Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Nimeni nu a spus ca ei sunt nevinovati conf legii norvegiene.

Dar nu stiu ce tot lungim pelteaua, atata ocolim visinii, numa sa nu fie cum zicem noi. Conform a ceea ce se stie ce fac BV sub umbrela intereselui sup al copilului ESTE ABUZ. De fapt e dementa, cum bine spunea Turcescu. 

Chestia cu palmele la fund sau cum ne par noua parintii, sora etc tin de uman, subiectivism, relativitate. Palma la cur in functie de cum e practicata, ca mod de educare, data cu nerv, ura chiar sau " de forma", ocazional spre a fost o intamplare. Am incercat sa exemplific, s- a facut de- o herghelie la subiect. Si nici nu stim exact Cum au stat lucrurile acolo la ei, nu am fost de fata. De ce as crede BV? Nu tot ce au facut legat de caz demonstreaza ca am motive sa ii iau la ochi?

Madanic, nici o secunda nu m- am gandit ca tu ai fi vreun monstru, imi pare rau dc asta strabate din mesajele mele. Da, sunt revoltata si nu doar pt ca e vorba de copii care sunt jumate romani, la fel mi- era si daca erau copii get beget africani. Dar macar aveam o explicatie....aici vorbim de o tara, care dimpreuna cu alte cateva state, dau niste directii in Europa....si nu de putine ori le impun, considerata spuma Europei.

Marius B a spus intr- un interviu ca nu sunt perfecti ca parinti, ca e loc de mai bine. 

Eu chiar cred in bunatatea lor, acuma ca cei care le iau apararea nu se pupa la impresii cu ei, cu noi....fiecare cu educatia lui, temperamentul lui, dar sunt bine intentionati cu totii. Plus, toti cei care le sunt apropiati sunt afectati. Inclusiv pastorii.

Cu adoptia, teoretic odata decazuti din drepturi parintii, copiii pot fi adoptati. Cred ca de aici " discutia" pe moneda asta. Intentia evidenta e ca ei sa fie decazuti iar copiii sa ramana permanent in fostere, ai statului, ca asa se mulg banii contribuabililor. Asta dc vedem alte cazuri, se pare ca multe...familia extinsa iese din discutia lor, ca erau deja dati copiii la vreo bunica, matusa, unchi, nu? Sa vedem acum daca sunt autoritatile noastre luate in considerare. 

Ps: eu ma opresc. Daca vad ceva nou in acest caz si simt ca tre sa zic ceva, o voi face.

Da, Alizee, asteptam... :(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu incept sa ma indoiesc ca eforturile diplomatice vor avea vre-un efect benefic si am senzatia ca rezultatul final ar putea sa dezamageasca atat familia cat si opinia publica.

 

http://stiri.tvr.ro/tvr--alaturi-de--familia-bodnariu--norvegienii-au-dat-pentru-prima-data-explicatii-publice-despre-sistemul-lor-social_69758.html

 

Presa zice "Pentru prima data Norvegia a dat explicatii publice despre sistemul lor social". Titlu sforaitor dar daca asculti cu atentie reportajul aflii ca:

 

 " Patru deputaţi şi trei senatori împreună cu ambasadorul României în Norvegia şi unii experţi ai Minsterului Afacerilor Externe au avut, miercuri, întâlniri cu oficiali norvegieni. Aceştia au susţinut că sistemul Social de Protecţie are în centru interesul copiilor. Dar pentru că ancheta socială este în curs nu s-au referit concret la cazul Bodnariu.

"

Adica cainii latra caravana trece, BV-ul continua ancheta sociala, toate procesele avanseaza in justitie dar suntem mai linistiti ca onoratii deputati si senatori romani au auzit cu urechile lor ceea ce ambasada Norvegiei la Bucuresti a specificat acum cateva saptamani. Mda, nu ne-a costat decat deplasarea delegatiei romane in Norvegia si atat.

