt interzise printre altele imbratisarile, pupatul si alte forme de afectiune

 

 

Parca ar fi o lume de roboti acolo, nimeni nu are voie sa aiba sentimente, iar daca are, este interzis sa si le exprime.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...