Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Ce este cu delegatia din Lituania? Au fost si ei in No sa incerce o discutie ca Ministerul Copilului, cu reprezentanti BV?? Au obtinut ceva concret? Stiu ca si ei au copii tinuti captivi de BV, unuii de ani buni.... 

 

Aceleasi texte pe care le servesc de ani buni. Despre bunele lor intentii si asa mai departe. Nu stiu daca ati observat dar in scrisoare trimisa catre MAE textul e cam acelasi cu cea trimisa Indiei acum cativa ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu stiu cum va fi la noi. Sper ca nu suntem mai jos de indieni [smulgpar]

Noi aplicam CP, nu e evident?  [batcap]

Si la cum au luat speta oamenii de langa noi, nu autoritatile...iarasi imi vine sa imi smulg parul.

Ok, ateii nu cred, bai, dar aceia care cred, nu le este frica daca au si ei copii, sa judeci in halul asta?

Si uite ca ajungi sa te intrebi dc face diferenta sa ai sau sa nu ai copii?  De data asta, chit ca nu imi place Deloc personajul Firea...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot apar cazuri...

 

http://www.antena3.ro/actualitate/disperat-ca-si-va-pierde-fiica-un-roman-a-incercat-sa-fuga-din-norvegia-cu-copila-ascunsa-337436.html

 

(Mda, urmaream un reportaj marca Gadea si sunt niste greseli mari de traducere pentru "cazul indian". Romani prosti. Si asa tot insista ca, in cazul B., s-au demarat procedurile de adoptie).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc legislatia lor, insa asta cu adoptia nu vine de la antene, ci chiar de la familie. Sora, fratele au pronuntat fix asa ( vorbeau romana ), Marius B a conturat spunand ca e un proces lung, care se desfasoara in paralel cu ancheta sociala, si incepe cu procedurile de decadere din drepturi ale parintilor. De aici stupoarea tuturor, caci ancheta e in curs, la ei nu au venit inca nimeni dintre aceia care fac ancheta asta sociala. E ca si cum ai pune carul inaintea boilor, sa decazi parintii din drepturi...clar prezumtia de nevinovatie nu exista.

 

Doamne fereste! Familie de norvegieni, cu copil luat din maternitate, la doua zile de la nasterea lui. Vorbesc si despre adoptie. Tatal a fost si el luat de la noua ani de catre Bv.

 

http://www.antena3.ro/externe/barnevernet-i-a-schimbat-destinul-de-doua-ori-povestea-dramatica-a-unui-norvegian-lasat-fara-337645.html

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucia, eu nu am auzit de ny1 pana azi. Nu stiu cati cititori are.

 

Cert este ca in ultima vreme ies multe mizerii de sub pres. Niciodata nu am vazut 3 articole legate de un caz BV pe prima pagina.

Am deschis in seara aceasta ziarul regional si chiar am fost surprinsa ca poza de pe prima pagina este de fapt arestarea unei fete care fugise din institutie, din BV si gasita acasa la mama ei care a facut si poza. Fata a fost cea care a scris la ziar. In we vor scoate un numar cu 64 de pagini despre ce a experimentat fata aceasta in ultimile 18 luni documentate cu poze, filme, interviuri cu cei care o cunosc. Pana si un psiholog BV spune ca i-a taiat respiratia ce a vazut.

 

Ce ma mira foarte mult este ca un angajat BV a trecut peste principiul de confidentialitate si a declarat in legatura cu folosirea atator politisti ca:

"CPS: - Understand that it seems unjustifiable

Child welfare manager can understand that disclosure of the massive use of force against Ida (17) through her two years in the child welfare can create reactions.

- I have no problem understanding, when this is presented outwardly, it does not appear justifiable, says child welfare manager Jakob Bråtå in Karmøy.

- The goal has been to try to arrange for your child to get the best possible development and successful as possible. The aim has been to give her the best possible entrance into adulthood. The challenge of a fight serious atferdssak like this is: How can we protect young people in a proper way? What is our autonomy and our opportunities?"

 

De fapt nu stiu de ce ma mir. Cred ca e infiorator ce vor publica avand in vedere ca a avut tentative de suicid, s-a drogat, a dat foc institutiilor, a amenintat, a fost pusa in lanturi, izolata. Vor sa faca si o carte din cate am inteles. Fata e inca institutionalizata.

Documetarul e realizat de 3 jurnalisti care au mai fost premiati in trecut. Jurmalistii au fost acceptati sa vada procesele ceea ce se intampla foarte rar. Dar la baza documentarului nu este intrebarea de ce a fost luata ci vor sa scoata in evidenta prin ce a trecut si inca trece.

 

Din ce scrie televiziunea nationala se numeste Glassjenta pentru ca a fost spitalizata de mai multe ori pentru ca inghitea sticla sparta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste :( Parca e un film de groaza. Nu am inteles de ce a fost despartita de familie (nu pot citi decat primele randuri, in care ziceau ca pana la 15 ani cand a fost luata nu a avut probleme), dar inteleg ca a reactionat super urat dupa aceea. Sau o fi patit ceva inainte sa fie luata care a declansat asta?

Oricum, e clar ca pe ei ii intereseaza sa ia copiii (si aici nu ma refer la teoriile conspiratiei) acolo unde li se pare ceva, si dupa nu ii mai intereseaza. Ceea ce e total aiurea. Vrei binele copilului, crezi ca actionezi pentru asta, ai grija de el pana la capat...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brr, si eu am citit, Otilia, asa cum am putut cu google tarducere dar tot am inteles ce era de inteles.

"Forța fizică masivă de CPS și poliție. De stabilire pe podea. Izolarea. Utilizarea de cătușe, scuturi, spray cu piper și celule netede. Tentative de suicid, auto-mutilare, reactii violente si spitalizari constantă."

 

Poohy, da cred ca trebuie sa te abonezi cu plata.

 

Otilia, asa e, sau poate doar sa ma inregistrez si atat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...