 

Sincer ma indoiesc ca justitia din Norvegia da doi bani ca Titus Corlatean le-a batut obrazul oficialilior BV. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de- asta am spus " sa vedem daca...?"

Corlatean a luat- o destul de personal. Au facut mai multe, ma refer si la Ardelean, strans de semnaturi in Parlament, vreo suta, participat la proteste etc.

 

Avocatul norvegian Marius Reikaras a postat asta ieri "The Romanian delegation that was in Norway last week, are in close contact with the European Parliament and with Congress-members in the USA, about the Bodnariu-case.

The Czech president has made a formal approach to the Norwegian government, to return the Czech children back to the Czech republic. 

The members of European Parliament, Tomáš ZdechovskýPetr Mach and Valentinas Mazuronis put a lot of pressure on Norway in the Europaen Parliament. 

The European Court of Human Rights, has decided to investigate the CPS system in Norway.

The strong,mighty and truly dedicated seniorpastor in Chicago, Cristian Ionescu
prepares with his partners for the largest demonstrations ever taken place against Norway on the 16 th of April.

Hundreds of thousands of people around the world,are already protesting against the Norwegian Human Rights violations. 

And at 12.05 am,Norwegian time, today,one of the largest Christian radio channels in the USA and elsewhere, will cover the Bodnariu- case.

In this program,I will also be given the chance to speak out against Norway's Human rights crimes. 

So its time for the Norwegian government to return the Bodnariu children, and all other children who are taken away from their families unjustified.

Because these crimes to humanity, can no longer continue."

 

sursa https://www.facebook.com/Norway-Return-the-children-to-Bodnariu-Family-744234959015965/?pnref=story

 

 

 

sa nu ne amagim, daca nu cedeaza o fac pt ca pot pierde bani, multi. Daca toate acestea sunt adevarate, au tot interesul sa ramana Albe ca Zapada, caci ar trebui sa ii despagubeasca pe toti aceia pe care i- au vatamat. In acest caz, cum ar putea sa impiedice un lung sir de procese soldate cu despagubiri? E retorica intrebarea, desigur.

 

 

Am gasit un filmulet scurt tatal cu una dintre ficele " abuzate"  [bib]

 

 

https://m.youtube.com/watch?v=5gCOYTlQMHE

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru aceia care vor sa faca uitat crestinismul, care sar in sus pt " palma" stricto sensu, fara nuante...cum spuneam, ca intr- un proces dintr- un film american cu da sau nu; carora dau conotatii demente manifestarilor afective parinte copil in contextul in care o noua viata incepe in pantecele mamei, bebelusul isi recunoaste mama dupa miros, hrana naturala este la sanul mamei, copiii mici cunosc lumea intai si intai prin atingere si bagatul in gura al lucrurilor. Cunoasteti recomandarea piele pe piele, mama bebelus? Pt aceia care se intreaba de ce islamul reuseste sa indoctrineze copii europeni... 

Ar trebui sa existe cate un Bv langa fiecare medic care ajuta mamele sa nasca, pt ca ii prind de picioare pe bebei si ii atarna cu capul in jos sau pt ca unora li se dau palme la fund? [clo] Ar trebui sa nu mai spalam copiii la fund ca sa nu fim considerati pedofili?

 

o parte din raspunsuri se afla in ceea ce spune M. Diaconu de la minutul 30. Sunt trei minute, nu e mult. Emisiunea este suficient de lamuritoare in sine. Ft buna! Desigur, pt cine nu are indigestie de la antene [bib]

 

https://m.youtube.com/watch?v=Qksox_mxisw

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:(] da. este criminal sa traiesti fiecare zi asa, despartiti, nestiind cat mai dureaza, cum se va sfarsi...numai Dumnezeu stie ce e in sufletele lor, copii, parinti. Si gandul ca inca nu s- a facut nimic bun, sa fie copiii acasa, sa se termine cosmarul asta, te revolta. Este de necrezut, bine spune Dianama, atata ne frichinim pt o schimbare de gradi/ scoala, cin cazul divortului, nu mai spun situatia cand intervine moartea si chiar nu poti alege/ hotara, despartirea este implacabila si aici, " e ok" sa fie asa [zirea]  nu mai conteaza impactul asupra copiilor. :(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De parca se mai poate ca traiesti in perioada dupa ce ti-au fost luati copii de BV.

Si ca tot se vorbea de consiliere. Am aflat de o familie din zona care e consiliata si sub observatie o perioada pentru palme la fund copiilor. Deci legea se aplica diferit de la comuna la comuna.

 

Pe pagina regiei au scris de delagatia din Lituania. Nu si de cea din Romania desi a urmat imediat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De parca se mai poate ca traiesti in perioada dupa ce ti-au fost luati copii de BV.

Si ca tot se vorbea de consiliere. Am aflat de o familie din zona care e consiliata si sub observatie o perioada pentru palme la fund copiilor. Deci legea se aplica diferit de la comuna la comuna.

 

Pe pagina regiei au scris de delagatia din Lituania. Nu si de cea din Romania desi a urmat imediat.

Deci inseamna ca legea nu este asa de stricta (adica luat copii la cea mai mica imprefectiune de interactiune parinte-copil), ci intervine subiectivismul oamenilor care sunt in slujba legii. Adica 100% cum apreciaza ei. Fara nici un control din alta parte. Fara sa contesti undeva nimic... Nici o diferenta intre anii '50 la instaurearea comunismului dupa model sovietic, atunci cand toti asa zisii chiaburi, sau copiii de categorii sociale nepotrivite, erau haituiti de organele de stat... ca li se parea ca au origini nesanatoase. Nici acolo nu aveai ce sa contesti....

Singura diferenta este ca aici, scopul in sine este nobil (protectia copilului), dar ajungem la zicala "Drumul spre iad este pavat cu intentii bune".

 

Ce este cu delegatia din Lituania? Au fost si ei in No sa incerce o discutie ca Ministerul Copilului, cu reprezentanti BV?? Au obtinut ceva concret? Stiu ca si ei au copii tinuti captivi de BV, unuii de ani buni.... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu citisem pe un site ca, in comisie/ consiliul BV sau cum i- or spune care se ocupa de fam B este o cucoana care i- a fost prietena lui Ruth. Nu am spus nik aici. Mi- e ciuda ca nu mai retin unde am citit si cine a intrebat- o dc nu cumva prietenia asta va afecta modul de a judeca problema cu fam B. La care ea a ar fi raspuns ca a si uitat ca i- a fost prietena lui Ruth [alcool] deci ca nu va fi subiectiva, sa ii tina partea, cam la modul asta era discutia. Tocmai ca nu mai imi amintesc ce si cum exact, ca sa pun sursa, de- asta nu am scris aici. Apoi a venit Corlatean intr- o emisiune, sambata sau duminica? la antene, si a spus ca fam B i se trage de la o invidie a cuiva, pt care s- a ajuns sa fie reclamati...explica sat mic, altfel de mentalitati...iarasi am ascultat cu o ureche si am si abandonat, ca tregea a mea de mine sa merg la ea, plus bucataream. 

Acum, in linkul cu emisiunea Q& A , am pus link, Ruth a confirmat ca in comisia aia Bv exista o tipa cu care a facut imoreuna specializare de psihiatrie pediatrica. Nu au mentionat insa nimic din ceea ce va povestesc eu. Atat se aude ca spune ca i- a fost si prietena. A. Stoicescu are obiceiul sa intrerupa oamenii...dar a intrebat- o dc tipa aia, dat fiind ca se cunosteau, nu a luat- o de- o parte pe Ruth, la o discutie, sa o avertizeze ca li se pregateste ceva si ca ar fi bine sa caute consiliere, ceva de genul...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...